Od środy można zwiedzać Muzeum Czerwca '56

Po trzech miesiącach przymusowej kwarantanny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec '56  wraca na kulturalną mapę miasta z nową aranżacją ekspozycji stałej. 

Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00, fot. WMN. - grafika artykułu
Muzeum będzie dostępne dla zwiedzających, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00, fot. WMN.

Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się we wtorek, 16 czerwca. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta, województwa i Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsi zwiedzający natomiast będą mogli zobaczyć nową wystawę stałą od środy. 

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania podziękował za to, że w tym specyficznym okresie, kiedy nawet obchody rocznicy Czerwca będą ograniczone, możemy cieszyć się z powrotu do takich miejsc, jak muzeum upamiętniające tamte wydarzenia: - Sam jestem ciekaw, co się tu zmieniło. Dziękuję, że czekające nas już niebawem, skromniejsze niż zazwyczaj obchody, będą jednak uświetnione tą nowa wystawą - powiedział.   

- W tym muzeum jest zapisana cała historia naszego regionu. Nowa wystawa na pewno nas zachwyci, poruszy emocje, przywoła wspomnienia  - mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska. 

Od 17 czerwca Muzeum Powstania Poznańskiego będzie dostępne dla zwiedzających, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00. 

Co się zmieni?

Kuratorami obecnej wystawy są Kinga Przyborowska i Łukasz Szudarski. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o istniejącą w latach 2007-2019 wystawę, której kuratorem była Barbara Fabiańska. Przetrwała idea przyświecająca muzeum narracyjnemu, która przenosi zwiedzających do Poznania z lat 50. ubiegłego wieku.

Najwięcej zmian goście muzeum zauważą już przy wejściu. Na nowo powstało mieszkanie z lat 50. Wprowadzone modyfikacje sprawiły, że często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego, znalazła sporo miejsca w tej części ekspozycji.

Większość fotografii została pogrupowana tematycznie, dzięki czemu opowieść o Poznańskim Czerwcu '56 stała się bardziej usystematyzowana i jaśniejsza. Swoje indywidualne miejsce znalazł wątek dotyczący MPK, zagranicznych gości Międzynarodowych Targów Poznańskich i korespondentów opowiadających o tamtych wydarzeniach. 

Zaakcentowano wyraźniej udział dzieci w pochodzie, a także rolę lekarzy i pielęgniarek, ratujących rannych. W części zaaranżowanej na salę rozpraw przedstawiane są dodatkowe, nieeksponowane dotąd treści i dokumenty, dzięki którym bliższa staje się sprawa głośnych procesów poznańskich. 

Spacerując ulicami Poznańską, Wolności czy Kochanowskiego zobaczymy wiele nowych eksponatów, są też nowe nagrania audio, które towarzyszą zwiedzającym i multimedia (ze względu na epidemię obecnie wyłączone). Dzięki przeprowadzonym zmianom goście muzeum mogą lepiej poczuć atmosferę Poznańskiego Czerwca '56, stając się w pewnym sensie uczestnikami pamiętnego 28 czerwca. 

Otwarcie nowej wystawy stałej to element obchodów 64. rocznicy Czerwca '56. Muzeum rozpoczęło już część edukacyjną skierowaną do uczniów szkół. Więcej na ten temat: http://www.wmn.poznan.pl/64-rocznica-czerwca56-test-wiedzy-o-poznanskim-czerwcu/

oprac. JZ