Szczepienia - jak się rejestrować i zgłaszać [AKTUALIZACJA]

15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Seniorzy mogą zarejestrować się na trzy sposoby. Najprościej jest zadzwonić na infolinię lub do punktu szczepień, można też zarezerwować termin online. Pozostali dorośli będą mogli od najbliższego piątku zgłosić chęć przyjęcia szczepionki.

Stojąca tyłem kobieta w medycznym fartuchu, jedną dłonią (w rękawiczce) trzyma szczepionkę, drugą - nabiera ją strzykawką - grafika artykułu
Są trzy możliwości zapisu na szczepienie

Zgodnie z informacjami, jakie podaje rządowa strona gov.pl/szczepimysie/jak-sie-szczepic, 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla najstarszych seniorów. Od tego samego dnia dostępny będzie też formularz zgłoszeniowy dla pozostałych dorosłych.

Dla seniorów - rejestracja

W pierwszej kolejności zapisy na szczepienia będą dostępne dla najstarszych.Na konkretny termin mogą zarejestrować się:

- od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat;

- od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. 

Zapisać można się na trzy sposoby: poprzez infolinię, w wybranym punkcie szczepień oraz elektronicznie.

INFOLINIA

Pierwszy sposób to telefon na całodobową i bezpłatną rządową infolinię: 989. Senior może zadzwonić tam sam, ale może też poprosić o to kogoś bliskiego, np. członka rodziny. Do zapisu wystarczy PESEL oraz numer telefonu komórkowego. 

Podczas rejestracji można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Lista punktów, w których będzie można przyjąć szczepionkę w Poznaniu znajduje się na stronie: gov.pl/mapa-punktow-szczepien

Po rejestracji na podany numer telefonu przyjdzie SMS - potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie. 

WYBRANY PUNKT SZCZEPIEŃ

Można również zarejestrować się w konkretnym punkcie szczepień - wystarczy się z nim skontaktować. Adresy punktów szczepień w Poznaniu dostępne są na stronie internetowej: gov.pl/mapa-punktow-szczepien

Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie będzie dogodnego terminu - wystarczy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt w pobliżu. 

REJESTRACJA ELEKTRONICZNA

Można też zarezerwować datę poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania seniora. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie pasował albo ktoś będzie chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - będzie taka możliwość. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji wysłane zostanie powiadomienie SMS. Ponownie przypomnienie o szczepieniu przyjdzie dzień przed planowanym terminem.

Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, trzeba mieć profil zaufany.

Więcej informacji: gov.pl/szczepimysie/rejestracja

Dla pozostałych osób - zgłoszenia

Wszyscy pozostali dorośli od 15 stycznia będą mogli zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Odpowiedni formularz zostanie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie. Osoby, które go wypełnią, będą musiały podać adres mailowy i potwierdzić zgłoszenie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należą, na podany adres mailowy przyjdzie informacja, że e-skierowanie jest już wystawione. Dopiero wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin. 

Uwaga! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online to nie to samo, co rejestracja. Dopiero kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy - wystawione będzie skierowanie i będzie można się zarejestrować.

Więcej informacji: gov.pl/szczepimysie/zgloszenia

Transport

14 stycznia wojewoda polecił, by samorządy zapewniły transport do punktów szczepień osobom, które miałyby trudności w dotarciu tam samodzielnie (także osobom z niepełnosprawnościami).  

Potrzebę dowozu na szczepienia można zgłaszać, dzwoniąc do Biura Poznań Kontakt, nr tel.: 61 646 33 44. 

Z dowozu mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami (niezależnie od wieku), które mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami (trzeba złożyć oświadczenie o posiadaniu aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności). Dzwonić mogą również poznaniacy i poznanianki powyżej 70 roku życia, którzy mają obiektywne trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień i nie dadzą rady sami ich przezwyciężyć. 

Ważne: zgłosić potrzebę transportu można dopiero po umówieniu konkretnego terminu szczepienia.

W razie pytań i wątpliwości dotyczących szczepień w Poznaniu seniorzy mogą również kontaktować się z Centrum Inicjatyw Senioralnych: tel. 61 847 21 11 oraz 61 842 35 09 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00). Pracownicy Centrum chętnie udzielą wszelkich możliwych informacji w tym zakresie.

AW

sieci społecznościowe