Niech żyją fyrtle!

Poznaniacy i turyści, którzy przyjdą do Starego Browaru, będą mogli zobaczyć Poznań w 42 odsłonach. Fotografie zaprezentowane na wystawie w atrium to część projektu "Fyrtle". Celem tej inicjatywy jest wzmacnianie tożsamości lokalnej i zachęcanie do odkrywania różnych zakątków miasta. 

Zdjęcie przedstawia atrium galerii Stary Browar. Na pierwszym planie widać duży, biało - niebieski baner z napisem "Fyrtle. Tu jest nasze życie". - grafika artykułu
Poznaniacy i turyści, którzy przyjdą do Starego Browaru, będą mogli zobaczyć Poznań w 42 odsłonach

Co warto zobaczyć na poszczególnych poznańskich osiedlach? Jakie lokalne atrakcje i historie zasługują na szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na wystawie "Niech żyją fyrtle!" w atrium Starego Browaru. 

Autorami prac, prezentowanych na ekspozycji, są członkowie poznańskiego kolektywu ILU NAS JEST (Pola Augustynowicz, Joanna Bartosik, Łukasz Drzycimski, Grzegorz Myćka, Dorota Piechocińska, Olek Pujszo, Ola Szmida). Wspólnymi siłami narysowali 42 ilustracje (tyle właśnie osiedli - fyrtli znajduje się na terenie Poznania). Powstały one na bazie odpowiedzi, jakich udzielili w ankiecie sami mieszkańcy. Chodziło o to, aby dowiedzieć się, co dla samych poznanianek i poznaniaków jest w ich małych społecznościach najważniejsze. Całe miasto zostało również sfotografowane przez zespół Mishka Studio (Justyna Cegła, Weronika Krawczuk).

- Poznań składa się z fyrtli. To nasze najbliższe otoczenie - miejsce, w którym spędzamy dni i noce. Na sąsiednich lub całkiem odległych fyrtlach pracujemy, a wolne dni spędzamy na fyrtlach szczególnie obfitujących w przyrodę. Każdy fyrtel jest inny, wyjątkowy - zauważają twórcy wystawy.

Osoby, które odwiedzą ekspozycję, będą mogły także - w ramach dostępności - otrzymać pocztówkę ze swoją ulubioną ilustracją. Wszystkie materiały powstałe w ramach miejskiego programu można także bezpłatnie pobrać ze strony: fyrtle.pl. Wystawę w Starym Browarze będzie można oglądać do 1 sierpnia.  

Fyrtle to projekt skierowany do poznanianek i poznaniaków, mający na celu wzmacnianie tożsamości lokalnej, relacji sąsiedzkich, poczucia przynależności do wyjątkowych wspólnot tworzonych przez mieszkańców poszczególnych osiedli. Podejmowane działania mają zachęcić ich do odkrywania różnych zakątków miasta i poznawania swoich małych ojczyzn. 

Osoby zainteresowane tematyką mogą także zapoznać się z książką "Fyrtle - z życia poznańskich osiedli".  To ponad 200-stronicowa publikacja będąca przewodnikiem po poznańskich fyrtlach. Jej redakcją zajęło się Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz", które do współpracy zaprosiło prawie 30 autorek i autorów z Poznania i nie tylko. W książce znajduje się 42 opowieści o miejscach, historii oraz losach mieszkańców i mieszkanek Poznania. Dotychczasowe zainteresowanie publikacją przerosło oczekiwania autorów, dodruk przewodnika planowany jest na jesieni. Z publikacją można jednak zapoznać się także w wersji elektronicznej

AJ