Ponowne wsparcie na gromadzenie deszczówki

Miasto Poznań znów będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. Na wtorkowej sesji zgodzili się na to miejscy radni. Nabór wniosków rozpocznie się drugiej połowie maja.

Zdjęcie przedstawia donicę z zielenią. - grafika artykułu
Miasto Poznań znów będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki

- Każdy może oszczędzać wodę na własnej posesji. Miasto już po raz kolejny zachęca do takich działań. Wspieramy tych, którzy chcą przeciwdziałać pogłębiającym się zmianom klimatu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Wśród licznych korzyści wynikających ze zwiększenia naturalnej retencji warto podkreślić chociażby poprawę lokalnego mikroklimatu czy odciążenie sieci wodociągowej - wylicza prezydent.

Chodzi o to, by woda "nie uciekała" - czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

Poznaniacy dbają o środowisko - Miasto pomaga

Nabór wniosków do programu rozpocznie się w drugiej połowie maja. O dofinansowanie będą mogli starać się mieszkańcy Poznania. Wśród nich są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, instytucje oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W tym roku poszerzono grono poznaniaków, którzy mogą skorzystać z dotacji. Na wsparcie finansowe na gromadzenie deszczówki mogą liczyć także użytkownicy działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz właściciele własnych ogródków na terenie zarządzanym przez spółdzielnie lub wspólnotę. Dotacja będzie mogła pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali - do 6 tys. zł.

Nieruchomość, na jaką przysługiwać będzie dofinansowanie, musi znajdować się na terenie Poznania (wnioskodawca musi być jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadać inny tytuł prawny, który pozwala na dysponowanie nią). I tutaj kolejna zmiana. Pieniądze "pójdą za adresem, a nie osobą". Oznacza to, że można będzie uzyskać dofinansowanie na więcej niż jedną nieruchomość. 

Pieniądze z programu można będzie przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania (czyli naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę opadową czy pompy zanurzeniowej oraz elementów przyłączeniowych). Dotację można będzie otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.

W tym roku na małą retencję Miasto Poznań przeznaczy aż milion złotych. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.

Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Więcej szczegółów na temat programu oraz wszelkie niezbędne dokumenty do pobrania będą znajdować się na stronie internetowej www.poznan.pl/malaretencja

Duże zainteresowanie małą retencją

Program pozwalający uzyskać dofinansowanie na zagospodarowanie deszczówki jest realizowany od 2021 roku. Początkowo była to akcja pilotażowa, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie poznaniaków zdecydowano o jej kontynuacji. Skorzystało z niej już kilkaset osób prywatnych, a także firm, instytucji czy wspólnot mieszkaniowych.

Największe zainteresowanie programem wykazali mieszkańcy Spławia, Strzeszyna i Dębca. Właśnie z tych rejonów w ciągu ostatnich dwóch lat wpłynęło najwięcej wniosków. Co ciekawe najbardziej efektywni pod względem ilości wody gromadzonej w powstałych instalacjach są poznaniacy ze Spławia (61 450 litrów), Umultowa (40 450 l.), Dębca (31 961 l.) oraz Krzyżownik (31 350 l.).

AJ