Ruszył nabór na dofinansowanie do in vitro

Poznańskie pary, które w najbliższych latach chcą ubiegać się o dofinansowanie do procedur in vitro, mogą się już zgłaszać. Ruszył nabór do kolejnego miejskiego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Grafika: zdjęcie brzucha kobiety w ciąży, obok logotyp programu - grafika artykułu
Program powstał, by wesprzeć te pary, dla których in vitro jest jedyną szansą na dzieci

Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Poznania w latach 2021-2024" powstał, by wesprzeć te pary, dla których in vitro jest jedyną szansą na dzieci. W czerwcu ubiegłego roku przyjęli go radni, a w styczniu 2021 rozstrzygnięto konkurs na realizatorów - czyli placówki medyczne, które będą przeprowadzać zabiegi. Teraz rusza nabór. 

Kto może wziąć udział?

Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które są w związku (małżeńskim lub partnerskim) i spełniają ustawowe warunki do podjęcia leczenia metodą in vitro. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Osoby, które chcą wziąć udział w programie, powinny co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku mieszkać w Poznaniu i tu rozliczać podatki.

Podstawowe informacje 

W ramach programu będą realizowane następujące procedury: zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie), zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni oraz procedura adopcji zarodka. 

Program będzie realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w konkursie. To Medi Partner sp. z o.o - InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz IVI sp. z o.o - Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Uczestnicy mogą wybrać jedną, do której się zgłoszą, by przejść rekrutację. 

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w programie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek oraz niezbędne dokumenty. To m.in oświadczenia, mówiące o tym, że para leczyła się wcześniej, ubiega się o dofinansowanie do pierwszej, drugiej lub trzeciej procedury, pozostaje w związku, mieszka w Poznaniu (uwaga: to należy potwierdzić osobnym dokumentem) i tu się rozlicza (koniecznie będzie potwierdzenie z PIT). 

Podstawą uczestnictwa w programie jest kwalifikacja medyczna. Pary są zobowiązane do składania dokumentów w wybranej placówce - jednej z trzech wyżej wymienionych. O kolejności dofinansowania decyduje kolejność złożonych kompletnych wniosków. Uwaga: każde dofinansowanie wymaga osobnego wniosku. 

Po spełnieniu wymogów formalnych oraz po kwalifikacji medycznej, wniosek o dofinansowanie trafi do Urzędu Miasta Poznania. Uczestnicy programu mają szansę na trzykrotne wsparcie w wys. 5 000 zł (do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie) lub 2 000 zł (do procedury adopcji zarodka) - pod warunkiem, że poprzednie dofinansowane procedury nie były skuteczne. Maksymalnie można dostać wsparcie finansowe do 3 zabiegów. 

W budżecie miasta na realizację procedur in vitro zarezerwowano 1,83 mln zł na każdy rok realizacji programu - co daje 7, 34 mln zł do 2024 roku.

Dlaczego warto?

To już drugi program dofinansowujący procedurę zapłodnienia pozaustrojowego, jaki prowadzi miasto. Poprzedni obowiązywał w latach 2017-2020. Dzięki dofinansowanym przez miasto zabiegom potwierdzono 476 ciąż, z których urodziło się już 274 dzieci. Wszystkie obowiązujące w programie procedury są zgodne z prawem i najnowszymi osiągnięciami współczesnej medycyny.

AW

Załączniki