Noc Muzeów w Poznaniu

18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany także Dniem Muzealnika. To także okazja, by zwiedzić instytucje kultury po zmroku.  Poznańska Noc Muzeów daje możliwość, by zrobić to za darmo lub za symboliczną opłatą. 

Kolejka do Muzeum Narodowego podczas Nocy Muzeów - grafika artykułu
Co roku Noc Muzeów tłumy poznaniaków chcą zwiedzić instytucje kultury po zmroku fot. Estrada Poznańska

- Jest to bardzo duże przedsięwzięcie i projekt, który jest znany poznaniankom i poznaniakom już od wielu lat. Zawsze cieszy się bardzo dużym zaangażowaniem placówek biorących w nim udział oraz osób zwiedzających. Kolejki ciągną się naprawdę wiele ulic od budynków, na których zwiedzanie wszyscy czekają - mówi Monika Wygachiewicz, p.o. Kierownika Działu Marketingu Estrady Poznańskiej.  

Atrakcje w całym mieście i nie tylko

W tegorocznej edycji liczba zaangażowanych muzeów wyniesie 39, a galerii i instytucji, które otworzą drzwi przed mieszkańcami Poznania i turystami będzie aż 30. Atrakcje przygotowane na 18 maja zlokalizowane są nie tylko w stolicy Wielkopolski. Propozycje przygotowało także 6 placówek spoza miasta. Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie. W ramach programu zaangażowane instytucje oferują także kilkaset wydarzeń. 

Po kilku latach ponownie w ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić Ratusz. Czekają tam przestrzenie gotyckich piwnic, niedostępne od 1997 roku. Spojrzenie w przeszłość zapewnią również pokazy filmowe prezentujące dawny Poznań. Minione lata przybliży także wykład "Detektywistyczna historia średniowiecznych rzeźb z Pomorza Zachodniego" w Galerii Sztuki Średniowiecznej, który poprowadzi dr Patrycja Łobodzińska. 

Poznańska Noc Muzeów to nie tylko to, co dzieje się w mieście. Na odwiedzających czekają również oddziały znajdujące się poza stolicą Wielkopolski. Niecodzienny klimat zapewnić może Pałac w Śmiełowie, w którym odbędą m.in. koncerty na łonie przyrody czy Zamek w Gołuchowie, gdzie kręcono ekranizację nowej wersji "Akademii Pana Kleksa". 

Zwiedzanie za pomocą zmysłów 

Na odwiedzających Muzeum Sztuk Użytkowych czekać będą nietypowe materiały edukacyjne, przystosowane nie tylko do oglądania i słuchania, ale także wąchania czy dotykania. Poznawanie poprzez zmysły oferuje Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie podczas pokazu "Unikatowe eksponaty zoologiczne i przyrodnicze" możliwe będzie dotknięcie skamielin, skóry rekina czy borsuka. 

Podziwianie muzealnych eksponatów dopełnią propozycje muzyczne, których w programie jest niemało. Dla poznanianek i poznaniaków w holu starego gmachu Muzeum Narodowego koncert zagra Poznański Chór Polihymnia, którego repertuar zawiera około 300 utworów pochodzących z różnych epok - od średniowiecza do współczesności. Na pierwszym piętrze tego budynku odwiedzający usłyszą także koncert muzyki klasycznej w wykonaniu tria smyczkowego. 

Szukający lokalnych tematów mogą zainteresować się ofertą Rogalowego Muzeum Poznania, a dokładnie pokazami o kultowym poznańskim przysmaku i gwarze poznańskiej. Muzeum Bambrów Poznańskich także nie zapomina o regionalnym akcencie, zapraszając na zwiedzanie z przewodnikiem w gwarze. 

Prelekcje, warsztaty, a nawet spacery 

Noc Muzeów gwarantuje zdobycie nowej wiedzy nie tylko poprzez poznawanie gmachów cennych w zasoby kultury i sztuki, ale także bezpośrednio od ekspertów. Odwiedzający mogą poszerzyć swoje horyzonty również podczas spotkań i prelekcji. Program zawiera pozycje dotyczące różnej tematyki, takie jak: "Czy wierzycie w wampiry?", prowadzona przez doktorantkę UAM - Olgę Dec oraz "Opieka Farmaceutyczna - nowość w aptekach", którą wygłosi mgr farmacji Beata Plewka.

Noc Muzeów to także okazja do wykazania się kreatywnością, na przykład podczas warsztatu "Wycinamy szablony - malujemy koszulki", który odbędzie się w nowym gmachu Muzeum Narodowego. Uczestnicy stworzą nadruki za pomocą szablonu i farby akrylowej, aby nanieść grafikę na materiał. Warsztatową ofertę proponuje także Muzeum Czekolady, gdzie uczestnicy wykonają własną tabliczkę słodkiego przysmaku. 

Oprowadzenie nie kończy się w budynkach instytucji zaangażowanych w wydarzenie, o co zadba m.in. Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego. W programie znalazły się spacery, takie jak: "Piątkowo, czyli czar wielkiej płyty", "Poznaj Plac Wolności", "Tajemnice Ostrowa Tumskiego" czy "Co nowego na Starym Rynku?".

Oferta skierowana do każdego

Organizatorzy wydarzenia oferują rozwinięcie twórczych zmysłów również najmłodszym. Rodziny z dziećmi w wieku od 7 do 12 lat mogą wziąć udział w warsztatach "W pracowni muzycznego skryptora", podczas których stworzą własną kartkę papieru czerpanego i atrament według prastarej receptury. Mali poznaniacy będą mogli nie tylko tworzyć, ale również poznawać muzealny świat, przykładowo podczas przygotowanego specjalnie dla najmłodszych zwiedzania Muzeum Bambrów Poznańskich z Bamberką. 

Na liście możliwości spędzenia czasu podczas Nocy Muzeów znajdzie się coś dla fanów gier w różnej formie. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu - Pałac Górków oferuje spotkanie z edukatorami, którzy zaproszą do zagrania w starożytne gry planszowe. Na szukających ruchu czeka gra miejska związana z wystawą "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku". Kolejną opcją jest gra terenowa "Śladami Czerwca'56", przybliżająca historię tego robotniczego zrywu..

Centrum Kultury Zamek oferuje punkty programu skupiające się na tematyce ekologicznej. Dzięki wystawie "Załóż to jeszcze raz", odwiedzający dowiedzą się kilku faktów na temat niszczącej środowisko i społeczeństwo branży odzieżowej. Wystawa "Łataj! Ceruj" Drugie życie ubrań" podejmować będzie próbę uświadomienia odbiorcom skali problemu, a towarzyszący jej Babi Targ Vintage zaprezentuje wyselekcjonowane marki, stanowiące alternatywę dla szybkiej i masowej współczesnej produkcji ubrań.  

Oprócz instytucji kultury w Noc Muzeów zaangażowała się także Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. W programie m.in.: pokaz musztry paradnej, spotkanie pt. "Nocne oględziny miejsca zdarzenia - pokaz pracy policyjnych techników kryminalistyki" czy prezentacje z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i przedweterynaryjnej. 

Wydarzenia przygotowane w ramach Nocy Muzeów rozpoczynają się o różnych porach. Niektóre z nich są płatne, część wymaga bezpłatnych wejściówek lub uprzedniego zapisania się. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej poznańskiej Nocy Muzeów.

AG