Plany remontów dróg na 2025 rok

- Na tegoroczne prace drogowe w Poznaniu przeznaczymy prawie 37 milionów złotych. Na utrzymanie dróg utwardzonych i gruntowych mamy zabezpieczoną kwotę 19 milionów złotych, a na prace modernizacyjne prawie 18 milionów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Część prac, jak chociażby na ul. Warszawskiej, to kontynuacja remontów rozpoczętych w poprzednich latach. Z uwagi na to, że ta ulica jest ważną arterią wjazdową i wylotową, prace prowadzona są tam etapami tak, by nie tworzyć długotrwałych utrudnień dla kierowców. Nie zapominamy również o drogach na osiedlach peryferyjnych, szczególnie tych gruntowych. Robimy to by mieszkańcy Poznania mogli jeździć bardziej komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie.
Na liście dróg do modernizacji znalazły się w tym roku ulice:
- Warszawska (od stacji Orlen do Antoninka, jezdnia wyjazdowa z miasta),
- Chartowo (od ul. Kurlandzkiej do Dymka, strona wschodnia),
- Radojewo (od nr 38 w kierunku centrum),
- Opieńskiego (od ul. Szeligowskiego do Umultowskiej, strona południowa),
- Szeligowskiego (od ul. Szymanowskiego do Kurpińskiego),
- Jugosłowiańska (od ul. Grunwaldzkiej do Gwiaździstej),
- 28 Czerwca 1956 r. (od ul. Racjonalizatorów do Samotnej),
- Sienkiewicza (od ul. Kochanowskiego do Mickiewicza),
- Starołęcka (od ul. R. Maya w kierunku Fortecznej),
- Pogodna (od ul. Ściegiennego w kierunku szkoły),
- Dmowskiego (od ul. Potockiej do rynku Łazarskiego),
- Turniowa (od ul. Przełęcz do Pagórkowej).
Zaplanowano również wymianę nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Piątkowskiej z Aleją Solidarności wraz z wymianą sygnalizacji.
Obecnie wykonywane są obmiary i kosztorysy dla poszczególnych robót. W pierwszej kolejności prace powinny się rozpocząć na ulicach: Warszawskiej, Chartowo i Radojewo. Szczegóły i harmonogramy będą podawane z wyprzedzeniem.
Sześć ekip codziennie naprawia ubytki
- Naprawą nawierzchni jezdni zajmuje się codziennie sześć brygad Zakładu Robót Drogowych. Priorytetem są prace na głównych ciągach komunikacyjnych, gdzie występuje duże natężenie ruchu, a pojazdy poruszają się z większą prędkością - wyjaśnia Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM do spraw utrzymania. - W pierwszym miesiącu tego roku naprawionych zostało już 800 ubytków o łącznej powierzchni ponad 4100 metrów kwadratowych - dodaje.
Pracowników ZRD, w charakterystycznych pomarańczowych strojach, można zobaczyć w różnych częściach miasta. Dbają o komfort jazdy zarówno na głównych drogach, jak i lokalnych i osiedlowych. W ostatnich dniach cząstkowe remonty były prowadzone m.in. na Alejach Solidarności, ulicach: Stróżyńskiego, Krzywoustego, Mostowej, Szelągowskiej, Kobylepole, Królowej Jadwigi, Strzeleckiej, Stróżyńskiego, Armii Poznań, Chwaliszewo, Łąkowej, Kruczej czy Wieżowej.
Jeśli pozwala pogoda, a nawierzchnia jest sucha, niezmrożona, to na drogi gruntowe wyjeżdża równiarka. W styczniu można ją było spotkać w rejonie Szczepankowa i Umultowa.
W najbliższym czasie, jeżeli umożliwią to warunki atmosferyczne, będzie pracować na Morasku i Radojewie. Właśnie stąd wpływały sygnały od mieszkańców.
Uszkodzenia nawierzchni dróg publicznych można zgłaszać przez miejską aplikację Smart City Poznań.
ZDM
Zobacz również

Konsultacje społeczne miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Autobusy wodorowe wróciły do obsługi poznańskich linii komunikacyjnych

Utrudnienia na ul. Jasielskiej
