Poznański Targ Dobra

Najbliższy tydzień to niepowtarzalna okazja do poznania lokalnych fundacji i stowarzyszeń - w poniedziałek rusza Poznański Targ Dobra. Będzie można wziąć udział w licznych warsztatach i wykładach, dowiedzieć się, czym jest ekonomia społeczna oraz kupić unikatowe rękodzieła na kiermaszu. Finałem wydarzenia będzie spotkanie w Starym Zoo - tam poznańskie organizacje pozarządowe pokażą, czym zajmują się na co dzień.

Grafika zapowiadająca wydarzenie: w tle rośliny, na pierwszym planie napis: poznański targ dobra - grafika artykułu
Już od najbliższego poniedziałku będzie można wziąć udział w licznych spotkaniach, warsztatach, prelekcjach i spacerach edukacyjnych

Poznański Targ Dobra to cykl wydarzeń, który promuje organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej działające na terenie stolicy Wielkopolski. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Zasiej Dobro" i jest wyjątkowa - potrwa cały tydzień. Rozpocznie się już w poniedziałek, 13 września, a zwieńczy ją Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych i Targi Ekonomii Społecznej, który odbędzie się 19 września na terenie Starego Zoo.

Już od najbliższego poniedziałku będzie można wziąć udział w licznych spotkaniach, warsztatach, prelekcjach i spacerach edukacyjnych, jakie lokalne organizacje pozarządowe przygotowały dla poznanianek i poznaniaków. To, m.in. okazja, by dowiedzieć się, jak nowoczesne technologie pomagają seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Dla miłośników przyrody przygotowano warsztaty z zakładania ogrodów kwietnych w skrzynkach oraz spotkanie otwarte dotyczące edukacji ekologicznej. Nad Wartą zaś odbędzie się turecki piknik kulturalny. To tylko część zaplanowanych atrakcji - program uzupełniany jest na bieżąco, a więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia: facebook.com.

Uwaga: na część zajęć obowiązują zapisy!

Zwieńczeniem całego tygodnia będzie niedzielne spotkanie w Starym Zoo. 19 września w godz. 12-17 na poznaniaków i poznanianki w każdym wieku będą tam czekać przedstawiciele poznańskich NGO, którzy pokażą, czym zajmują się na co dzień. Każdy znajdzie coś dla siebie - przygotowane zostaną strefy tematyczne: równości, zdrowia, środowiska, kultury, edukacji, aktywności społecznej oraz sportu - a w nich, np. warsztaty z sadzenia roślin, spacery przyrodnicze, symulator dachowania, warsztaty pierwszej pomocy w wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Na pierwsze 1000 osób czekają woreczki z z nasionami łąki kwietnej do zasiania.

Tego dnia w zoo odbędzie się również kiermasz społeczny pod hasłem "dobro-branie". Skorzystają z niego wszyscy, którzy chcą zrobić prawdziwie dobre zakupy. Na stoiskach wystawcy zaprezentują, między innymi torby, zabawki dla dzieci, naturalne mydła, świeczniki czy ceramikę. Będzie też można zapoznać się z usługami, jakie dla poznanianek i poznaniaków świadczą spółdzielnie socjalne, spółki non profit, organizacje pozarządowe i warsztaty terapii zajęciowej. Zysk ze sprzedaży pomoże w utrzymaniu miejsc pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wesprze rehabilitację osób z niepełnosprawnościami oraz przeznaczony będzie na realizację działań społecznych w Poznaniu.

Wydarzenie jest finansowane ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz współfinansowane  w ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej", którego celem jest wzrost znaczenia Ekonomii Społecznej w rozwoju społeczno-gospodarczym Miasta Poznania. Projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

AW