Prace remontowe w rejonie mostu Dworcowego i ronda Starołęka

W sobotę, 22 czerwca rozpocznie się remont torowiska na moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Prace zaplanowano także na rondzie Starołęka. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września. Zostały one tak przygotowane, żeby zmniejszyć niedogodności.  

Tramwaj linii nr 18 na moście Dworcowym - grafika artykułu
22 czerwca rozpocznie się remont most Dworcowego. Tramwaje zmienią trasy do 1 września fot. MPK

Poznań dba o stan infrastruktury służącej komunikacji tramwajowej. Konieczne do przeprowadzenia remonty torowisk mają podnieść ich jakość i trwałość. Realizowane teraz prace będą procentowały w przyszłości, zapewniając pewny, wygodny, bezpieczny i sprawny przejazd tramwajem.

W tym roku odbyło się już kilka niezbędnych remontów. W kwietniu i maju na węźle Głogowska/Hetmańska wykonana została wymiana części rozjazdu wraz ze zwrotnicami (od strony Dębca i Rataj). Jednocześnie w tym miejscu wymieniono nawierzchnię w torowisku, a także na przejściu dla pieszych. Przy okazji tych prac odnowiono przejazd tramwajowy na skrzyżowaniu Hetmańskiej z Kolejową i Górecką. W efekcie poruszanie się w tym miejscu jest dla uczestników ruchu bardziej bezpieczne i komfortowe.

W maju wyremontowano szyny i rozjazdy u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Wymieniono również zwrotnicę najazdową od strony Ogrodów i zjazdową na ulicy Kraszewskiego, a także szyny łukowe w rozjeździe od strony Ogrodów w ulicę Kraszewskiego oraz zregenerowano krzyżownice. Ponadto punktowo naprawiono także torowisko na ulicy Dąbrowskiego.

W miniony weekend natomiast, po zakończeniu prac na Dąbrowskiego, naprawiono krzyżownice w rejonie skrzyżowania ulic Roosevelta i Bukowskiej od strony ronda Kaponiera. Naprawa była pilna i niezbędna, tym bardziej, że podczas wakacji remontowane będzie torowisko na moście Dworcowym wraz ze skrzyżowaniem mostu Dworcowego oraz ulic Głogowskiej i Roosevelta. W momencie kiedy tramwaje nie będą mogły kursować przez most Dworcowy, dużo bardziej obciążony będzie właśnie węzeł Roosevelta/Bukowska.

Wakacje - czas remontów

- W wakacje zostaną przeprowadzone kolejne planowane remonty torowisk. Przygotowany wspólnie z MPK Poznań harmonogram został tak opracowany, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.  

Wakacje to okres, kiedy - tradycyjnie już - przeprowadzana jest największa liczba prac, mających wpływ na organizację transportu publicznego. W przeciwieństwie do pozostałych miesięcy roku z komunikacji zbiorowej nie korzystają wówczas regularnie uczniowie i studenci, zaś okres urlopowy powoduje, że mniej jest także pozostałych pasażerów.

Podczas zbliżających się wakacji zostaną przeprowadzone dwa duże remonty - w rejonie mostu Dworcowego oraz na rondzie Starołęka. Zaplanowane do realizacji prace są niezbędne z uwagi na zły stan infrastruktury torowej.

Most Dworcowy

Węzeł tramwajowy Most Dworcowy będzie kompleksowo remontowany po wielu latach intensywnej eksploatacji. Zakres prac obejmuje między innymi wymianę konstrukcji torowiska. U zbiegu mostu oraz ulic Głogowskiej i Roosevelta nastąpi montaż nowych torów z wbudowaniem rozjazdów. Na moście z kolei będą nie tylko  wymieniane szyny, ale także nawierzchnia drogowa w torowisku i system sterowania zwrotnic. Zostaną także przeprowadzone prace przy sieci trakcyjnej zasilającej tramwaje w prąd. Zakres robót nie obejmuje peronów przystankowych.

Rondo Starołęka

W rejonie ronda Starołęka planowana jest wymiana znajdującej się obecnie w bardzo złym stanie technicznym południowej części węzła rozjazdowego (od strony Starołęki) wraz z przejazdem przez torowisko w obrębie ronda. Wymieniona zostanie też nawierzchnia torowa i drogowa na skrzyżowaniu ulic Starołęckiej i Fortecznej przy wjeździe i wyjeździe tramwajów z pętli Starołęka PKM.

Zmiany w komunikacji miejskiej od 22 czerwca (sobota) do 1 września (niedziela)

Roboty w rejonie mostu Dworcowego spowodują brak możliwości prowadzenia ruchu tramwajowego od skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej w kierunku mostu Dworcowego i na samym moście, a także po ulicy Roosevelta (od Bukowskiej w kierunku do mostu Dworcowego) i Głogowskiej (od mostu Dworcowego do przystanku Dworzec Zachodni włącznie). 

Komunikację tramwajową na ulicy Głogowskiej (od Hetmańskiej do Dworca Zachodniego PST) zapewni linia nr 14, która będzie kursowała z podwojoną częstotliwością oraz dodatkowa linia nr 97, skierowana z Piątkowskiej do Głogowskiej / Hetmańskiej i dalej przez rondo Starołęka, rondo Żegrze, os. Lecha, rondo Śródka i centrum miasta na os. Sobieskiego.

Tramwaje nie będą mogły przejechać również przez remontowane rondo Starołęka w kierunku przejazdu kolejowego. Dla zapewnienia połączenia od Starołęki PKM do centrum -  wzdłuż ulicy Starołęckiej - będzie kursować tramwaj wahadłowej linii numer 93. Linie tramwajowe numer 13 i dodatkowa linia nr 92 (z placu Wielkopolskiego przez centrum, ulicę Królowej Jadwigi, Rataje i Hetmańską) będą dojeżdżać do pętli Unii Lubelskiej, z której transport w rejon Starołęki Wielkiej, Głuszyny i Sypniewa zapewni dodatkowa linia autobusowa nr 153.

Zmiany będą dotyczyły linii tramwajowych numer: 5, 6, 10, 13, 14 i 18. Zawieszone na czas wakacji letnich zostanie funkcjonowanie linii nr 11, 12, 17 i 19. Komunikację w relacjach obsługiwanych standardowo przez linie 11, 12 i 17 zapewni wspomniany już tramwaj linii nr 97, który będzie kursował z pętli Piątkowska przez Winiary, Bonin, Sołacz, centrum, Garbary, Śródkę, Rataje, trasę kórnicką, Górny Taras Rataj, Hetmańską, Głogowską i trasę PST na Os. Sobieskiego, a także linia nr 92, która pojedzie z Unii Lubelskiej przez Hetmańską, Zamenhofa, Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi, Towarową, Św. Marcin, Gwarną, pl. Ratajskiego, 23 Lutego do pl. Wielkopolskiego.

Zmiany od soboty (22 czerwca) - wytłuszczono zmienione fragmenty tras:

Linia nr 5 - zmiana trasy, tramwaj z centrum pojedzie objazdem przez Wildę i ulicę Hetmańską

ZAWADY - Podwale - Jana Pawła II - Kórnicka - Mostowa - pl. Bernardyński - Podgórna - Aleje Marcinkowskiego - 27 Grudnia - Gwarna - Święty Marcin - Towarowa - Matyi - Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 - Hetmańska - Głogowska - GÓRCZYN PKM

Linia nr 6 - zmiana trasy, tramwaj z ul. Królowej Jadwigi pojedzie objazdem przez Towarową i Św. Marcin

MIŁOSTOWO - Warszawska - Jana Pawła II - Krzywoustego - Królowej Jadwigi - Matyi - Towarowa - Święty Marcin - Roosevelta - Bukowska - Grunwaldzka - BUDZISZYŃSKA

Linia nr 10 - zmiana trasy, tramwaj od Kaponiery pojedzie objazdem przez Św. Marcin i Towarową

BŁAŻEJA - al. Praw Kobiet - Naramowicka - Przełajowa - Winogrady - Pułaskiego - Roosevelta - Święty Marcin - Towarowa - Matyi - Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 r. - DĘBIEC PKM

Linia nr 11 - linia zawieszona

Linia nr 12 - linia zawieszona

Linia nr 13 - zmiana trasy, tramwaj od ronda Starołęka pojedzie objazdem przez Hetmańską do pętli Unii Lubelskiej

BUDZISZYŃSKA - Grunwaldzka - Bukowska - Święty Marcin - Aleje Marcinkowskiego - Podgórna - pl. Bernardyński - Mostowa - Kórnicka - Jana Pawła II  - Zamenhofa - Hetmańska - Unii Lubelskiej - UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 14 - trasa bez zmian, wzmocnienie częstotliwości kursowania w celu zapewnienia obsługi tramwajowej na ulicy Głogowskiej

Tramwaje będą kursować w dni powszednie podwojoną częstotliwością (co 7,5/10 minut), a w niedziele i święta co 10 minut (od pierwszych kursów)

Linia nr 17 - linia zawieszona

Linia nr 18 - zmiana trasy, tramwaj od mostu Teatralnego pojedzie objazdem przez Roosevelta i Kaponierę oraz Św. Marcin i Towarową

OGRODY - Dąbrowskiego - Roosevelta - Święty Marcin - Towarowa - Matyi - Królowej Jadwigi - Rondo Rataje - Jana Pawła II - trasa kórnicka - FRANOWO

Linia nr 19 - linia zawieszona w okresie wakacyjnym

Linia nr 92 - dodatkowa linia

PL. WIELKOPOLSKI - pl. Ratajskiego - Gwarna - Święty Marcin - Towarowa - Matyi - Królowej Jadwigi - Krzywoustego - Zamenhofa - Hetmańska - Unii Lubelskiej - UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 93 - dodatkowa linia zapewniająca transport pomiędzy rondem Starołęka a pętlą tramwajową na Starołęce

RONDO STAROŁĘKA - Starołęcka - STAROŁĘKA PKM

Kursowanie co 15 minut. W zależności od etapu prowadzonych prac, następować będą czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii.

Linia nr 97 - dodatkowa linia

PIĄTKOWSKA - Witosa - os. Winiary - Winiarska - Wołyńska - Małopolska - al. Wielkopolska - Pułaskiego - Fredry - pl. Ratajskiego - pl. Wielkopolski - Małe Garbary - Estkowskiego - Wyszyńskiego - Jana Pawła II - Trasa Kórnicka - Chartowo - Żegrze - Hetmańska - Głogowska - Zachodnia - Trasa PST - OS. SOBIESKIEGO

Linia nr  153 - dodatkowa linia autobusowa wzmacniająca komunikację pomiędzy pętlą Unii Lubelskiej przez Starołękę i Głuszynę na Sypniewo

UNII LUBELSKIEJ - Unii Lubelskiej - Obodrzycka - Gołężycka - Baranowska - Ożarowska - Czernichowska - Starołęcka - Głuszyna - Sypniewo - SYPNIEWO

Kursowanie co 20 minut od pierwszych kursów w dni robocze do ok. godz. 19:00; w pozostałym czasie co 30 minut.

Linia nr 158

Trasa bez zmian: STAROŁĘKA PKM - Starołęcka - Głuszyna - Sypniewo - SYPNIEWO

Kursy tylko w godzinach od 5:00 do 19:00 co 20 minut; w soboty, niedziele i święta tylko w godz. od 10:00 - 18:00 co 30 minut.

Linia nr 201 - zmiana trasy w centrum miasta

OS.SOBIESKIEGO - Trasa PST - Roosevelta - Fredry - Gwarna - Święty Marcin

- Marcinkowskiego -... - UNII LUBELSKIEJ

UNII LUBELSKIEJ -... - Marcinkowskiego - 27 Grudnia - Fredry - Roosevelta - Trasa PST - OS. SOBIESKIEGO 

Tramwaje będą oczekiwać na przystankach Most Teatralny na pasażerów przesiadających się, podczas kursowania linii nr 202 postoje będą ograniczone. 

Linia nr 211 - brak wjazdów w rejon ronda Minikowo, autobusy będą kończyć i zaczynać trasy na pętli Starołęka PKM.

Linie nr 213, 218, 223 - autobusy jadące w kierunku Ronda Kaponiera od strony ul. Głogowskiej skręcą w prawo w most Dworcowy, następnie w aleję Króla Przemysła II i zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Wujka nie pomijając żadnego przystanku. Tymczasowe przystanki Most Dworcowy zostaną zlokalizowane przy jezdni ulicy Roosevelta. W kierunku przeciwnym trasa bez zmian.

Linie nr 214, 224 - autobusy jadące w kierunku Ronda Kaponiera od strony ul. Grunwaldzkiej skręcą w ul. Szylinga następnie pojadą ulicami Bukowską, Zeylanda i Zwierzyniecką. W kierunku przeciwnym trasa bez zmian. 

Zmiany dla kierowców

W związku z prowadzonymi pracami, na czas wakacji zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego. Z utrudnieniami powinni liczyć się również kierowcy.

W rejonie mostu Dworcowego nastąpi zwężenie jezdni. Utrzymany zostanie ruch w relacji Roosevelta - Głogowska. Jednak kierowcy nie będą mogli przejechać na wprost w przeciwnym kierunku (od Górczyna w stronę Kaponiery). Możliwy będzie skręt z Głogowskiej na most Dworcowy w kierunku Matyi oraz z Matyi w Roosevelta. Zalecany jest objazd ulicami: Ściegiennego, Arciszewskiego, Reymonta, Grunwaldzką oraz Królowej Jadwigi i Niepodległości.

Zamknięta zostanie również ulica Forteczna przy zajezdni tramwajowej. Kierowcy powinni korzystać z tras alternatywnych, np. przejazdu ulicą Bystrą.

MPK, ZTM

Załączniki