Niedziela dla serca

W niedzielę, 1 października, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Centralne Obchody Światowego Dnia Serca. Podczas pikniku każdy będzie mógł skorzystać z konsultacji kardiologicznych i dowiedzieć się więcej o tym najważniejszym mięśniu. Nie zabraknie też dobrej zabawy - dla uczestników zaśpiewa Kamil Bednarek.

Grafika - plakat z najważniejszymi informacjami o wydarzeniu - grafika artykułu
Już w niedzielę na terenie MPT można będzie wziąć udział w Światowym Dniu Serca

Podczas pikniku, jaki już w niedzielę odbędzie się na terenie MTP, będzie można dowiedzieć się więcej o profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego i zdrowym stylu życia. Wokół sceny zorganizowane zostaną strefy bezpłatnych badań, aktywności fizycznej, zdrowej diety i animacji dla dzieci. Mieszkańcy Poznania i okolic od godz. 10:00 będą mogli skorzystać z konsultacji kardiologicznych i porad dietetycznych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, zbadać stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami dla młodszych i starszych. 

Dorota Gardias wraz z Bartkiem Jędrzejakiem - w roli prowadzących - porozmawiają z zaproszonymi gośćmi o nadciśnieniu tętniczym, udarach, nadwadze, otyłości, zdrowej diecie i wielu innych ważnych dla zdrowego serca tematach. Do współpracy organizatorzy zaprosili też poznańskie domy kultury, kluby sportowe i szkoły. Ze swoim programem wystąpi kabaret Paranienormalni, a na zakończenie pikniku odbędzie się koncert Kamila Bednarka. Więcej informacji na stronie wydarzenia

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, a patronat honorowy objął nad nim Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

O serce trzeba zadbać

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne określa Polskę mianem kraju o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Każdego roku niemal 75 tys. osób doświadcza tu udaru mózgu, a 80 tys. - zawału serca. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera w Polsce prawie dwa razy więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. 

- Podczas pandemii zauważyliśmy wzrost zgonów z powodu chorób układu krążenia o prawie 17 procent - podkreśla prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. - W Polsce ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zmniejszenie długości życia o dwa lata, a za znaczną część tego spadku miałyby odpowiadać właśnie choroby układu krążenia. Ogółem choroby układu krążenia odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie są zaburzenia lipidowe. 2023 rok został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Lipidologicznym Rokiem Walki z Hipercholesterolemią. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce, ponad 60% populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65 lat - nawet 70% osób. Skalę problemu zwiększa bardzo niska świadomość występowania tego czynnika ryzyka. Tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego lub cholesterolu LDL. Nadal niewiele osób wie, że to główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu.

Dokonując niewielkich zmian w stylu życia, można zapobiec 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń. 

AW