Poznań będzie miał swoją nagrodę fotograficzną

W przyszłym roku odbędzie się pierwsza edycja Poznańskiej Nagrody Fotograficznej. To ogólnopolski konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej, do udziału w którym zaproszeni są twórcy z całego kraju. Prace będzie oceniać jury, któremu przewodniczy pisarz i fotoreporter Filip Springer. 

Poznań będzie miał swoją nagrodę fotograficzną - grafika artykułu
Poznań będzie miał swoją nagrodę fotograficzną

- Inaugurujemy nowy rozdział w  historii poznańskiej fotografii, choć tak naprawdę dzisiejsze ogłoszenie jest głównie zaproszeniem. Nie chcemy bowiem szybkich rezultatów i szybkich migawek rzeczywistości - prestiż Poznańskiej Nagrody Fotograficznej ma być zbudowany jakością opowieści fotograficznych, które zostaną do niej zgłoszone - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

PNF 2023 będzie się składać z dwóch kategorii konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej.W pierwszej oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe zestawy fotografii wydarzeniowych z Poznania i aglomeracji poznańskiej wykonane po 2005 r. Organizatorzy czekają na opowieści będące fotograficzną, współczesną syntezą stolicy Wielkopolski.

- W części poznańskiej zachęcamy fotografów, żeby przejrzeli swoje archiwa i zebrali zestawy, które będą opowiadały nam o współczesnym Poznaniu na podstawie ważnych wydarzeń, które działy się po 2005 r. Wybraliśmy ten rok, bo to był moment w dziejach miasta, w którym społecznie i architektonicznie dużo zaczęło się zmieniać i przyspieszać - mówi Grzegorz Dembiński, pomysłodawca Poznańskiej Nagrody Fotograficznej, fotograf, laureat Grand Press Photo. 

W drugiej kategorii - ogólnopolskiej, oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe fotoeseje, fotoreportaże lub fotodokumenty, które w tematyce lub postawie fotografa będą "czułymi narracjami" i które powstały współcześnie (po 2005 r.) w Polsce. 

- Ta kategoria ma szerszą formułę, jeżeli chodzi o tematykę. Idiomem, który ją ilustruje, jest hasło "czułe narracje". Zapraszamy fotografów, żeby pokazali nam te rzeczy, które w jakiś sposób będą się odnosić do tej formuły, którą zaproponowała Olga Tokarczuk w swojej przemowie noblowskiej o czułym narratorze - podkreśla Grzegorz Dembiński. 

Nabór prac rozpocznie się 1 maja i potrwa do 4 września 2023 roku. Także we wrześniu profesjonalne jury, złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska fotograficznego i artystycznego: fotografów, kuratorów, artystów wizualnych - wybierze najlepsze prace. Przewodniczącym pierwszej edycji będzie urodzony w Poznaniu pisarz, reporter i fotograf - Filip Springer.

- Ten konkurs otwiera możliwość zbudowania dużego, mądrego, twórczo skonstruowanego zasobu fotograficznego. W przyszłości będzie można się z niego dowiadywać, jak wyglądał Poznań i Polska w czasie wielkich przemian, kryzysów, które są przed nami, za nami i w których trakcie jesteśmy - mówi Filip Springer, reportażysta, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Fotograficznej. 

Zwycięzcy obu kategorii mogą liczyć na nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych, a także na publikację swoich prac w formie photobooka. Nagrodzone i wyróżnione zestawy pokazane będą na wystawie konkursowej, która otwarta zostanie w marcu 2024 r., podczas gali finałowej PNF 2023. 

Poznańska Nagroda Fotograficzna ma ambicję stać się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne. Jest odpowiedzią na rozwój fotografii reporterskiej i dokumentalnej, rosnącą liczbę fotografów wrażliwych społecznie, twórczo opisujących zdjęciami naszą współczesność.

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak objął inicjatywę honorowym patronatem. Partnerami PNF 2023 są Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, a także Stary Browar.

Więcej informacji na www.pnf.poznan.pl.

JZ

sieci społecznościowe