Program in vitro będzie kontynuowany

Miejscy radni zdecydowali, że miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro będzie kontynuowany w kolejnych latach. Pomoc dla poznańskich par starających się o dziecko działa od 2017 roku. Dzięki temu, do tej pory na świat przyszło ponad 200 maluchów. 

Program in vitro będzie kontynuowany - grafika artykułu
Program in vitro będzie kontynuowany

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przyjęli program polityki zdrowotnej "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024". Oznacza to, że pomoc finansowa, skierowana do poznaniaków starających się o dziecko będzie kontynuowana. 

Miejski program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro zaczął działać w sierpniu 2017 r. Jego efektem jest już 212 dzieci, które przyszły na świat. 

Z obecnie trwającej edycji programu mogą skorzystać mieszkające w Poznaniu pary, które do tej pory bezskutecznie starały się o dziecko. Muszą jednak spełnić kilka warunków, m.in. mieć udokumentowane wcześniejsze leczenie niepłodności, a wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 20-43 lata.

Aby uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek (dostępny na miejskiej stronie internetowej) i złożyć go w odpowiedniej placówce - jednej z trzech, które biorą udział w programie. To Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Po spełnieniu wymogów formalnych i po kwalifikacji medycznej wybrana klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, a wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń. Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł dofinansowania - maksymalnie trzykrotnie (czyli do trzech zabiegów).

AJ