Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim

26 stycznia przed Odwachem otwarta zostanie wystawa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu. Jest ona częścią obchodów 103. rocznicy zwycięskiego zrywu.

Zdjęcie przedstawia budynek Odwachu. - grafika artykułu
26 stycznia przed Odwachem otwarta zostanie wystawa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu

Ekspozycja czasowa znajdować się będzie przed budynkiem Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Wystawa "Poległym na chwałę. Żywym na otuchę. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Międzywojniu" ukazuje działania podejmowane w okresie dwudziestolecia międzywojennego na rzecz upamiętnienia czynów wielkopolskich powstańców. Wykorzystane materiały pochodzą m.in. ze zbiorów  Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz od osób prywatnych.

- Pamięć zbiorowa o Powstaniu funkcjonuje nie tylko u poznaniaków, ale wszystkich Polaków, w dużej mierze właśnie dzięki działaniom podejmowanym w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie one przyczyniły się do wytworzenia żywego kultu tradycji powstańczej. Jej symbolem mogą być świętowane co roku od ponad 100 lat uroczyste obchody rocznicy zwycięskiego zrywu - tłumaczą organizatorzy wystawy.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27. grudnia 1918 roku i trwało 52 dni. Stanowiło jeden z fundamentów odrodzenia się państwa polskiego z niewoli. Jest nieodzownym elementem lokalnej tożsamości mieszkańców Wielkopolski. W 2021 roku, 27 grudnia ustanowiono świętem państwowym - Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 

PD

sieci społecznościowe