Neonowe Centrum Poznania

W czwartek, 1 czerwca, rusza konkurs na neony, które ozdobią śródmieście Poznania. Przez cały miesiąc będzie można zgłaszać projekty świetlnych znaków - najlepsze z nich zostaną zrealizowane, a później będą mogły być rozmieszczone na budynkach. 

Na zdjęciu ulica Święty Marcin nocą, na niej neony - grafika artykułu
Neony od zawsze są znakiem rozpoznawczym poznańskiego śródmieścia

W latach 70. poznańskie śródmieście rozświetlały po zmroku dziesiątki neonów. Konkurs ma ułatwić powrót do tej znakomitej tradycji. Aby wziąć w nim udział, należy do 30 czerwca złożyć w urzędzie miasta zgłoszenie konkursowe wraz z projektem neonu oraz zgodą właściciela nieruchomości, na której miałby on zawisnąć. Nagrodą będzie wykonany według projektu neon.

Konkurs obejmuje ulice: Św. Marcin, Gwarną, Kantaka, Ratajczaka, Marcinkowskiego, 27 Grudnia i pl. Wolności. Dokładny jego zakres określa mapa. Mogą wziąć w nim udział osoby, firmy, czy wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości położonych w centrum miasta - albo mają tam swoją siedzibę.

Praca konkursowa powinna zostać złożona w wersji papierowej (w formacie A4) oraz dostarczona w wersji elektronicznej na adres rewitalizacja@um.poznan.pl. Jeden uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie, może jednak zaproponować w nim aż trzy propozycje neonów.  

O tym, jakie neony zostaną wykonane, zdecyduje kapituła konkursowa. W jej skład wejdą przedstawiciele urzędu miasta, rady osiedla i Koalicji Święty Marcin. To ona wyłoni pięciu laureatów, którzy zaproponują najciekawsze pomysły. 

Oceniana będzie innowacyjność i pomysłowość neonu, jego walory artystyczne i wizualne, a także to, czy pomysłodawca zaproponował realny koszt wykonania. Szanse na największą liczbę punktów będą więc miały projekty oryginalne i kreatywne, dopasowane do miejsca i rodzaju prowadzonej działalności lub odtwarzające wartościowe rozwiązania historyczne. 

Są jednak pewne warunki: proponowany neon nie może zawierać treści obraźliwych, dyskryminujących czy niezgodnych z prawem. Może natomiast pełnić funkcję reklamową. Regulamin dopuszcza wiele sposobów, na jakie można umieścić neon na budynku: może on być mocowany prostopadle lub równolegle do ściany, może też znajdować się w oknie, w drzwiach, podcieniach czy nawet na dachu. Nie powinien jednak zakrywać ważnych elementów, np. takich jak: gzymsy, balustrady, balkony czy tablice z nazwami ulic i numerami porządkowymi budynków. Więcej informacji na stronie poznan.pl.

Zwycięskie neony zostaną jeszcze w tym roku wykonane zgodnie z opracowanym i wybranym projektem. Koszt jego wykonania nie powinien przekroczyć 16 tys. zł. Łączna wartość nagród wynosi do 80 tys. zł. Ogłoszenie laureatów nastąpi w sierpniu, a wręczenie wykonanych neonów - do 15 grudnia.

AW

Załączniki

sieci społecznościowe