Szkoły, przedszkola i żłobki - Miasto rekomenduje zamknięcie [AKTUALIZACJA]

Miasto Poznań rekomenduje, by wszystkie miejskie szkoły, przedszkola i żłobki zostały od środy, 11 marca, zamknięte na najbliższe dwa tygodnie - ogłosił podczas wtorkowej sesji rady miasta Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Decyzję podjęto, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Miasto rekomenduje zamknięcie miejskich przedszkoli, szkół i żłobków na najbliższe 2 tygodnie - grafika artykułu
Miasto rekomenduje zamknięcie miejskich przedszkoli, szkół i żłobków na najbliższe 2 tygodnie

- Wystosowaliśmy już komunikat do dyrektorów miejskich przedszkoli, żłobków i szkół - mówi Jędrzej Solarski, który przewodzi powołanemu przez prezydenta miasta Zespołowi ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Poznania. - O decyzji poinformowaliśmy wojewodę wielkopolskiego, niewykluczone, że wkrótce takie decyzje będą podjęte w całej Polsce. Być może dmuchamy na zimne, ale profilaktyka jest łatwiejsza od późniejszego leczenia, co pokazuje sytuacja we Włoszech. Tam osoby starsze często zarażały się koronawirusem od dzieci, które chorobę przechodziły bezobjawowo i przekazywały dziadkom. Przykład włoski pokazuje, że lekceważenie koronawirusa przynosi złe efekty. Trzeba mu przeciwdziałać jak najwcześniej i my będziemy to robić.

Ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

- Dyrektorzy dostaną szczegółowe informacje i wytyczne dotyczące sugerowanych zasad postępowania zarówno wobec uczniów, jak i nauczycieli - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W niedzielę, 8 marca, weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Daje ona prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przysługującego rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii. Zasiłek jest przyznawany maksymalnie na 14 dni i na takich zasadach, jak zasiłek opiekuńczy, jaki rodzice mogą dostać w przypadku nagłego zamknięcia szkoły.

Prawdopodobnie zamknięte na dwa tygodnie zostaną również miejskie instytucje kultury, baseny, lodowiska czy zoo. Zamknięte zostaną również wszystkie filie Biblioteki Raczyńskich i jej obiekty muzealne. Biblioteka odwołuje też wszystkie imprezy i spotkania planowane na czas do 24 marca. Organizowane przez miasto imprezy masowe zostaną przesunięte na późniejsze terminy. Miasto apeluje do przedsiębiorców, by unikali imprez masowych i skupisk ludzi.

Na najbliższe dwa tygodnie zamknięte zostanie także Centrum Kultury Zamek. W tym czasie odwołane są wszystkie mające się tam odbyć spotkania, koncerty czy wystawy, nie będzie też działać Kino Pałacowe. Wszystkie spektakle do 25 marca odwołał też Teatr Muzyczny, a Teatr Polski - do końca marca.

Wszystkie ustalone na marzec konsultacje związane z uchwalaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego również zostają odwołane. 

Badania nowego patogenu wskazują, że osoby starsze są bardziej narażone na chorobę wywoływaną koronawirusem. Dlatego zastępca prezydenta zaapelował do poznańskich seniorów o - na ile to możliwe - pozostawanie w domu.

- Jeśli to możliwe, organizujmy pomoc sąsiedzką dla seniorów - mówił podczas sesji. - Pracujemy już z organizacjami pozarządowymi, które mogłyby pomóc najstarszym mieszkańcom miasta w robieniu zakupów. Projekt jest obecnie w przygotowaniu. Będziemy na bieżąco informować poznaniaków i poznanianki o wszystkich poczynaniach.

O zamknięciu na 14 dni prowadzonych przez powiat poznański poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz z filiami oraz Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach poinformował Jan Grabkowski, starosta poznański. Odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach mogą odbywać się w szczególnych przypadkach i każdorazowo po konsultacji z dyrektorem placówki.

Starosta zwrócił się też z apelem, aby wszyscy klienci Starostwa Powiatowego w Poznaniu ograniczyli wizyty w urzędzie i jednostkach podległych. W przypadku szkół ponadpodstawowych i specjalnych ośrodków prowadzonych przez powiat poznański - decyzje o ewentualnym zawieszaniu zajęć będą podejmowane w porozumieniu z Inspekcją Sanitarną.

Z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, od środy 11 marca do wtorku 24 marca włącznie, UAM zawiesza wszystkie zajęcia na uczelni - taką decyzję podjął rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki. Decyzja o zawieszeniu dotyczy zarówno studentów dziennych, jak i zaocznych, oraz podyplomowych w Poznaniu oraz filiach w Kaliszu, Gnieźnie, Pile i Słubicach. Odwołane zostają także wszystkie imprezy sportowe i inne wydarzenia organizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Uczelnia wprowadza także ograniczanie odwiedzin w akademikach. Do budynków będą wpuszczane tylko osoby, które w nich mieszkają. 

W poniedziałek, 9 marca, potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w Poznaniu. Osoba zakażona, kobieta z województwa wielkopolskiego, trafiła na oddział zakaźny poznańskiego szpitala miejskiego z objawami poważnego zapalenia płuc. Wcześniej przebywała w szpitalu w Puszczykowie. Stan pacjentki jest na bieżąco monitorowany.

Prezydent Poznania powołał zespół do spraw monitorowania związanych z wirusem zagrożeń. W stanie podwyższonej gotowości są miejskie szpitale. Dodatkowe środki ostrożności zostały też wprowadzone w życie w miejskich jednostkach. O bezpieczeństwo pasażerów dba też poznańskie MPK - aż do odwołania na każdym przystanku, na którym przeprowadzana jest wymiana pasażerów, autobusy i tramwaje otwierają wszystkie drzwi, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie jak najbardziej przewietrzyć pojazd. Codziennie myte są (z użyciem środka dezynfekującego) poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów. Środek dezynfekujący jest używany także podczas usuwania zanieczyszczeń np. po gumach do żucia czy napojach. 

AW

Załączniki