Odsłonięcie Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbyło się w środę, 26 września, w Poznaniu, w przeddzień 68. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Głównymi bohaterami uroczystości byli kombatanci z wielkopolskich środowisk byłych żołnierzy Armii Krajowej, którzy od wielu lat zabiegali o upamiętnienie w stolicy Wielkopolski Polskiego Państwa Podziemnego.

fot. Waldemar Rembas - grafika artykułu
fot. Waldemar Rembas

W uroczystościach udział wzięli były prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele władz miasta, województwa, gmin aglomeracji poznańskiej, poczty sztandarowe i licznie zgromadzona młodzież szkolna.

Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziła msza św. w Bazylice Archikatedralnej. Po mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz ulicami miasta z Ostrowa Tumskiego do al. Niepodległości, podczas którego delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz pod tablicą Ofiar Terroru Stalinowskiego.

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej stanął w parku za poznańską operą, między ulicą Wieniawskiego i aleją Niepodległości, naprzeciw kościoła oo. Dominikanów. Jest hołdem złożonym bohaterom państwa podziemnego i AK walczącym o niepodległość Ojczyzny, ale także ważną lekcją historii dla młodzieży. Przy pomniku uruchomiony zostanie kiosk multimedialny, w którym w wielu językach będzie można wysłuchać historii Polskiego Państwa Podziemnego.

Konkurs na projekt pomnika rozstrzygnięty został we wrześniu ubiegłego roku. Zwyciężyła praca prof. Mariusza Kulpy z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Budowa pomnika kosztowała ponad 500 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z dotacji Miasta i województwa, wielkopolskich gmin i powiatów oraz ze zbiórki publicznej wśród Wielkopolan. Pomocy rzeczowej udzieliło też wiele firm.

sieci społecznościowe