Podatek od nieruchomości - zbliża się ważny termin

15 marca mija termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości. To ważne źródło wpływów do miejskiego budżetu. Dzięki niemu finansowane są liczne projekty służące mieszkańcom. Podatek można zapłacić bez wychodzenia z domu poprzez aplikację i serwis mObywatel.

Zdjęcie przedstawia polskie banknoty i monety. - grafika artykułu
Podatek od nieruchomości - zbliża się ważny termin

Decyzje o wysokości zobowiązań i indywidualnym numerze konta są dostarczane do podatników do 23 lutego. Osoby fizyczne mogą opłacić podatek w 4 ratach - do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Warto jednak pamiętać, że jeśli kwota nie przekracza 100 zł, należność trzeba uregulować za jednym razem, w terminie płatności pierwszej raty. Większy podatek również można opłacić jednorazowo do 15 marca, ale nie jest to wymagane.

Co podlega opodatkowaniu i jak opłacić należność?

Podatek od nieruchomości płacą właściciele działki, lokalu lub budynku. W przypadku osób posiadających mieszkanie spółdzielcze własnościowe podatek opłaca spółdzielnia. 

Podatek od nieruchomości można najwygodniej zapłacić poprzez mObywatela. Aby to zrobić, trzeba zalogować się do aplikacji, następnie wejść w zakładkę "ePłatności". Tam wystarczy wybrać odpowiednią należność, a następnie za pośrednictwem systemu BLIK uregulować płatność. Po jej zatwierdzeniu zostanie wystawione potwierdzenie wpłaty.  

Mieszkańcy, którzy nie korzystają jeszcze z aplikacji mObywatel, mogą ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play lub App Store

Zobowiązanie można także uregulować osobiście w oddziałach Banku PKO BP (bez prowizji bankowej) lub w placówkach pocztowych.

Informacji o wysokości podatku udzielają także pracownicy Biura Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-20:00. 

Pieniądze z podatków i opłat lokalnych wracają do mieszkańców. Dzięki nim budowane są nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków. To także inwestycje w ochronę zdrowia i realizację projektów skierowanych do seniorów. W tegorocznym budżecie Miasta prognozowany wpływ z tytułu podatku od nieruchomości do miejskiej kasy to ok. 610 mln zł. 

JZ