- Dla inwestorów jak Vastint Poland bardzo ważne jest to, by po drugiej stronie mieć wiarygodnego partnera. A takim są władze Miasta, które swoją politykę realizują w sposób przemyślany i konsekwentny. W tym przypadku chodzi o zrównoważony transport czy rewitalizację centrum. Inwestycje o takiej skali nie biorą się znikąd, impuls dają inwestycje miejskie. Stwarzają one warunki do realizacji takich projektów, jak zagospodarowanie terenu po Starej Rzeźni Miejskiej - tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nasze działania, jako władz miasta, ukierunkowane są na powrót ludzi do centrum. Wiemy też, czego potrzebują inwestorzy, by podejmować decyzje o swoich projektach. A takim dzięki decyzjom ożywają konkretne obszary. Ten projekt przywrócić świetność historycznym budynkom. Przekształci ten obszar w intersujący architektonicznie fragment centrum, zapełniając go ludźmi - podkreśla prezydent Poznania.
Inwestor podpisał już umowę z prowadzącymi sklep z Antykami, znajdującym się na terenie Starej Rzeźni. Vastint Poland nie wyklucza współpracy także z pozostałymi kupcami, działającymi na terenie tego obiektu.
Stara Rzeźnia położona jest w północnej części centrum Poznania w obrębie ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. W chwili otwarcia w 1900 roku zakłady mięsne były jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Po II wojnie światowej obiekt został zmodernizowany, ale w latach 90. XX wieku produkcję przeniesiono poza miasto. Od tego czasu budynki zakładowe wykorzystywane są tylko sporadycznie, np. przy okazji targów staroci czy rozmaitych imprez kulturalno-gastronomicznych. Plany inwestycyjne obecnego właściciela na nowo zdefiniują funkcje i kształt historycznego kwartału miasta. Przewidywana powierzchnia przyszłej zabudowy to ok. 70 000 m2.
- Wstępna koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego założenia - mówi Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland. - Powstanie tu ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach handlowych i artystyczno-wystawienniczych. Pozostała część działki zostanie przeznaczona głównie na funkcje mieszkalne z elementami usług. Prace koncepcyjno-projektowe potrwają dwa lata. Mam nadzieję, że ich ostateczny kształt spotka się z przychylnym przyjęciem ze strony mieszkańców Poznania - dodaje Roger Andersson.
Vastint Poland jest częścią Grupy Vastint, międzynarodowej organizacji działającej na europejskim rynku nieruchomości od ponad 25 lat. W Polsce firma z powodzeniem realizuje projekty biurowe, innowacyjne parki biznesowe i hotele w dużych miastach regionalnych. Garbary będą trzecia inwestycją Vastint w Poznaniu. Aktualnie deweloper buduje drugi etap kompleksu biurowego Business Garden przy ul. Kolorowej oraz planuje realizację projektu mieszkaniowego Portowo na Starołęce.
AJ
Zobacz również

Remont węzła AWF

Tysiące tulipanów na tysiąclecie koronacji

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt
