Poznański Tydzień Tolerancji

Wykład o miłości w spektrum autyzmu, rozmowa na temat kultury Romów, webinarium o mechanizmach przemocy czy Tęczowe Latino Dance - to tylko niektóre z aż 30 wyjątkowych propozycji, jakie wkrótce czekają na mieszkańców i mieszkanki stolicy Wielkopolski. W poniedziałek, 15 listopada rusza Poznański Tydzień Tolerancji. 

Na zdjęciu panorama Poznania, w centrum widać ratusz i dachy kamienic - grafika artykułu
Podczas Tygodnia Tolerancji odbędzie się aż 30 unikatowych wydarzeń

To już trzecia edycja tego wydarzenia. Tydzień Tolerancji rozpocznie się 15 listopada i potrwa do niedzieli, 21 listopada. To wyjątkowy czas, w którym poznaniacy nie tylko słowami, lecz także czynami pokazują, że stolica Wielkopolski jest miastem otwartym, tolerancyjnym i wrażliwym na sprawy społeczne. 

- Poznań zawsze był i będzie miastem wrażliwym na potrzeby osób zagrożonych dyskryminacją oraz wykluczeniem - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Otwartość i akceptacja dla różnorodności oraz respektowanie praw człowieka to wartości, o których nie można zapominać. Szacunek należy się każdemu człowiekowi, niezależnie od jego poglądów, wyznania, wieku, płci, stopnia sprawności, koloru skóry, orientacji seksualnej czy pochodzenia. Tydzień Tolerancji przypomina nam, że trzeba aktywnie przeciwdziałać przemocy motywowanej stereotypami i uprzedzeniami.

Podczas Tygodnia Tolerancji odbędzie się aż 30 unikatowych wydarzeń. W nawiązaniu do hasła happeningu sprzed dwóch lat "Poznań miasto różno=równości", poznaniaków i poznanianki czekają różnorodne działania, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Porozmawiajmy o różnorodności

Już 15 listopada odbędzie się debata "Jak budować różnorodne zespoły" organizowana przez Centrum PISOP z udziałem przedstawicieli trzech sektorów- samorządowego, pozarządowego i biznesu.Tego samego dnia Stowarzyszenie Reformowanych Katolików zaprosi studentów dziennikarstwa i dziennikarzy na warsztaty o tym, jak budować przekaz medialny dotyczący mniejszości wyznaniowych i grup społecznych narażonych na dyskryminację. Również w poniedziałek odbędzie się Tęczowe Latino Dance, czyli wydarzenie Klubu Sportowego ORION, który przez cały tydzień zapewnia sportową rozrywkę bez uprzedzeń.

W ciągu całego tygodnia będzie można wziąć udział w wielu warsztatach: Fundacja Tęczowe Rodziny zaproponuje spotkanie "O LGBT po angielsku", a CIM Horyzonty - o asertywności i wzmacnianiu kobiet, ich pewności siebie oraz pracy nad wstydem. Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka zaprosi na warsztaty antydyskryminacyjne dla dzieci i młodzieży "Porozmawiajmy o różnorodności", a Fundacja im. Julii Woykowskiej - na spotkania z Anną Kowalczyk, autorką książki "Brakująca połowa dziejów" oraz na warsztat "Pokaż język, otwarty klub językowy" 

Przeciw wykluczeniom i stereotypom 

W programie można znaleźć również wiele działań edukacyjnych. Są wśród nich m.in.  Konferencja dla kadry pedagogicznej "Po pierwsze tolerancja" (organizowana przez Centrum Badań Migracyjnych), dyskusja z udziałem podrabina "Prawa i swoboda człowieka a Tora" (Fundacja SHEVA) czy wykład "Sens życia & Miłość w spektrum autyzmu" (Fundacja Relacyjni). 

W planach jest również  panel dyskusyjny "Dlaczego kochamy Berlin - o kulturze otwartości i tolerancji (Eclectic Movement), projekcja filmu wraz z rozmową "Tęczowy dyskusyjny klub filmowy" (Stowarzyszenie LGBT+UAM) oraz webinarium o mechanizmach przemocy (CIM Horyzonty). Ponadto odbędzie się debata "Jak eliminować zwroty i wyrazy dyskryminujące" (Fundacja Africa Help) oraz wykład i dyskusja na temat kultury Romów, organizowana przez Centrum Praw Kobiet.  

Fundacja na rzecz Tworzenia Wartości Wspólnej przez Studentów premierowo zaprezentuje swój wywiad oraz podcast "Dzień dobry! Mam pytanie - o wolności praw człowieka, swobodach obywatelskich oraz rozwoju demokracji", a Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji CREO przeprowadzi kampanie społeczne w szkołach i przedszkolach pod tytułem "Przedszkola i Szkoły pełne szacunku".

Zatańczą "Tolerancję"

Na spragnionych wydarzeń kulturalnych czekać będzie wystawa prac artysty Alexandre Lewkowicz oraz koncert duetu KLEBBA/KOVA (Centrum Praw Kobiet). 

Do dyskusji o feminizmie w kontekście ekologii i zmian klimatu zaprasza Stowarzyszenie Akademia Myśli i Stowarzyszenie Grunwaldzki Ogród Społeczny. 

Fundacja Akceptacja przeprowadzi konsultacje "Twórzmy bezpieczną przestrzeń [LGBTQIA+]". Fundacja BEZLIK zorganizuje Grę Miejską, a Fundacja PETRA senior zrobi sesję zdjęciową " Patrz na człowieka, którym jestem, a nie na chorobę, która we mnie mieszka".

16 listopada, w Międzynarodowym Dniu Tolerancji, odbędzie się "Rozmównica" w Polskim Teatrze Tańca z udziałem społeczników działających na rzecz równości i różnorodności z niezwykłym akcentem - premierą etiudy filmowej w wykonaniu tancerek i tancerzy teatru.

Za organizację Tygodnia  odpowiada Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta miasta ds. polityki równościowej i skupione w niej organizacje społeczne oraz podmioty ekonomii społecznej. 

Szczegółowe kalendarium można będzie znaleźć na FB Miasta Poznania i stronie www.poznan.pl. Wszystkie wydarzenia III Poznańskiego Tygodnia Tolerancji organizowane są zgodnie z wytycznymi epidemicznymi w kraju. 

AW

Załączniki