Światowy kongres IPSA w Poznaniu!

Poznań wygrał rywalizację o organizację 24. Światowego Kongresu Politologów, który rozpocznie się 23 lipca. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych wybrało Poznań spośród ośmiu innych miast. Kongres po raz pierwszy odbędzie się w państwie Europy Wschodniej. Na obrady w Poznaniu przyjadą tysiące naukowców z całego świata.

Kongres IPSA logo - grafika artykułu
Kongres IPSA logo

- Światowe Kongresy Nauk Politycznych, które odbywają się co dwa lata, są najważniejszym wydarzeniem dla politologów, a ich lokalizacja prestiżowym wyróżnieniem dla ośrodków akademickich, będących gospodarzami - przekonuje prof. Dorota Piontek z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu - To także wyraz uznania dla miast - organizatorów i znakomita szansa na ich promocję. Warto dodać, że Światowy Kongres Nauk Politycznych po raz pierwszy będzie gościł w Europie Środkowo-Wschodniej, co jest dodatkowym powodem do satysfakcji dla środowiska polskich politologów.

Trwa dobra passa Poznania, stale przybywa wydarzeń o międzynarodowej randze. W zeszłym roku udało się pozyskać Światowy Kongres Historyków, w tym roku we wrześniu odbędzie się światowy zjazd dentystyczny FDI, który będzie największym kongresem medycznym w historii Polski. Teraz udało się wygrać prestiżowe sympozjum nauk politycznych.

- Cieszymy się podwójnie, bo jest to impreza, którą będziemy mogli się chwalić jeszcze wiele lat, a z drugiej strony organizowana jest w nietypowym czasie, czyli w drugiej połowie lipca. Nasi goście kongresowi przekonają się, jak piękny latem jest Poznań, a do tego zapełnimy poznańskie hotele poza sezonem kongresowym - podkreśla Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, który uczestniczył w procesie pozyskania kongresu dla Poznania.

- Kolejny tak ważny kongres wzmacnia wizerunek i rozpoznawalność Poznania jako solidnego partnera takich wydarzeń. Zyskujemy nie tylko doskonałą bazą w postaci m.in. Targów, ale też co raz lepszą ofertą kulturalną i turystyczną. Tego typu imprezy ściągają kolejne - uważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Głównym tematem 24.  Światowego Kongresu jest polityka w świecie nierówności. To wyzwanie, z którymi muszą zmierzyć się politycy na całym świecie, a  kongres jest okazją, by po raz kolejny udowodnić przydatność nauk społecznych w kształtowaniu realnej polityki.

Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych (IPSA) powstało w 1949 roku pod egidą UNESCO. Skupia politologów z całego świata, reprezentujących nie tylko uczelnie, ale także środowiska analityków i doradców politycznych. W IPSA zrzeszone są 42 narodowe towarzystwa zajmujące się politologią, w tym Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych. Członkiem zarządu PTNP jest prof. Tadeusz Wallas, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Hubert Bugajny/biuro prasowe

sieci społecznościowe