Poznań mierzy swoją otwartość
Poznań dołączył do pierwszej grupy 26 miast z całego świata pragnących zmierzyć swoją otwartość i wykorzystać tę cenną wiedzę, by stać się bardziej konkurencyjnymi, wzmocnić swój rozwój ekonomiczny oraz podwyższyć jakość życia swoich obywateli. Są to kluczowe korzyści wynikające z otwartości miasta, które potwierdzone zostały badaniami w ramach projektu OPENCities. Otwartość definiowana jest jako "zdolność miasta do przyciągania międzynarodowych populacji i do umożliwienia im przyczynienia się do przyszłego sukcesu miasta" ("Zrozumieć OPENCities", British Council 2010; www.opencities.eu)
Teraz władze miasta, ludzie mający wpływ na kształtowanie polityki miasta, dziennikarze lub każda osoba zainteresowana tematem mogą za pomocą kilku kliknięć dowiedzieć się jak otwarte jest ich miasto, na przykład na zagraniczne populacje lub goszczenie międzynarodowych imprez.
Otwartość miasta, uznawana obecnie za potężny czynnik pozwalający osiągnąć wzrost gospodarczy, może po raz pierwszy być mierzona za pomocą wyjątkowego narzędzia internetowego przygotowanego przez British Council we współpracy z siecią organizacji partnerskich. Monitor OPENCities jest innowacyjnym narzędziem będącym rezultatem rozległych, trzyletnich badań prowadzonych przez British Council przy wsparciu URBACT - rozwojowego programu Unii Europejskiej. Do opracowania Monitora został wybrany instytut badawczy BAK BASEL.
Monitor OPENCities jest wyjątkowym narzędziem służącym do nauki, pozwalającym na mierzenie otwartości miast unikając przy tym negatywnej konkurencji. Użytkownicy mogą wygenerować profil miasta pokazujący, jak radzi sobie ono w każdym z 11 obszarów otwartości w porównaniu ze wszystkimi pozostałymi miastami lub wybraną grupą miast, w zależności od danego wskaźnika. Oferuje też praktyczne przykłady, setki studiów przypadków i pomysłów, które mogą zostać zaadaptowane i wdrożone. Użytkownicy mogą odnaleźć studia przypadków poprzez kliknięcie na związane z nimi obszary uwzględnione na wykresie wygenerowanym przez narzędzie. Przykłady z Poznania prezentują doświadczenie w zakresie organizacji międzynarodowych imprez oraz zarządzania nimi z pożytkiem dla miasta (COP14 i 32. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé)
Monitor OPENCities dostarcza również rekomendacji dotyczących polityki miast i wskazuje na istotne doświadczenia w trzech obszarach: Umiędzynarodowienia, Przywództwa i Zarządzania oraz Zarządzania Różnorodnością.
Monitor OPENCities jest narzędziem darmowym.
Zobacz również

Remont węzła AWF

Tysiące tulipanów na tysiąclecie koronacji

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt
