Nowy mural w Poznaniu

Na ścianie ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności pojawił się nietypowy mural - przedstawia pejzaż górski oraz autobus, przed którym siedzi mężczyzna. To efekt współpracy z Uniwersytetem Artystycznym.

Na zdjęciu kobieta przed muralem, gestykuluje - grafika artykułu
Nowy mural powstał na murze ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności

Pomysł namalowania muralu na murze ośrodka rozwijał się już od jesieni 2019 r. - narodził się podczas terapii zajęciowej. W ramach nawiązanej współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz przedstawiciele ośrodka zaczęli wtedy spotykać się ze studentami z pracowni dr Magdaleny Parnasow-Kujawy z UA. Projekt miał być zrealizowany wiosną 2020 roku, ale wstrzymała go pandemia.  

Zimą tego roku ośrodek po raz kolejny nawiązał kontakt z dr Magdaleną Parnasow-Kujawą. W tworzeniu muralu wzięli udział studenci pierwszego roku studiów magisterskich na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UA: Stanisław Korycki, Marcel Kuźmiński i Marta Zielińska, a także licealista - Olaf Kosno.

To właśnie jeden z nich - Stanisław Korycki - zaproponował, by mural powstał na kanwie filmu "Into the Wild" ("Wszystko za życie") S. Penna. To oparta na faktach produkcja bazująca na książce Jona Krakauera. Opowiada historię Chrisa McCandlessa, który po studiach postanowił odmienić swoje życie i wyruszyć autostopem w podróż na Alaskę, by tam żyć w dzikiej głuszy. 

- Zdecydowaliśmy się na realizację tego pomysłu, ponieważ nawiązuje do wyborów.   Dokonujemy ich codziennie. Nasi mieszkańcy też ich dokonują - wyjaśnia Wiesława Cieślik, dyrektorka Ośrodka dla Bezdomnych. - Niektóre wybory są podróżą w dzicz. Nie są łatwą drogą. Chcieliśmy, aby ta część Poznania była miejscem refleksji nad wyborami i ludźmi, których spotykamy, z którymi żyjemy, nad ich obecnością w życiu. 

Mural został oficjalnie odsłonięty w piątek, 7 czerwca. 

Aw