Światełko dla Czerwca '56

Młodzi ludzie pamiętają o ofiarach Poznańskiego Czerwca "56. Wspólnie z przedstawicielami organizacji kombatanckich, Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, spotkali się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej, by oddać hołd spoczywającym tam bohaterom robotniczego zrywu. Młodzieży towarzyszył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Zdjęcie przedstawia młodziedż i dorosłych na cmentarzu. - grafika artykułu
We wtorek, 11 czerwca zainaugurowano XVI edycję akcji Światełko dla Czerwca '56/ fot. Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956

Rusza XVI edycja akcji Światełko dla Czerwca '56, organizowanej przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Celem trwającego już od ośmiu lat projektu jest kultywowanie pamięci o pierwszym w powojennej Polsce wolnościowym zrywie.

W ramach tej inicjatywy uczniowie ze współpracujących z muzeum szkół mają szansę dowiedzieć się więcej o Poznańskim Czerwcu 1956 i upamiętnić zmarłych, którzy byli związani z jego historią. Co roku odbywają się dwie edycje akcji. W czerwcu młodzi ludzie wraz z nauczycielami odwiedzają groby ofiar, natomiast w październiku (przed dniem Wszystkich Świętych) mogiły uczestników i propagatorów pamięci robotniczego zrywu. 

Każdą edycję "Światełka dla Czerwca "56" rozpoczyna uroczystość przy grobie wybranej osoby. W tym roku uroczysta inauguracja odbyła się przy mogile Czesława Jackowskiego, znajdującej się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej. Zmarły był ślusarzem w Zakładach Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego (wówczas noszących imię Józefa Stalina) - miejscu, gdzie narodził się pierwszy w PRL-u społeczny protest przeciwko władzy ludowej, krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. 28 czerwca 1956 roku, kiedy robotnicy i inni mieszkańcy Poznania wyszli na ulice, Czesław Jackowski został postrzelony. Niestety, obrażenia były na tyle poważne, że po kilku miesiącach spędzonych w szpitalu zmarł w wieku 41 lat.

Na cmentarzu przy Bluszczowej pochowani zostali również inni uczestnicy Poznańskiego Czerwca "56: Henryk Błażejak, Marian Bogdan Sobalak, Roman Jankowski i Henryk Nowicki. Na ich mogiłach również złożono kwiaty i zapalono znicze. 

XVI edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56" potrwa do 20 czerwca. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą cmentarze, na których pochowane są ofiary wolnościowego zrywu, uporządkują ich groby i zapalą symboliczne znicze. W projekcie biorą udział nie tylko szkoły w stolicy Wielkopolski, ale też placówki z innych miast, z którymi związane były losy uczestników Poznańskiego Czerwca.

AJ