Poznań stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie [AKTUALIZACJA]

W piątek, 8 grudnia startuje Poznań Ice Festival. W tym roku rywalizację zawodników z całego świata i stworzone przez nich arcydzieła będzie można oglądać w nowej lokalizacji - na ulicy Święty Marcin. Każdy może przyjść zobaczyć lodowe cuda, ponieważ wstęp będzie bezpłatny. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Zdjęcie przedstawia rzeźbiarza z dłutem, który rzeźbi w lodzie. - grafika artykułu
Poznań stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w drugi weekend grudnia (8-10.12). Udział potwierdziło 24 artystów z 9 krajów: Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i Finlandii. 

Wydarzenie odbędzie się na ul. Św. Marcin (pod Alfami). W piątek widzowie będą mogli zobaczyć konkurs małej rzeźby. Uczestnicy zawodów otrzymają bryłę lodu i 2,5 godziny, aby zobrazować tegoroczny temat konkurencji, jakim jest "kosmos". Początek o godz. 16:00.

Na sobotę zaplanowano najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu - Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu). Wygra zawodnik, który zrobi to najwierniej. Zmagania uczestników "na czas" można będzie oglądać w godz. 12:00-18:00. 

W niedzielę odbędzie się natomiast konkurs główny. Dwanaście drużyn dostanie kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie rzeźb na dowolny temat. Zmagania rozpoczną się o godz. 9:00 i potrwają do 17:00. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi ok. godz. 18.

Ponadto ok. godz. 19:00 na poznaniaków czeka specjalny pokaz rzeźbienia w lodzie połączony z muzyką i efektami świetlnymi.

Na ostatni dzień festiwalu przygotowano także warsztaty dla dzieci. W godz. 12:00-15:00 najmłodsi będą mogli stworzyć swoje własne lodowe arcydzieła i zobaczyć, jak pracować w tym nie najłatwiejszym materiale.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie przez trzy dni minijarmark, w ramach którego będzie można zakupić grzane wino oraz przekąski, a także Miasteczko lodowe - Stihl Ice City. Tam na poznaniaków, oprócz lodowych rzeźb, czekać będzie także m.in. Św. Mikołaj z elfami. 

Poznański festiwal znajduje się na liście Światowego Stowarzyszenia Rzeźbienia w Lodzie jako jeden z konkursów w kalendarzu Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie. 

Partnerzy wydarzenia: Iceteam, Andreas Stihl, Ahmad, Milwaukee, Eska, Ramirent. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku oraz stronie: icefestival.pl.

Czasowe zmiany w organizacji ruchu 

Od 8 do 10 grudnia ul. Św. Marcin będzie zamknięta dla ruchu pojazdów w obu kierunkach na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Ratajczaka. 

Ul. Gwarna oraz odcinek ul. Św. Marcin od ul. Piekary do ul. Ratajczaka będą wówczas dwukierunkowe, podobnie jak ul. Garncarska od strony ul. Taczaka. Objazd zamkniętego odcinka ul. Św. Marcin wyznaczono ulicami: Kościuszki, Ogrodową i Piekary.

W tym czasie na ul. Gwarnej i Św. Marcin obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Kierowcy proszeni są o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazem.

7 oraz 11 grudnia zamknięty będzie ruch północną jezdnią ul. Święty Marcin od ul. Ratajczaka do ul. Kantaka oraz niedostępne będą miejsca parkingowe po północnej stronie ulicy Św. Marcin. 

Do ul. Kantaka dojazd jest możliwy od strony ul. 27 Grudnia. 

Ponadto przez cały weekend utrzymana zostanie możliwość dostaw towaru do lokali i sklepów przy ul. Św. Marcin.

JZ