Trwa wzmacnianie konstrukcji muru oporowego Warty

Rozpoczął się remont fragmentu muru oporowego na lewym brzegu Warty. Blisko stumetrowy odcinek, który był w złym stanie technicznym, jest naprawiany i wzmacniany. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.

Galeria zdjęć murów oporowych przy Warcie - grafika artykułu
Trwa wzmacnianie konstrukcji muru oporowego Warty fot. PIM

Aktualnie wykonawca inwestycji prowadzi prace polegające na wzmocnieniu podwodnej części konstrukcji muru. Za pomocą odpowiedniego dźwigu wbijane są stalowe ścianki. W kolejnych krokach odnawiana będzie nadwodna, ceglana część. Wykorzystywane podczas tych prac będą wiszące rusztowania. 

FILM

Prace toczą się na lewym brzegu Warty, na terenie działki miejskiej w rejonie przepompowni na Garbarach. Inwestycja zapobiegnie dalszej degradacji konstrukcji muru, który powstrzymuje osuwanie się gruntu.

Część podwodna muru, składająca się z elementów drewnianych, jest wzmacniania nową konstrukcją stalową, a następnie przestrzeń pomiędzy starą ścianką nabrzeża a nową wypełni beton. Dzięki temu poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Dno Warty wzdłuż muru zostanie dodatkowo umocnione pasem z kamieni, co zabezpieczy konstrukcje przed podmywaniem.

Zmieni się również część nadwodna muru. Skorodowane i powyginane odbojnice zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi z elementami drewnianymi. Charakterystyczne ceglane ściany będą oczyszczane, a wszelkie ubytki uzupełniane materiałem jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. Proces gruntownego czyszczenia i zabezpieczenia przed korozją przejdą także stalowe elementy muru, takie jak m.in. dźwigary i pierścienie cumownicze. Odtworzona zostanie również drabina zejściowa. Wykonawca prac zajmie się także zagospodarowaniem terenu wzdłuż muru, dogęści grunt i posadzi tam niskie krzewy oraz założy trawniki.

 PIM

sieci społecznościowe