Rozpoczęły się ferie zimowe

Podróż do krainy lemurów, bezpłatna zabawa na basenie i lodowisku, odkrywanie podstaw kodowania, wyprawa w przeszłość z Mieszkiem i Dobrawą czy spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów - to tylko część atrakcji, które czekają na dzieci i młodzież w ramach ferii zimowych. 

Zdjęcie przedstawia dzieci oraz nauczycielkę podczas układania budowli z klocków. - grafika artykułu
W ramach ferii w Bramie Poznania na dzieci czekają warsztaty, podczas których odkryją sekrety dawnych budynków Ostrowa Tumskiego z pomocą klocków LEGO/ fot. Brama Poznania

Zimowy wypoczynek rozpoczął się w poniedziałek, 12 lutego i potrwa dwa tygodnie. Na ten czas miejskie instytucje kultury i sportu przygotowały wiele atrakcji - zarówno dla najmłodszych, jak i trochę starszych poznaniaków. 

Ferie w Zamku

W Centrum Kultury Zamek na chętnych czekają opowieści ze świata. W ramach spotkań podróżniczych dzieci zwiedzą zarówno miejsca bliskie kulturowo i geograficznie, jak i te egzotyczne. Poznają zwyczaje innych ludzi, zobaczą nietypowe atrakcje turystyczne, a nawet dowiedzą się więcej o potrawach serwowanych na różnych kontynentach.

Osoby, które lubią zajęcia manualne, będą mogły zgłębić temat upcyclingu. Stworzą misy z tkanin po starych ubraniach, sztuczne kwiaty z wytłaczanek po jajkach, owoce z plastikowych torebek oraz wazony z butelek po detergentach i puszkach. 

W czasie ferii w CK Zamek wystawiony zostanie spektakl pt. "Jak Nielemka i Lemtak Świat ratowali". Chętni będą mogli pobawić się na potańcówce z tradycyjnymi kapelami (przy dźwiękach skrzypiec, dud, wiolonczeli, bębenka, akordeonu i innych instrumentów). Bogaty repertuar czeka także w Kinie Pałacowym.  

Niestety nie ma już miejsc na warsztaty "W sznurki zaplątane", "Ferie z duchami", "Cztery żywioły i ten piąty" oraz "W Portretowie".

Zajęcia w CK Zamek są przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat (ale na potańcówkę, spektakl i do kina można wybrać się rodzinnie, również z młodszym rodzeństwem). Bilety na pojedynczy warsztat kosztują 25 zł, na potańcówkę i spektakl - 20 zł. Seans filmowy to koszt 15 zł. Wejściówki są dostępne pojedynczo lub w pakietach. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie CK Zamek

Zima z książką

Z okazji 120. rocznicy urodzin wybitnego polskiego pisarza i podróżnika Czesława Centkiewicza, Biblioteka Raczyńskich zaprasza najmłodszych na zajęcia literacko-artystyczne w klimacie fascynujących wypraw i ekspedycji.

Dzieci wyruszą w podróż do Afryki, a także przemierzą setki kilometrów z bieguna północnego na południowy w poszukiwaniu najzimniejszego miejsca na Ziemi. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego słońce zawsze wschodzi o wschodzie, jaki ssak kryje się pod nazwą słonia morskiego oraz kogo nazywamy jednorożcem morza. Wcielając się w rolę podróżnika, przygotują niezbędny przybornik do wypraw i ekwipunek polarnika, który pozwoli przemierzać bezkresy Antarktyki.

W bibliotece nie może zabraknąć książek i na pewno znajdzie się czas na posłuchanie opowieści innych polarników i miłośników podróży. Poprzez literaturę najmłodsi poznają historię rdzennych ludów, a także założą własne dzienniki obserwatora.

Zajęcia w 17 filiach Biblioteki Raczyńskich są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W razie pytań i chęci zapisu należy skontaktować się z wybranymi filiami biblioteki. Ich lista znajduje się na stronie Biblioteki Raczyńskich

Zabawa w muzeum

Atrakcje czekają na najmłodszych w Muzeum Archeologicznym. Chętni będą mogli poznać "Magię Renesansu". Uczestnicy zajęć przyjrzą się fantastycznym postaciom, zgłębią tajemnice alchemii, a wszystko to w towarzystwie rezolutnych przedstawicieli rodu Górków. Spotkania mają charakter edukacyjnych warsztatów plastycznych i adresowane są do dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Bilet wstępu kosztuje 10 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum. Formularze zgłoszeniowe znajdują się w specjalnej zakładce

Sporo propozycji dla dzieci i młodzieży przygotowało także Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Na chętnych czekają gry miejskie i terenowe, projekcje filmowe, zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, spacer historyczny i liczne warsztaty (np. "Obrona Cywilna w PRL-u", "Poznajemy zabawki naszych dziadków" czy "Rogatywka, czyli wyjątkowa czapka pod lupą"). Więcej informacji na temat ferii zimowych można znaleźć na stronie muzeum.

Ferie na sportowo 

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji postanowiły uatrakcyjnić dzieciom i młodzieży pobyt na basenach. Nadal można zapisać się na spotkania z animatorami (pływalnie na Winogradach i Ratajach) oraz zajęcia z animacjami i elementami ratownictwa wodnego (pływalnie Atlantis oraz Rataje). Cena dwugodzinnych zajęć to 25 zł. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie POSiR

Na chętnych czekają jeszcze pojedyncze miejsca na drugi turnus półkolonii. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-12 lat. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy zespołowe, zajęcia z instruktorami, wyjścia m.in. na basen, lodowisko, bowling, paintball laserowy, a także do kina. Regulamin półkolonii oraz dokumenty potrzebne do zgłoszenia dziecka są dostępne na stronie internetowej

W ramach Akcji Zima w określonych godzinach można będzie bezpłatnie korzystać basenów i lodowisk, którymi zarządzają Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (nie ma już możliwości wejścia na bowling). Propozycja dotyczy dzieci i młodzieży szkolnej w wieku do 17 lat. Więcej informacji na ten temat na stronie POSiR.

Zima w Poznańskim Centrum Dziedzictwa

W ramach ferii w Bramie Poznania na dzieci czekają warsztaty, podczas których odkryją sekrety dawnych budynków Ostrowa Tumskiego z pomocą klocków LEGO. Jest to oferta dla grup. Więcej informacji znajduje się na stronie Bramy Poznania

Dzieci i młodzież, które chciałyby poznać podstawy kodowania i programowania, mogą odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma. Podczas trzydniowych zajęć uczestniczki i uczestnicy z pomocą kolorowych mat edukacyjnych, Genirobotów oraz zestawów LEGO Spike Prime nie tylko zapoznają się z nowoczesnymi technologiami, ale i rozwiną swoje umiejętności logicznego myślenia. Razem odkryją świat kodów, stworzą pierwszy program, zbudują wymarzone roboty oraz odkryją ekspozycję Centrum Szyfrów Enigma. Zimowe warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat. Więcej informacji można znaleźć na stronie CSE.

Wśród zwierząt

Tradycyjnie wiele wrażeń czeka na dzieci w poznańskim ogrodzie zoologicznym. Od poniedziałku do piątku spotkania w Nowym Zoo będą zaczynać się od opowieści o słoniach (zbiórka o godz. 11.30 w budynku Słoniarni), chwilę później (około godziny 12) w sali konferencyjnej będą organizowane warsztaty. Ich tematy są dostosowane do wieku uczestników. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej. Zajęcia są bezpłatne, trzeba tylko kupić bilet wstępu do Nowego Zoo. 

Warsztaty i zajęcia odbywać się będą także w Starym Zoo (start o godz. 12:00). W poniedziałki i piątki będzie można dowiedzieć się, jak pomagać ptakom w mieście (na zajęcia obowiązują zapisy). W każdy feryjny wtorek, środę i czwartek edukatorzy będą oprowadzać po Muzeum Historii Zoo i Lwa. Natomiast w weekendy w Sali Edukacyjnej odbywać się będą prelekcje, spotkania i łączenia online z Nowym Zoo. Wejście do Starego Zoo jest bezpłatne. Więcej informacji o zajęciach na stronie

Spotkania z ciekawymi osobami

Kreatywne ferie proponuje najmłodszym również Poznańskie Centrum Świadczeń. W pierwszym tygodniu zimowego wypoczynku w Centrum Inicjatyw Rodzinnych odbywają się spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów m.in. pszczelarzem, pracownikiem zoo czy Narodowego Banku Polskiego. Szczegółowy program można znaleźć na Facebooku

Więcej informacji o atrakcjach w czasie ferii można znaleźć w zakładce Zima w mieście.

AJ