Szlakiem poznańskiej pyry

W Poznaniu powstaje nowy szlak kulinarny, który będą wyznaczać najbardziej lubiane i rozpoznawalne wielkopolskie specjały. Na pierwszy ogień idzie pyra - będzie można poznać jej historię i skosztować ziemniaków w tradycyjnym lub nowoczesnym wydaniu.

Na zdjęciu danie z ziemniaków: w kamiennej misce, widać twaróg, ziemniaki i chipsy - grafika artykułu
Szlak tworzyć będą miejsca, które nawiązują do lokalnych produktów lub przepisów

Poznański Szlak Kulinarny to nowa inicjatywa Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), przygotowana we współpracy z restauracjami.

- Nasze miasto zdobywa coraz większe uznanie gastronomiczne - mówi Jan Mazurczak, prezes PLOT. - Trafiają do nas dziennikarze kulinarni, nasi chefowie odnoszą międzynarodowe sukcesy, a coraz więcej turystów dopytuje o lokalne specjały. Aby wyjść im naprzeciw, tworzymy szlak kulinarny.

Tworzyć go będą miejsca, które nawiązują do lokalnych produktów lub przepisów. Szlak ma być przewodnikiem dla mieszkańców i turystów, chcących dotrzeć do autentycznych, unikalnych smaków Poznania.

- Na sam początek proponujemy coś klasycznego, czyli poznańską pyrę - zachęca Jan Mazurczak. - Zapraszamy do odwiedzin restauracji, w których ziemniak jest czymś więcej, niż tylko dodatkiem. Na liście naszych rekomendacji znalazły się lokale z kuchnią tradycyjną, domową, ale również takie, które nie boją się nowoczesności i eksperymentów. Pyrę znajdziemy więc w plyndzach, szagówkach, podaną z tradycyjnym gzikiem, ale także jako dodatek do ośmiornicy.

Impulsem do skupienia się właśnie na pyrze był zorganizowany w marcu prestiżowy, międzynarodowy konkurs kulinarny "Bocuse d'Or", w którym ziemniak pojawił się jako temat przewodni jednego z dań i z którym zmierzył się polski zespół złożony z poznańskich szefów kuchni.

- Pyra trafiła na salony, a najlepsi szefowie kuchni pokazali podczas konkursu, że jest to bardzo ciekawy produkt o wielu zastosowaniach. Poznańscy szefowie kuchni chętnie wykorzystują ziemniaki. Można z nich wyczarować dosłownie wszystko - mówi Jarosław Kin, szef kuchni 62 Bar & Restaurant, trener reprezentacji Polski w konkursie Bocuse d'Or 2022, który w swoim menu umieścił szagówki z wędzonym twarogiem, wielkopolską polewkę z krokietem z pyry oraz bliny ziemniaczane z wędzonym pstrągiem.

Wielką popularnością cieszą się lokale gastronomiczne, które pielęgnują tradycję. Jednym z nich jest "Bamberka", należąca do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

- Jesteśmy restauracją regionalną - podkreśla Anna Komorska, właścicielka lokalu. - U nas obcokrajowcy dowiedzą się czym jest kuchnia polska i poznańska, dziadkowie odnajdą smaki dzieciństwa, a młode pokolenie ma szansę zetknąć się z tradycją. Cieszy nas, że pyra i dania z ziemniaków zostaną wyeksponowane. To ważny element naszej tożsamości kulinarnej. 

Prezentacja koncepcji szlaku odbyła się w restauracji L33 Bistro & Bar, działającej w Poznaniu przy hotelu Liberté 33. Daniem, które na stałe zagościło w jadłospisie, jest pyra z ogniska, będąca autorską interpretacją pyry z gzikiem.

- Od dnia otwarcia wiedziałem, że poznaniacy lubią lokalne smaki, a turyści chętnie je odkrywają - mówi Bartosz Rosa, szef kuchni L33. - Nasza pyra to strzał w dziesiątkę. Jest z nami od początku i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej.

Ważnym uzupełnieniem szlaku jest Muzeum Pyry. Tam można zdobyć pierwsze szlify w przygotowywaniu poznańskiego specjału i poznać jego historię, a także dowiedzieć się dlaczego ziemniaki albo kartofle w Poznaniu nazywane są właśnie pyrami.

Poznański Szlak Kulinarny jest projektem otwartym. W każdej chwili może do niego dołączyć restauracja oferująca lokalne produkty i przepisy.

- Znam już kilka miejsc, które PLOT mogłaby zaprosić do współpracy, przekonując do bardziej śmiałej promocji potraw z ziemniaków, bo choć to warzywo bardzo popularnie, to zasługujące na jeszcze szersze grono odbiorców - mówi Jakub Pindych, ekspert kulinarny współpracujący z PLOT.

Pilotażowa edycja szlaku kulinarnego będzie wiodła tropem pyry. Jakich dań i produktów będą dotyczyć kolejne odsłony? O tym będzie można się przekonać w nadchodzących miesiącach.

Lista podmiotów biorących udział w projekcie i zaproponowanych dań z pyrą w roli głównej:

 • Muzeum Pyry - eksploracje kulinarne warto rozpocząć od miejsca, które dostarczy odpowiednią dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Po godzinnym kursie, wiodącym przez kontynenty i wieki przyjdzie czas na degustację skrobi;
 • Chef's Table by Ernest Jagodziński - warsztaty grup dedykowane pomysłom na dobór odmian i wykorzystanie pyr w kuchni; pyra z gzikiem i olejem z drzewa mahogany; warto także zapytać o warsztaty z wykorzystania pyry w kuchni;
 • 62 Bar & Restaurant - szagówki z wędzonym twarogiem i sosem z sera wielkopolskiego, wielkopolska polewka z krokietem z pyry oraz blin ziemniaczany z wędzonym pstrągiem;
 • A nóż Widelec - kurczak kukurydziany, pieróg z ziemniakami i serem łomnickim,
 • Bamberka - szare kluchy z kapustą, pyra z gzikiem, szagówki z szarpaną gęsiną, ślepe ryby;
 • Brovaria - schab z kością podany z pyrą z gzikiem;
 • Concordia Taste - sandacz z babką ziemniaczaną;
 • Gusto (Hotel Ilonn) - pierogi z twarogiem i ziemniakami, kopytka z polikiem wołowym, ośmiornica z ziemniakami i mango;
 • Hyćka - śledź w śmietanie z ziemniakami, pyry z gzikiem;
 • L33 Bistro & Bar (Hotel Liberté 33) - pyra z ogniska z gzikiem;
 • Hotel Moderno - pyra z gzikiem i boczkiem;
 • Pyra bar - babka ziemniaczana z warzywami, "placusie" i "pyrażusie" czyli słodkie placki ziemniaczane dla dzieci;
 • Sarbinowska - domowe pierogi z ziemniakami i serem oraz pyra z gzikiem.

Wiecej informacji na stronie internetowa Poznańskiego Szlaku Kulinarnego: kulinarny.poznan.travel

AW