Nowy szpital dziecięcy przyjął pierwszych pacjentów

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka przyjęło dziś pierwszych małych pacjentów. Największy w regionie szpital pediatryczny powstał dzięki współpracy marszałka województwa oraz prezydenta Poznania. W wielopiętrowym budynku opiekę znajdzie jednocześnie ponad 350 dzieci.  

Na zdjęciu hol szpitala, pod sufitem podwieszane duże delfiny - grafika artykułu
11 kwietnia do placówki przyjęto pierwszych pacjentów

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka to nowoczesny szpital pediatryczny, z pierwszym w regionie Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym przeznaczonym dla najmłodszych mieszkańców województwa.

O konieczności jego powstania w stolicy Wielkopolski mówiło się od lat, ale dopiero Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas swojej pierwszej kadencji zawarł porozumienie z władzami województwa. Miasto przekazało wówczas pod budowę szpitala działkę w rejonie ulic Dojazd - Adama Wrzoska - Wincentego Witosa. W zamian za to zarząd województwa przekazał Poznaniowi udział w nieruchomości przy ul. Szwajcarskiej. Budowę szpitala rozpoczęto jesienią 2018 roku. 

Dziś (11 kwietnia) do placówki przyjęto pierwszych pacjentów - zaczęły już działać dwa Oddziały: Obserwacyjno-Zakaźny, oraz Dzieci Młodszych, gdzie pomoc znajdzie około 30 dzieci. Od rana działa też Zespół Poradni Specjalistycznych - pierwszego dnia przyjęto tam kilkudziesięciu pacjentów.  

Budynek ma siedem kondygnacji, których powierzchnia użytkowa wynosi ok. 30 tys. mkw. W strukturze szpitala działać będzie 9 oddziałów, które obecnie mieszczą się w budynkach szpitalnych przy ul. Krysiewicza, Spornej, Nowowiejskiego oraz w Kiekrzu. W jednoosobowych salach będzie mogło przebywać ponad  350 dzieci i ich opiekunów. W skład kompleksu wchodzi także zespół kilkunastu poradni specjalistycznych..

Obiekt podzielony na dwie części, połączone klatką schodową i windami: w jednej z nich znajdują się tzw. oddziały łóżkowe, a w drugiej - oddziały diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowe. Na parterze znajduje się SOR, diagnostyka obrazowa i izba przyjęć, a na 5 piętrze - administracja szpitala. Blok operacyjny składa się z pięciu nowoczesnych sal z monitorami, dzięki którym możliwe będzie transmitowanie wykonywanych w nich operacji. W budynku znajdują się również laboratoria, kantyna, kuchnia i szkoła. 

Wokół szpitala znajdują się miejsca rekreacji dla pacjentów i cała infrastruktura towarzysząca - w tym parking na 425 aut. 

Inwestycja kosztowała ok. 460 mln zł - pieniądze pochodziły z budżetu Województwa Wielkopolskiego, funduszy unijnych oraz z finansowania rządowego.

AW