Rusza Festiwal Malta

Między 27 czerwca a 3 lipca ulice Poznania wypełnią się teatrem, tańcem, muzyką, a także sztukami wizualnymi i cyrkowymi. W tym roku miasteczko festiwalowe będzie mieścić się w aż trzech przestrzeniach: na pl. Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania i w parku im. F. Chopina.

Galeria zdjęć przedstawia relację z pierwszego dnia Festiwalu Malta. - grafika artykułu
Rusza Festiwal Malta, fot. Malta Festiwal/Klaudyna Schubert.

W programie teatralnym zostanie zaprezentowana twórczość flamandzkiego reżysera i aktora Luka Percevala. Organizatorzy zapraszają na przedstawienia taneczne i teatralne, a także działania performatywne twórców polskich i międzynarodowych. W ostatni poniedziałek czerwca odbędzie się oficjalna inauguracja Malty. Ulicami Poznania przejdzie parada francuskiego zespołu Générik Vapeur, który wystąpi na festiwalu po raz piąty. Na finał uczestnicy zobaczą Wesele wielkopolskie, czyli żywiołową reinterpretację tradycyjnej muzyki regionu. W programie znalazły się spotkania z artystami i artystkami, debaty, warsztaty, śniadania na trawie i rozgrzewki. Nie zabraknie również programu dla dzieci.

Świat w uścisku

Hasłem przewodnim 32. edycji Malta Festival Poznań jest "Świat w uścisku / World Held Tight / Стиснутий Світ". Jak zaznaczają organizatorzy, uścisk ma z jednej strony potencjał bliskości, czułości, troski, zrozumienia i solidarności, z drugiej - może być przemocowy i opresyjny. Świat w uścisku to również świat w potrzasku - w którym bezpieczna przestrzeń do życia coraz bardziej się kurczy.     

- W ostatnich latach sztuka i kultura stają się domeną solidarności i wsparcia - nie inaczej swoją rolę powinien widzieć festiwal teatralny. Już jesienią zeszłego roku, gdy zaczynaliśmy pracę nad kolejną edycją Malty, sytuacja zmuszała nas jako organizatora kultury do zajęcia pozycji, zabrania głosu, aktywnego udziału w kształtowaniu świata, w którym chcemy żyć - mówią organizatorzy. - Program Malta Festival Poznań 2022 powstawał w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, rasizm, którego ten kryzys był i jest przejawem, skrajne podziały społeczne i konflikty kulturowe. Wojna w Ukrainie wzmocniła naszą potrzebę stworzenia festiwalu będącego przestrzenią upodmiotowienia i radykalnego zbiorowego marzenia o bardziej równościowym jutrze - dodają.      

Artystą portretowanym w tym roku jest flamandzki reżyser Luk Perceval. Pokaże on w Poznaniu swój tryptyk Cały smutek Belgii - trylogię, w której przygląda się historii Belgii - państwa bez narodu, wewnętrznie podzielonego. To w nim - jak w soczewce - skupiają się problemy dzisiejszej Europy (jej kolonizacyjnej przeszłości, masowej imigracji, wielokulturowości, prawicowego zwrotu). 

W programie znaleźli się również artyści i artystki, którzy problematyzują swoje pochodzenie, kolor skóry, podwójną tożsamość, kolonizacyjne spojrzenie, tacy jak Jaha Koo, RUSNAM, Marcela Levi & Lucía Russo, Lia Dostlieva i Andrii Dostliev, Pablo Ramírez González, Wiktor Bagiński, Olena Apczel, Leila Akinyi, Ifi Ude, i tacy, których praca jest wyrazem potrzeby bliskości, kontaktu, solidarności, m.in. Trajal Harrell, Olena Siyatovska, Zoi Michailova i Taras Gembik, Igor Shugaleev, Super Besse, Grupa Bergamot. Część z tych projektów została wyłoniona w ramach otwartego naboru No Title skierowanego w tym roku do zagranicznych artystów i artystek, tandemów i grup mieszkających w Polsce. Podczas tegorocznej Malty odbędzie się również pierwszy zjazd Otwartej Sieci Organizatorek i Organizatorów Kultury "Reagujemy!", poświęcony namysłowi nad misją, programem, sposobami organizacji pracy i relacjami z odbiorcami i uczestniczkami wydarzeń kulturalnych z perspektywy społeczeństwa wielokulturowego.   

W tym roku Malta wraca do tradycyjnego podziału na dziedziny teatru, tańca, performansu, sztuk wizualnych, muzyki. Nie tylko dlatego, że w tej strukturze łatwiej się publiczności rozeznać. Procesy zachodzące na styku sztuki, edukacji i aktywizmu to dziś integralna część programu wielu festiwali sztuk performatywnych i instytucji kultury. 

Zdaniem organizatorów festiwal powinien odzwierciedlać zarówno zróżnicowany społeczno-kulturowy kontekst, w którym funkcjonuje, jak i świadomie go kształtować. Wplywają na to sposoby patrzenia i oceniania nie tylko sztuki, lecz także samej rzeczywistości, generując spotkania artystów i artystek z wybranymi grupami społecznymi, budując między nimi relacje, czyniąc określone grupy społeczne widocznymi i słyszalnymi w przestrzeni publicznej, nagłaśniając określone tematy. Ta idea definiuje niemal cały program tegorocznej Malty, bez dzielenia go na to, co bardziej artystyczne, a co bardziej aktywistyczne. Dlatego nazwa Generator Malta przestaje określać odrębną, społeczno-artystyczną część programu kuratorowaną przez Joannę Pańczak i wraca do swojego pierwotnego znaczenia miejsca - miasteczka festiwalowego. W tym roku miejsca wyjątkowego, bo rozbitego na trzy przestrzenie: pl. Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania i park im. F. Chopina. 

Tam odbędą się zarówno spektakle plenerowe, operujące językiem uniwersalnym, łączącym ludzi różnych pokoleń, zawodów i kultur (Générik Vapeur, V.O.S.A. Theatre & Sunriders, CirKusKus, Michała Walczaka), jak i występy przeniesione na otwartą scenę z desek Teatru Zagłębia w Sosnowcu oraz koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wspólne śniadania, rozgrzewki oraz dyskusje Forum, w których wezmą udział m.in. Oksana Zabużko, Khedi Alieva, Sylwia Chutnik, Myroslava Keryk, Agata Sikora, Maciej Zaremba Bielawski, Patrycja Sasnal, Piotr Siemion.

Utrudnienia w ruchu              

27 czerwca w godz. 21:00-22:00 będą miały miejsce chwilowe utrudnienia w ruchu w rejonie ul. Garbary w związku z przemarszem korowodu Festiwalu Malta. Jego trasa trasa będzie biegła z pl. Kolegiackiego ulicą Garbary do Starej Rzeźni będzie zabezpieczana przez Policję, utrudnienia w ruchu tramwajów będą minimalizowane, a na skrzyżowaniach możliwe jest chwilowe wyłączanie sygnalizacji świetlnej. 

Szczegółowy program wydarzenia: https://malta-festival.pl/

Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

JZ

sieci społecznościowe