Puchar Świata w wioślarstwie - próba generalna przed Igrzyskami

Od 14 do 16 czerwca na Torze Regatowym Malta odbędzie się Puchar Świata w wioślarstwie. Będzie to decydujący sprawdzian formy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Zdjęcie z konferencji przed Pucharem Świata w wioślarstwie - grafika artykułu
Od 14 do 16 czerwca na Torze Regatowym Malta odbędzie się Puchar Świata w wioślarstwie

- Niedawno nad poznańską Maltą odbyły się zawody w kajakarstwie, a w połowie czerwca toczyć się będą zmagania o Puchar Świata Igrzyskami Olimpijskimi. Tej rangi zawody odbędą się u nas już po raz dziesiąty, co pokazuje, że tor nad Maltą jest doceniany na arenie międzynarodowej - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Tegoroczne zawody zbiegną się z kilkoma jubileuszami. 20 lat temu, w 2004 roku, odbyły się pierwsze w stolicy Wielkopolski zawody Pucharu Świata w wioślarstwie. Dodatkowo mija właśnie 100 lat istnienia Wielkopolskiego Związku Towarzystw Wioślarskich oraz Poznańskiego Komitetu Towarzystw Wioślarskich, którego zadaniem było organizowanie regat dla lokalnych klubów. 

Zawody będą miały miejsce na miesiąc przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, co dodatkowo podkreśla znaczenie tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski. Czerwcowy Puchar Świata w Poznaniu będzie bowiem ostatnim sprawdzianem dla zawodników przed walką o medale olimpijskie.

Na Igrzyska dotychczas zakwalifikowały się dwie polskie osady - dwójka podwójna wagi lekkiej Katarzyna Wełna/Martyna Radosz oraz męska czwórka podwójna: Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja. Obie będzie można obejrzeć podczas najbliższych zawodów. Łącznie zaprezentuje się 32-osobowa reprezentacja Polski.

W poznańskiej edycji Pucharu Świata  weźmie udział 863 uczestników z 40 krajów. Wyścigi obejmą 14 konkurencji olimpijskich i wybrane konkurencje nieolimpijskie.

- To będzie "mała olimpiada". Przynajmniej 50 procent zawodników, którzy pojadą do Paryża, stanie na starcie w Poznaniu - podkreśla Aleksander Daniel, dyrektor wykonawczy Pucharu Świata w wioślarstwie. 

Specjalnie w związku z Pucharem Świata 14 czerwca odbędzie się pierwszy koncert z cyklu #NaFalach. Na zlokalizowanej w pobliżu Jeziora Maltańskiego Polanie Harcerza wystąpią Natalia Przybysz i Igo. Więcej o koncertach #Na Falach w komunikacie Znamy wszystkich artystów #NaFalach 2024

W trakcie zawodów będzie też można zobaczyć - na specjalnie przygotowanej z tej okazji wystawie - przedmioty zgromadzone między innymi przez wielkopolskie kluby wioślarskie, takie jak pamiątkowe medale czy koszulki klubowe. 

Puchar świata rozpocznie się w piątek 14 czerwca i potrwa do niedzieli 16 czerwca. Niedzielne finały będą transmitowane w TVP Sport. W związku z meczem Polaków na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej rozpoczną się one już o 8:30.

Więcej informacji o Pucharze Świata można znaleźć na stronie organizatorów