Startują miejskie kąpieliska

Od soboty, 12 czerwca do końca sierpnia poznaniacy i turyści będą mogli korzystać z pięciu miejskich kąpielisk - w Kiekrzu, Krzyżownikach, Strzeszynku oraz nad Maltą i Rusałką. Pływalnie letnie zaczną działać w drugiej połowie czerwca. 

Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących i leżących na plaży nad jeziorem. - grafika artykułu
Jezioro Kierskie - Plaża Smocza/ fot. Adam Ciereszko

Kąpieliska będą funkcjonowały od godz. 10:00 do 18:00. W tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez dwóch ratowników. W weekendy na największych poznańskich kąpieliskach (Rusałka i Strzeszynek) obsada ratownicza zostanie dodatkowo wzmocniona. Podczas obecności nad jeziorem należy zwrócić uwagę na kolor flagi wywieszonej przy kąpielisku. Biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona informuje o zakazie kąpieli.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają także o przestrzeganiu pozostałych zasad wynikających z regulaminów kąpielisk. Należy m.in. respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników oraz nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji poznaniaków będą specjalne bezpłatne strefy grillowe.

Poznańskie kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W przypadku wykazania nieprawidłowości i zagrożenia zdrowia, będą podejmowane interwencje - może dojść do zamknięcia kąpieliska na podstawie decyzji służb sanitarno-epidemiologicznych.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zwracają również uwagę na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nad jeziorami pojawią się banery, które poinformują poznaniaków, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Najważniejszą zasadą będzie zachowywanie dystansu społecznego zarówno w wodzie, jak i na plaży.

W upalne dni nad poznańskimi jeziorami będzie można korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Co roku wszystkie miejskie plaże przechodzą przed sezonem letnim odświeżenie. Teren został gruntownie wysprzątany, postawiono toalety przenośne i dodatkowe kosze na śmieci. Odwiedzający będą mieli do dyspozycji m.in. wiaty, leżaki, ławki i parasole.

W czerwcu wystartują również pływalnie letnie. Jako pierwsza sezon rozpocznie Chwiałka, która od 20 czerwca będzie czynna dla wszystkich poznaniaków. Dzień wcześniej odbędą się tam zawody Junior Poznań Triathlon. Start sezonu na pływalni letniej Kasprowicza zaplanowano na 26 czerwca.

KĄPIELISKA W SEZONIE 2021:

Jezioro Kierskie - Plaża Parkowa (Kiekrz)

Na terenie ogólnodostępnym, przylegającym do kąpieliska i plaży, zlokalizowany jest nowoczesny plac zabaw, na którym dzieci zwykle spędzają długie godziny. Tuż obok znajduje się siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych. Dodatkową atrakcją są dwa pomosty. W najbliższym sąsiedztwie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Plaża powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jezioro Kierskie - Plaża Smocza (Krzyżowniki)

Do dyspozycji wypoczywających są pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów. W sąsiadującym z kąpieliskiem pawilonie mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nową inwestycją jest także położona w sąsiedztwie kąpieliska marina. Przy plaży będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Jezioro Strzeszyńskie - Plaża Malibu

Kąpielisko posiada piaszczystą plażę oraz trawiastą polanę dla wypoczywających. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Osoby lubiące czynny wypoczynek mogą korzystać także z boisk do siatkówki, siatkówki plażowej i koszykówki oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Na miejscu znajduje się również plac zabaw, pomost i molo.

Kąpielisko Rusałka

Do dyspozycji wypoczywających jest rozległy teren piaszczysty oraz trawiasty. Dodatkową atrakcję stanowi molo.  Na miejscu można korzystać z wypożyczalni sprzętów wodnych. Ponadto nad Rusałką funkcjonuje siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych.

Kąpielisko Malta

Kąpielisko posiada plażę trawiasto-piaszczystą. Przy kąpielisku można skorzystać ze strefy do street workoutu i boiska do sportów plażowych - beach soccera i siatkówki plażowej. W pobliżu funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, nieopodal znajduje się także plac zabaw.

POSiR/ AJ