Palatium Mieszka I zwyciężyło w międzynarodowym konkursie

Szklana instalacja przestrzenna upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i Dobrawy została uznana przez jurorów prestiżowego amerykańskiego konkursu CODAawards 2022 za najlepszą realizację architektoniczną na świecie w kategorii "Liturgical".

Galeria zdjęć przedstawia szklaną instalację przestrzennaą upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i Dobrawy. - grafika artykułu
Palatium Mieszka I zwyciężyło w międzynarodowym konkursie, fot. Archiglass.

Nagrody CODAawards są uhonorowaniem projektów, które najskuteczniej integrują sztukę i architekturę z przestrzeniami publicznymi. Symboliczne odtworzenie kształtu reliktów palatium - jako jedyny obiekt z Europy - zostało docenione przez jury, którzy przyznali instalacji I miejsce w kategorii "Liturgical". Projekt zdobył także III miejsce w plebiscycie publiczności. 

Szklana instalacja, otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, przedstawia zarys reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy, budowli z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Ekspozycja jest podświetlana. Nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem. Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny a głównym projektantem jest arch. Przemysław Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją arch. Tomasz Urbanowicz oraz arch. Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu "Tu się wszystko zaczęło - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu"zrealizowaną przez Miasto Poznań w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Powstaniu obiektu towarzyszył program edukacyjny wykorzystujący nowoczesne techniki multimedialne oraz nową aranżację pleneru zarówno w okolicach kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo, jak i przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci i na całej przestrzeni ulic Ostrowa Tumskiego.

CODAworx to organizacja zrzeszająca ekspertów z dziedziny sztuki, architektury i designu. Jej misją jest realizowanie i promowanie artystycznych koncepcji. Organizowany od 2013 roku konkurs to jedna z form tej promocji.

Informacje o pozostałych laureatach w tegorocznej edycji konkursu można znaleźć na stronie organizatora.

JZ

sieci społecznościowe