Nagrody "Stukot'56" przyznane

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio,narody ukraiński i polski orazpoznański piekarzJacek Polewski są laureatami nagrody "Stukot'56 - odgłosy Czerwca". Przyznano ją po raz pierwszy w przeddzień 66. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

Na zdjęciu laureaci nagrody: dwaj mężczyźni i kobieta, wszyscy trzymają w rękach statuetki, w tle ekran z napisem Stukot '56 - grafika artykułu
Statuetka nagrody jest wzorowana na robotniczych chodakach, jakie mieli na sobie protestujący na ulicach Poznania robotnicy

Zgodnie z ideą nagrody uhonorowano osoby i instytucje, świadczące swoimi dokonaniami o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. Laureaci mają być "stukotem dla współczesnych", swoimi dokonaniami urzeczywistniając w naszych czasach ideały, za które gotowi byli zginąć protestujący mieszkańcy Poznania. Znalazły one swój wyraz w hasłach wypisanych na pomniku Czerwca 1956: "O Boga, za wolność, prawo i chleb". To właśnie te hasła są kategoriami, w których przyznawana jest nagroda: "O Boga" - dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną, "Za wolność" - dla walczących i zasłużonych w walce o wolność oraz "Prawo i chleb" - dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

W tym roku przyznano nagrody:

W kategorii O Boga -  nagrodę otrzymała Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. 

Kapituła konkursu uznała, że jej nieocenioną zasługą jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa na potrzeby innych. Zgodnie z myślą dr Wandy Błeńskiej, że "wszędzie są dobrzy ludzie", Fundacja poprzez swoje projekty zachęca do przyłączenia się do tworzenia dobra.

W kategorii Za wolność - nagrodę dla narodów ukraińskiego i polskiego, w imieniu ambasadora Ukrainy w Polsce odebrał ją Oleh Kuts - radca Ambasady Ukrainy w Polsce.

Kapituła podkreśliła, że nagroda przyznana jest "za zupełnie niesymboliczne bohaterstwo  milionów Ukraińców walczących w obronie wolności swojej ojczyzny i wspierających ich w tej walce Polaków. To nagroda za niezłomność, odwagę i ofiarność, za współodczuwanie i ludzką solidarność". 

W kategorii Prawo i chleb - nagrodę otrzymał Jacek Polewski, piekarz z Poznania.

"700 chlebów upiekł w Buczy, w Kijowie,  poza chlebem piekł też wielkanocne babki i o mało co nie zaciągnął się do ukraińskiej armii - uzasadniała swój wybór kapituła. - Za dowód na to, że jeden człowiek, za którym nie stoi instytucja, państwo, duże pieniądze, może robić rzeczy wielkie".

- W poznańskim Czerwcu 56' wybrzmiewa prawda o człowieku, że jest gotowy ponieść ofiarę za wartości uniwersalne - przypomniał podczas uroczystej gali Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Przewodniczący Wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange zwrócił uwagę, że walka o godność i wolność nie zmienia się od 66 lat. 

- Godność i troska o drugiego człowieka, zwłaszcza o człowieka pracy ważna jest także w czasie wolności i demokracji. Dzisiaj  także rozumiemy, co znaczy dbałość o wolność, gdy patrzymy na wschód - mówił.

W trakcie uroczystej gali Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski odczytał list Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów. 

Laureatów wybrała  kapituła, w skład której wchodzą: Przemysław Terlecki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (przewodniczący), s. Barbara Belchnerowska - szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, dr Szczepan Cofta - Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Robert "Litza" Friedrich - muzyk, prof. Bogumiła Kaniewska - rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Tomasz Kobierski - prezes zarządu Grupy MTP, Marek Lenartowski, b. przewodniczący Solidarności HCP, Joanna Sadzik -  prezes Stowarzyszenia Wiosna - Szlachetna Paczka,  Janusz Stolarski - aktor, reżyser i Piotr Tarnawski - H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych.

Statuetka Nagrody jest wzorowana na robotniczych chodakach, okulokach, jakie mieli na sobie w Czerwcu 1956 roku protestujący na ulicach Poznania robotnicy. To oryginalne obuwie można zobaczyć w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.  Statuetkę zaprojektował i wykonał poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.

Nagroda "Stukot'56" w tym roku została wręczona po raz pierwszy. Od przyszłego roku kapituła będzie wybierać laureatów spośród kandydatów, których po ogłoszeniu konkursu będzie mógł zgłosić każdy - osoby prywatne, instytucje, organizacje czy stowarzyszenia.

Organizatorem wydarzenia jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z Miastem Poznań, Grupą MTP, H. Cegielski - Fabryką Pojazdów Szynowych oraz Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs oraz Galę objął honorowym patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej informacji: www.stukot56.pl

WMN/AW

sieci społecznościowe