Poznań wobec wojny w Ukrainie

W obliczu kryzysu militarnego w Ukrainie Poznań solidaryzuje się z ukraińskim narodem. Na budynku urzędu miasta w geście solidarności zawisła flaga tego kraju, a prezydent Poznania wspólnie ze starostą i marszałkiem województwa powołuje zespół  koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy. Urząd uruchomił także specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania. 

Na zdjęciu budynek urzędu na placu Kolegiackim, przed nim dwie flagi: Polski i Ukrainy - grafika artykułu
Przed budynkiem urzędu zawisła flaga Ukrainy

Wersja ukraińska: Познань в умовах війни в Україні

- Mam nadzieję, że po doświadczeniach II wojny światowej, Europa i świat odpowiedzą zdecydowanymi działaniami na atak Rosji na Ukrainę - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Mamy do czynienia z wojną, gdzie agresorem jest Putin i tak należy go traktować. Liczę też, że społeczność międzynarodowa zadba o to, by tak jak zbrodniarze hitlerowscy miał swoją Norymbergę i tak jak oni odpowiedział za swoje zbrodnie.

Prezydent Poznania wspólnie ze Starostą Poznańskim i Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego powołuje zespół  koordynujący pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając z terenów objętych wojną przybędą do Poznania. Utworzą go przedstawiciele tych jednostek, których zadaniem będzie diagnozowanie potrzeb Ukraińców i wskazywanie rozwiązań oraz działań, które będą odpowiedzią na obecną sytuację - w zakresie wsparcia edukacyjnego, bytowego, czy transportu rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi. 

Stolica Wielkopolski przygotowuje się na wszelkie sytuacje związane z obecnym kryzysem militarnym w Ukrainie. W środę, 23 lutego, odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Poznania. Spotkanie zwołał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

Celem było przede wszystkim omówienie i ocena aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz ocena kompleksowego przygotowania Miasta na pogłębianie się kryzysu.  Dlatego w spotkaniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, ale również policji, straży pożarnej, poznańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, straży miejskiej, pomocy społecznej, inspektoratu sanitarnego czy Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

Oficjalne stanowisko wystosowała także Unia Metropolii Polskich, w której zrzeszony jest Poznań. 

- Wszyscy z niepokojem obserwujemy militarny atak Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo - Ukrainę, naszego sąsiada zza wschodniej granicy. Eskalacja konfliktu, bez wątpienia, spowoduje napływ uchodźców szukających schronienia na terenie naszego kraju - piszą prezydenci największych polskich miast. - Zaangażowanie w pomoc uchodźcom, szczególnie w kwestii: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych - będzie ogromnym wyzwaniem dla samorządów, które gotowi jesteśmy podjąć. W związku z powyższym, zwracamy się do strony rządowej o przekazanie samorządom konkretnych, podanych z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o planowanych rozwiązaniach prawno-finansowych w tej kwestii.

Gdzie szukać informacji i jak pomóc?

Urząd miasta uruchomił specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania: ukraina@um.poznan.pl i we współpracy z Radą Miasta planuje kolejne działania.

W Poznaniu przy ul. Półwiejskiej 17/27 działa miejski punkt wsparcia cudzoziemców: Poznański Ośrodek Integracji POINT (nr tel.: 503 979 758, pn.-śr. godz. 14-20, czw.-pt.w godz. 9-15). POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point, którzy zapewniają pomoc cudzoziemcom. Obcokrajowcy, którzy potrzebują pomocy, znajdą tam wsparcie i pomoc formalno-prawną (także związaną z uzyskaniem statusu uchodźcy). Więcej informacji: http://migrant.poznan.pl/uk/.

Cały czas czynna jest też infolinia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM): Infolinia Migrant Info: 22 490 20 44 czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku od 9 do 17. Więcej informacji: www.migrant.info.pl

Działa również miejskie call center - Biuro Poznań Kontakt (nr tel.: 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-20), połączenia telefoniczne obsługiwane są także w języku ukraińskim. Pracownicy Poznań Kontakt prowadzą specjalną stronę w języku ukraińskim www.poznan.pl/ua

Do Miasta zgłaszają się już pierwsi wolontariusze, którzy gotowi są pomóc. Działania wolontariuszy i organizacji pozarządowych koordynuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego, na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. 

- Uruchamiamy zbiórkę środków finansowych na rzecz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia - mówi Jerzy Bisek, prezes PCK.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "UKRAINA". Pieniądze będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Szacuje się, że w Poznaniu i okolicach mieszka ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy.

Film

AW