Nowa Gamma na poznańskich torowiskach

Mający niecałe 15 metrów długości Moderus Gamma LF 05 AC to pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj, który jest w pełni niskopodłogowy. Dziś rano wyjechał w swój premierowy kurs z pasażerami. Będzie wykorzystywany na poznańskich trasach, przede wszystkim na linii 99.

Na zdjęciu czerwony tramwaj, na pierwszym planie drzewo - grafika artykułu
W poniedziałek od rana tramwaj realizuje kursy na linii 99

- To pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy. Choć ma niecałe 15 metrów, to wypełniliśmy go szeregiem nowoczesnych rozwiązań. Najważniejsze z nich to innowacyjny układ napędowy, zapewniający większą oszczędność energii podczas rozruchu, większą płynność jazdy oraz niemal całkowicie bezgłośną pracę układu napędowego - informuje Modertrans Poznań, zaznaczając, że w tramwaju zastosowano również systemy wspomagające codzienną pracę motorniczego, a także rozwiązania nakierowane na bezpieczeństwo i wygodę podróżnych. 

Moderus Gamma LF 05 AC został zaprezentowany przez producenta, czyli firmę Modertrans Poznań, w maju 2021 roku. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli go zobaczyć m.in. podczas ubiegłorocznych Katarzynek - na prezentacji taboru na Dworcu Zachodnim. Do tej pory nie było jednak okazji do podróżowania nim. 

Teraz to się zmieniło. Dzięki współpracy MPK, Modertrans Poznań oraz ZTM tramwaj - który w MPK zyskał numer boczny 600 - został skierowany do obsługi linii komunikacyjnych. Dzięki temu będzie można sprawdzić, jak pojazd sprawdza się w poznańskich realiach.

Dziś od rana tramwaj realizuje kursy na linii 99, wczesnym wieczorem pojawi się także na linii 11. Również w kolejnych dniach Moderus Gamma LF 05 AC będzie przewoził pasażerów przede wszystkim na linii 99, choć poza godzinami szczytów komunikacyjnych możliwe będzie skierowanie go do obsługi linii 11.

MPK/AW

sieci społecznościowe