Poznań w czerwonej strefie od soboty

W najbliższą sobotę, 17 października, miasto zostanie objęte czerwoną strefą w związku z pandemią koronawirusa. Oznacza to kolejne obostrzenia dla poznanianek i poznaniaków. Mniej osób wejdzie do kościoła czy tramwaju, a wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności. Od poniedziałku, 19 października, zakazane są również wesela. Nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Zdjęcie przedstawia poznańskie Stare Miasto z lotu ptaka - grafika artykułu
Nowe obostrzenia będą obowiązywać w Pozaniu już od najbliższej soboty, 17 października/fot. W. Mania

W czwartek, 15 października, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział objęcie Poznania czerwoną strefą. Podał też cały szereg nowych obostrzeń zarówno dla czerwonej, jak i dla żółtej strefy. Będą one obowiązywać już od najbliższej soboty, 17 października - i podobnie jak wcześniejsze zakazy, mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Co się zmieni

Mniej osób wejdzie równocześnie do sklepu. Podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziano limit do 5 osób na jedną kasę. 

Mniej pasażerów wejdzie też do autobusu czy tramwaju. W strefie czerwonej zajęta może być połowa miejsc siedzących albo 30% wszystkich miejsc. Równocześnie co drugie siedzenie musi pozostać wolne. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom stolicy Wielkopolski wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w Poznaniu są dezynfekowane każdego dnia, w trakcie codziennego sprzątania. W przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem - kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany. 

Spore zmiany czekają też uczniów: od 17 października w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych w strefie czerwonej obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Wydarzenia sportowe rozgrywane będą bez udziału publiczności, a na wydarzenia kulturalne może wejść tylko 25 proc. widowni. 

Zmiany czekają poznaniaków również w kościołach - w strefie czerwonej podczas uroczystości religijnych wyznaczono limit: może w nich brać udział nie więcej niż 1 osoba na 7mkw. 

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same nowe zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej: lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko w godz. 6:00 - 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 posiłki można zamawiać tylko na wynos.

W zgromadzeniach publicznych będzie mogło uczestniczyć max. 10 osób, zawieszono też działalność basenów, aquaparków i siłowni. 

Od poniedziałku, 19 października, obowiązywać będzie zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela, konsolacje i inne. 

Już wcześniej zakazano również organizacji kongresów i targów, zamknięte też będą wesołe miasteczka, parki rekreacyjne i parki rozrywki.

Co się nie zmienia

Nadal obowiązkowe będzie noszenie maseczek w miejscach publicznych - nawet, jeśli jest zachowana odległość 1,5 m od innych osób. Z tego obowiązku wyłączone będą tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Usta i nos należy zasłaniać w autobusach i tramwajach, w miejscach ogólnodostępnych (w tym na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, jak również w obiektach handlowych lub usługowych, na targowiskach) oraz w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego.

Klienci sklepów nadal mają obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. Od czwartku, 15 października, obowiązują też godziny dla seniorów - w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 10-12 zakupy mogą robić tylko osoby od 60. roku życia).

Ciągle nie mogą działać kluby nocne i dyskoteki. W kinach bez zmian - zajętych może być tylko 25 proc. miejsc na widowni. W salonach tatuażu, kosmetycznych i fryzjerskich może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki - także jego opiekun.

Nadal warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego nie wcześniej niż 6 dni przed turnusem.

AW

sieci społecznościowe