Stara Rzeźnia otwarta dla zwiedzających

Dawna rzeźnia miejska na Garbarach to jedna z ciekawszych przestrzeni historycznych w mieście. Podczas sobotniego wydarzenia uczestnicy poznają historię zarówno samego kompleksu, jak i jego najbliższego otoczenia. W programie spacery i oprowadzania, podczas których będzie można odkryć tajemnice tego niezwykłego obiektu.

Stara Rzeźnia na początku XX wieku. Na zdjęci - z lotu ptaka - widać cały kompleks rzeźni. - grafika artykułu
Stara Rzeźnia otwarta dla zwiedzających, fot. ze zbiorów MKZ.

W Poznaniu jest wiele miejsc o niezwykłej historii, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. W ramach akcji "Zabytek Otwarty" otwierane są podwoje najciekawszych poznańskich przestrzeni. Tym razem poznaniacy i turyści będą mogli zwiedzić Starą Rzeźnię. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 20 sierpnia w godz. 12.00-16.00. 

W programie oprowadzanie po zabytkowych przestrzeniach dawnej rzeźni miejskiej, wystawa plenerowa, a także historyczny spacer w sąsiedztwie kompleksu. 

Rzeźnię uruchomiono w 1900 roku. Kompleks zajął obszar dawnych Łąk Dominikańskich. Miało to związek z procesem rozbudowy miasta, którego ważnym elementem było podniesienie poziomu higieny. W strategicznie dogodnym miejscu, przy bocznicy kolejowej, wybudowano szereg budynków i hal. Industrialna zabudowa była funkcjonalnie i architektonicznie urozmaicona, sam teren zaś harmonijnie rozplanowany. Nowocześnie zorganizowana rzeźnia była chlubą ówczesnych władz.

W kolejnych dekadach do pierwotnego założenia wprowadzono wiele zmian, część budynków wyburzono, inne zaś przebudowano. Swoje pierwotne funkcje rzeźnia pełniła do końca XX wieku, by stać się następnie najpopularniejszym w Poznaniu pchlim targiem. Dziś w tym miejscu planowana jest zabudowa mieszkalna.

Program wydarzenia 

Godz, 12:00 / "Za murami Starej Rzeźni" - oprowadzanie po zabytkowych przestrzeniach dawnej rzeźni miejskiej. Uczestnicy zajrzą do wnętrz zabudowań, które przed ponad stu laty tworzyły nowoczesny i szeroko zakrojony kompleks przemysłowy będący chlubą ówczesnych władz miejskich. Prowadzenie: Maksym Kempiński. Start: przy punkcie info (główne wejście od strony ulicy Garbary).

Godz. 13:00 i 15:00 / "Między Północną a Południową" - spacer śladami wydarzeń, miejsc i postaci, które wiązały się z obszarami położonymi na północ od historycznego miasta w murach - dawnymi Łąkami Dominikańskimi i Wzgórzem Św. Wojciecha, a także wytyczonymi na przełomie XIX i XX wieku ulicami: Północną i Południową (dziś Grochowe Łąki). Prowadzenie: Adam Sokołowski. Start: przy punkcie info (główne wejście od strony ulicy Garbary).

Godz. 14:00 / "Za murami Starej Rzeźni" - oprowadzanie po zabytkowych przestrzeniach dawnej rzeźni miejskiej. Zajrzymy do wnętrz zabudowań, które przed ponad stu laty tworzyły nowoczesny i szeroko zakrojony kompleks przemysłowy będący chlubą ówczesnych władz miejskich. Prowadzenie: Maksym Kempiński. Start: przy punkcie info (główne wejście od strony ulicy Garbary).

W trakcie wydarzenia na terenie rzeźni będzie można także zobaczyć wystawę "Od warsztatu do fabryki". Ekspozycja plenerowa zaprezentuje najciekawsze obiekty przemysłowe, wydarzenia i postacie składające się na industrialną przeszłość Poznania.

PCD/JZ