Poznań dla Ukrainy - wystartował miejski punkt pomocy [AKTUALIZACJA]

Miasto uruchamia miejski punkt pomocy - Poznań dla Ukrainy. Już od poniedziałku będzie czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność i środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną.

Na zdjęciu budynek, w którym mieści się punkt - duża kamienica - grafika artykułu
Miejski punkt będzie czynny od poniedziałku (28 lutego) w godzinach od 10 do 20 przy ul. Bukowskiej 27/29

AKTUALIZACJA: 15  marca:

Punkt działa w godz. 14-18.

AKTUALIZACJA: 28 lutego 2022:

Miejski punkt pomocy to miejsce dostarczenia produktów tylko od indywidualnych darczyńców. Wszystkie osoby, które chcą pomóc, mogą przekazywać do punktu wyłącznie przedmioty wymienione na liście (poniżej).

Osoby, ktore chciałyby dostarczyć produkty w hurtowych ilościach, będą kierowane bezpośrednio do wskazanego magazynu (od najbliższego czwartku). Wszyscy zainteresowani dużą formą pomocy, mogą kontaktować się z numerem telefonu: 885 95 33 67.

Uwaga: do punktu spłynęło już dużo ubrań, kolejne nie są potrzebne.

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację, informacja o potrzebnych produktach aktualizowana będzie na kanale @czulypoznan na Facebooku. Przed odwiedzeniem punktu prosimy o zapoznanie się z aktualnym zapotrzebowaniem.

Dary można przynosić również do siedzib ZKZL. Zbiórka jest prowadzona zarówno w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57, jak również w pięciu terenowych Punktach Obsługi Klienta. Zbiórka darów będzie odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania Biura Obsługi Klienta i Punktów Obsługi Klienta.

W punkcie obowiązują zasady bezpieczeństwa epidemicznego - konieczne jest założenie maseczki i dezynfekcja rąk.

_____________

Miejski punkt pomocy jest otwarty w celu gromadzenia żywności, środków higieny osobistej, odzieży (w dobrym stanie lub nieużywanej; bielizny - nieużywanej) i ciepłych okryć dla uchodźców z Ukrainy. Będzie czynny w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. To budynek w pełni dostępny i dostarczenie darów na miejsce nie powinno nikomu sprawić kłopotu.

Obsługą punktu zajmą się w ramach wolontariatu pracowniczego radni miejscy, członkowie młodzieżowej rady miasta, urzędnicy oraz pracownicy miejskich jednostek organizacyjnych. Bezpośrednio koordynować pracę punktu będą pracownicy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

- Zainteresowanie dobroczynnością jest ogromne, więc staramy się obecnie skoordynować działania i włączyć do konkretnej pracy mieszkanki i mieszkańców Poznania - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Chcemy najlepiej wykorzystać ich potencjał do pomocy uchodźcom. Dla naszych przyjaciół z Ukrainy wszystkie gesty i inicjatywy służące wsparciu i pomocy, mają szczególne znaczenie, bo są dowodem na solidarność i dodają im otuchy.

Zgromadzone produkty zostaną wykorzystane w trzech obszarach. Część z nich zostanie w Poznaniu - Miasto zabezpiecza niezbędne zasoby w celu przyjęcia migrantów z Ukrainy i opieki nad nimi. Na bieżąco współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które są gotowe do pracy na rzecz uchodźców z Ukrainy.  Ponadto zebrane dary zostaną przewiezione do miejscowości przygranicznych, w których teraz potrzeby udzielenia pomocy są najpilniejsze. Wreszcie część zgromadzonych produktów przekazana zostanie bezpośrednio ludności, która pozostała w Ukrainie, a której grozi ogromny niedostatek na skutek toczącej się wojny.

Potrzebne są następujące produkty:

 • koce
 • pościele
 • kołdry
 • poduszki
 • ręczniki
 • termosy/kubki termiczne
 • kosmetyki osobiste (szczoteczka do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, mydło itp.)
 • środki pomocy medycznej: opatrunki, bandaże itp.
 • proszki/płyny do prania i płukania odzieży
 • Gotowe dania w słoikach, takie jak m.in.: gołąbki, pulpety, fasolka itp.
 • Produkty długoterminowe, takie jak: ryż, kasza, makaron

WZiSS/AW