POZNAŃ - GOSPODARZEM PUCHARU ŚWIATA W WIOŚLARSTWIE

Przez cały weekend, od dzisiaj do niedzieli, poznańskim torem regatowym MALTA zawładną wioślarze ze ścisłej światowej czołówki, w Poznaniu bowiem rozgrywane są pierwsze tego sezonu zawody Pucharu Świata w Wioślarstwie.

 - grafika artykułu
Poznań gospodarzem Pucharu Świata w Wioślarstwie

Zawody Pucharu Świata rozgrywane są od 1997 roku. Po Mistrzostwach Świata to najważniejsza impreza sportowa, na której spotykają się najlepsi wioślarze na świecie. Pucharowe rozgrywki odbywają się trzy razy w sezonie: w maju, czerwcu i lipcu. Gospodarzami zawodów majowych i czerwcowych są narodowe federacje wytypowane przez FISA. Ostatnia, lipcowa edycja tradycyjnie rozgrywana jest w Lucernie. Ze względu na Igrzyska Olimpijskie, w tym roku Puchar Świata rozegrany zostanie wcześniej, w maju i czerwcu: w Poznaniu 7-9 maja (po raz pierwszy w Polsce), w Monachium 28-30 maja i w Lucernie 18-20 czerwca.
Na poznańskim torze regatowym Malta wioślarze wystartują w 14 konkurencjach Pucharu Świata i w 3 poza punktacją pucharową. Wszystkie biegi rozgrywane będą na dystansie 2000 metrów.
Obecność w Poznaniu najlepszych wioślarzy naszego globu w roku olimpijskim niewątpliwie przyczyni się do wzrostu popularności tej pięknej dyscypliny sportu, która w Polsce ma już 125 - letnią tradycję.
Regaty Pucharu Świata to także wspaniała promocja Poznania i toru regatowego Malta. Zawody wioślarskie tej rangi organizowane są po raz pierwszy w Polsce. Zapiszą się też w historii jako pierwsza tak ważna międzynarodowa impreza sportowa zorganizowana w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej. Tym bardziej cieszy, że gospodarzem Pucharu Świata w Wioślarstwie jest stolica Wielkopolski. W ten sposób międzynarodowe środowisko wioślarskie doceniło nie tylko wysoki poziom sportowy osad reprezentacyjnych Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, ale też klasę toru regatowego Malta i doskonałe umiejętności organizacyjne władz miasta Poznania i działaczy Związku.

sieci społecznościowe