Pracownia Ekonomii Społecznej "Ładne Rzeczy" z dodatkowym wsparciem

"Ładne Rzeczy" to wyjątkowe miejsce, które wspiera osoby zagrożone wykluczeniem, działa na rzecz lokalnej społeczności, a także organizuje kiermasze i wydarzenia dla mieszkańców. Teraz działalność pracowni będzie wspierać rada programowa.

Galeria zdjęć przedstawia grupę osób podczas pierwszego posiedzenia rady programowej Pracownii Ekonomii Społecznej "Ładne Rzeczy". - grafika artykułu
Pracownia Ekonomii Społecznej "Ładne Rzeczy" z dodatkowym wsparciem

Zadaniem rady jest wsparcie w realizowaniu działań projektowych i planowaniu aktywności w Pracowni Ekonomii Społecznej "Ładne Rzeczy". Chodzi m.in. o konsultowanie działań promocyjnych, ustalanie programu warsztatów i działań realizowanych przez podmioty ekonomii społecznej na zlecenie Miasta, a także udzielanie wsparcia merytorycznego. 

W skład rady wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki podmiotów ekonomii społecznej, rady miasta, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz urzędu miasta. 

- Podmioty ekonomii społecznej mają wiele do zaoferowania wszystkim poznaniakom. Dzięki nim powstają lokalne miejsca pracy, które integrują zawodowo i społecznie osoby często marginalizowane. Jestem przekonany, że wsparcie rady pozwoli rozwinąć się poznańskim podmiotom ekonomii społecznej - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Ekonomia społeczna to - najprościej mówiąc - łączenie działalności dla dobra innych ze sprzedażą wytworzonych produktów lub usług. W poznańskich podmiotach ekonomii społecznej działają i pracują ludzie, którym trudno odnaleźć się na standardowym rynku pracy - to osoby z niepełnosprawnościami, chorobami, walczące z uzależnieniem, wychodzące z kryzysu bezdomności.

Rzeczy powstające w organizacjach ekonomii społecznej są różnorodne, często ręcznie robione, także na indywidualne zamówienia (można zaprojektować sobie na przykład biżuterię). Niemal codziennie w ofercie pojawiają się kolejne nowości. Kupując je, można zyskać podwójnie: nie tylko zdobyć piękne przedmioty, ale również pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia. Dla twórców oznacza to szansę na usamodzielnienie się i utrzymanie ich miejsc pracy.

Oferta poznańskich podmiotów ekonomii społecznej jest bardzo bogata, dlatego Miasto Poznań przygotowało katalog, który pozwoli łatwiej z niej skorzystać. Można go znaleźć na poznan.pl. Katalog jest cały czas rozbudowywany. Miasto zachęca podmioty ekonomii społecznej do zgłaszania się. Wystarczy wysłać maila na adres zuzanna_kwiatkowska@um.poznan.pl z informacjami: dotyczącymi działalności i misji organizacji, oferowanych produktach i usługach oraz danymi kontaktowymi. 

Pracownię "Ładne Rzeczy" można śledzić na Facebooku: https://www.poznan.pl/ladnerzeczy/

Skład Rady Programowej Pracowni Ekonomii Społecznej "Ładne Rzeczy":

 • Magdalena Pietrusik-Adamska - przedstawicielka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, przewodnicząca rady;
 • Krzysztof Napierała - przedstawiciel Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, zastępca przewodniczącej rady;
 • Aleksandra Andrzejewska - przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu;
 • Magdalena Borowiec - przedstawicielka Stowarzyszenia Pogotowie Społeczne; 
 • Anna Dranikowska - przedstawicielka Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych;
 • Justyna Gajęcka - przedstawicielka Fundacji Dzieciaki i Zwierzaki;
 • Anna Janiak - przedstawicielka Spółdzielni Socjalnej FURIA;
 • Zuzanna Kwiatkowska - przedstawicielka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych;
 • Maria Lisiecka-Pawełczak - przedstawicielka Rady Miasta Poznania;
 • Ryszard Michalski - przedstawiciel Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO;
 • Robert Młynarczyk - przedstawiciel Warsztatu Terapii Zajęciowej "Krzemień" przy Stowarzyszeniu "Na Tak";
 • Maja Olędzka - przedstawicielka Stowarzyszenia Ludzi z Epilepsją, Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Koniczynka";
 • Aleksandra Orchowska - przedstawicielka Fundacji ORCHidea;
 • Ewa Plachimowicz - przedstawicielka Gabinetu Prezydent;
 • Justyna Schaefer-Kurkowiak - przedstawicielka Fundacji Niwa Edukacji i Rozwoju;
 • Dagmara Szlandrowicz - przedstawicielka Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka;
 • Anna Wilkanowska - przedstawicielka Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta;
 • Katarzyna Woźniak - przedstawicielka Biura Zamówień Publicznych.

Pracownia Ekonomii Społecznej Ładne Rzeczy powstała w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej. Miasto Poznań wraz z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka realizuje ten projekt, w ramach Działania 6.11 Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski (FEW 2021-2027) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego+  Projekt realizowany przez Miasto jest od 1 stycznia 2024 roku do 30 września 2028 roku.

JZ