Syty Poznań

Już w październiku rusza kampania "Syty_POZnan". To zbiórka żywności w poznańskich szkołach i przedszkolach. Jedzenie przekazane zostanie organizacjom takim jak Zupa na Głównym, Jadłodajnia św. Elżbiety czy Pogotowie Społeczne.

Galeria zdjęć przedstawia Jędrzeja Solarskiego, zastępcę prezydenta Poznania, Łukasza Grzechnika, prezesa Zarządu Lyke, s. Józefę Krupę ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety podczas konferencji prasowej. - grafika artykułu
Syty Poznań

W akcji organizowanej przez firmę Lyke i Fundację Good Challenge wezmą udział poznańskie szkoły i przedszkola. Do tej pory zgłosiło się ich już 49. Kolejne mogą dołączyć do kampanii przez formularz zamieszczony na stronie: www.sytypoznan.pl

Każda placówka przeprowadzi zbiórkę tylko jeden raz w roku szkolnym, przez jeden wybrany miesiąc. Harmonogram skonstruowany jest tak, aby organizacje pomocowe miały możliwie stałą dostawę jedzenia dla potrzebujących. 

- Zebrana żywność trafi do naszych, poznańskich organizacji, które od lat dbają o potrzebujących i ubogich - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Zupy na Głównym, jadłodajni sióstr elżbietanek czy Pogotowia Społecznego nie trzeba nikomu przedstawiać - to dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu możemy szczerze powiedzieć, że w Poznaniu nikt nie musi być głodny. 

Każda szkoła lub przedszkole, które wezmą udział w akcji, otrzymają certyfikat uczestnictwa, a także materiały promocyjne, dostęp do platformy e-learningowej. Będzie mogła wziąć udział w warsztatach sensorycznych i wydarzeniach kulturalnych - np. w grze miejskiej.

-  Chcemy w ten sposób wspierać organizacje społeczne, walczące z głodem i niedożywieniem w Poznaniu, w ich działaniach statutowych, a także aktywizować dzieci i młodzież, włączając ich w działania dobroczynne - mówi Łukasz Grzechnik z firmy Lyke. -  Szkoły i przedszkola , które dołączą do akcji "Syty_POZnan", nie tylko wspomogą potrzebujących, ale także wzbogacą edukację dzieci.

- Wierzymy, że każdy może być dobrodziejem lub dobrodziejką! Warto pokazywać dzieciom, jak ważne jest pomaganie innym - dodaje Olga Stroiwąs z Fundacji GoodChallenge.

Zbierana będzie żywność z długim terminem przydatności. Potrzebne są m.in. konserwy, słoiki, kawa czy słodycze. Jedzenie trafi m.in. do Jadłodajni św. Elżbiety. 

- Ta inicjatywa pokazuje naszą wspólną troskę o każdego człowieka, a szczególnie tego, który nie może się sam obronić - mówi s. Józefa Krupa ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. - Każdego dnia spotykamy się z osobami potrzebującymi wsparcia i widzimy, że te podstawowe produkty są bardzo ważne. Przykładowo dziennie średnio gotujemy ok. 400-450 litrów gorącego posiłku i przygotowujemy ok. 1200 kanapek.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.sytypoznan.pl oraz na profilu kampanii na Facebooku

Akcja objęta jest patronatem Miasta Poznania i honorowym patronatem prezydenta Poznania - Jacka Jaśkowiaka.

AW