Olimpiada Solidarności

Ponad 3,5 tysiąca uczniów z całej Polski wzięło udział w tegorocznej, VI edycji Olimpiady Solidarności. Finał konkursu odbył się w Poznaniu. Nie bez powodu. Stolica Wielkopolski stała się symbolem robotniczego zrywu i walki z komunizmem.

Finał Olimpiady Solidarności w Poznaniu - grafika artykułu
Finał Olimpiady Solidarności w Poznaniu

- Po Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach przyjechaliśmy do Poznania. To historia miasta, szczególnie Czerwca '56 przywiodła nas tutaj. Ten zryw był bardzo heroiczny, ale też tragiczny. Na trwałe wpisał się w historię Polski, obrazując drogę naszego kraju do niepodległości. Swoją obecnością chcieliśmy również zaznaczyć wkład Wielkopolski w walkę z komunizmem w czasie całego okresu powojennego - mówiła Danuta Kobzdej, prezes zarządu Fundacji Centrum Solidarności, pomysłodawczyni konkursu.

Podczas uroczystej gali w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich zwycięzcom i wszystkim finalistom pogratulował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.  

- Dziękuję młodzieży, która zdecydowała się wziąć udział w tegorocznej edycji olimpiady, a także ich nauczycielom, wychowawcom i organizatorom konkursu. Popularyzowanie tej istotnej części naszej historii, która w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce, jest bardzo ważna. Z tamtego okresu należy wyciągać wnioski - aby mieć świadomość, że wolność i niepodległość, z której możemy się dzisiaj cieszyć, nie są dane raz na zawsze - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom olimpiady. Jeśli będziecie mieli chwilę wolnego czasu po dzisiejszym finale zapraszam na spacer po centrum miasta, gdzie można zobaczyć m.in. pomnik Poznańskiego Czerwca '56 - dodał zastępca prezydenta.

Konkurs "Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii" sprawdzał wiedzę historyczną z lat 1970 - 1990. Był skierowany do uczniów drugich klas liceum i trzecich klas technikum. Do obecnej edycji olimpiady zakwalifikowało się ponad 3,5 tysiąca uczestników z blisko 600 szkół z całej Polski. Po części szkolnej i wojewódzkiej uczniowie brali udział w trzydniowej wizycie studyjnej w Gdańsku. Potem, 48 finalistów przyjechało do Poznania. Zwycięskie drużyny wyłonione zostały na podstawie wyników egzaminu ustnego oraz obrony publicznej prezentacji filmowej.

Zwycięzcą tegorocznej edycji olimpiady został zespół z województwa lubelskiego. Drugie miejsce zajęła drużyna z województwa mazowieckiego, a trzecie - z województwa małopolskiego.

- Konkurs był dla nas okazją, aby zgłębić historię naszego kraju. To bardzo ważne, zwłaszcza dzisiaj. Tożsamość narodu buduje jego historia. Powinniśmy znać ludzi, którzy walczyli o naszą wolność - tłumaczyli zdobywcy pierwszego miejsca.

Zwycięzcy Olimpiady dostali promesy indeksów na studia stacjonarne Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Wrocławskiego i Poznańskiego. Dodatkowo laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN. Nagrodami pieniężnymi oraz publikacjami IPN zostali uhonorowani też nauczyciele laureatów. Do ich szkół trafią natomiast statuetki.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. W tym roku współorganizatorami finału są: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, CDN Leszno, Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

Uroczystą galę poprzedził koncert Ambasadora muzycznego Olimpiady - zespołu Audiofeels.

AJ