Uroczysta sesja w Ratuszu

W samo południe w Ratuszu rozpoczęła się uroczysta sesja poznańskiej rady miasta. Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania odebrał Ryszard Krynicki. Podczas sesji wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania odebrał Ryszard Krynicki
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania odebrał Ryszard Krynicki

- Rada stołecznego Miasta Poznania wyróżnia najwybitniejszych mieszkańców Honorowym Obywatelstwem oraz tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania tylko raz w roku - podkreślał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący poznańskiej rady miasta, który otworzył uroczystą sesję w Ratuszu. - Dla poznańskiego samorządu jest to dzień szczególny, za sprawą podjętych uchwał miasto Poznań w symboliczny sposób wyraża bowiem uznanie i wdzięczność dla osób oraz instytucji, które swoją wieloletnią, pełną poświęcenia i pasji pracą przyczyniły się do rozwoju Poznania, ale również poprzez wybitne osiągnięcia rozsławiają imię naszego miasta.

Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, w oficjalnym przemówieniu podziękował radnym, nagrodzonym poznaniakom i wszystkim mieszkańcom miasta.

- Dziękuję za kredyt zaufania, który otrzymałem - mówił. - Cieszę się, że tyle udało nam się wspólnie zrobić. Jestem przekonany, że kluczem do naszego sukcesu jest działanie dla dobra Poznania i jego mieszkańców. Nasza otwartość na różnorodność i wpisane w poznański etos działanie dla wspólnego pożytku jest mocną stroną i dumą poznaniaków. Taki wizerunek Poznania zbudowany jest z naszych wspólnych działań, za co Państwu serdecznie dziękuję.

Honorowym Obywatelem Miasta Poznania w 2018 roku został Ryszard Krynicki - poeta, tłumacz i wydawca. Ryszard Krynicki zaliczany jest do najwybitniejszych poetów Nowej Fali, a jego twórczość tłumaczona jest na wiele języków. Współtworzone przez niego wydawnictwo a5 specjalizuje się w wydawaniu książek poetyckich.

- Ogromnie dziękuję radzie Poznania za to wielkie wyróżnienie, którego się nie spodziewałem i nie wyobrażałem sobie, że może mnie spotkać - mówił poeta. - Nie ukrywam, że jestem bardzo przejęty, więc zamiast mowy dziękczynnej przeczytam jeden wiersz poświęcony pamięci Romana Strzałkowskiego.

Tytuły i statuetki Zasłużonych dla Miasta Poznania 2018 roku odebrali:

Henryk Rozmiarek, zawodnik a później trener piłki ręcznej. Jest do tej pory jedynym piłkarzem ręcznym w historii Polski, który był uczestnikiem trzech kolejnych igrzysk olimpijskich. Został odznaczony także Srebrnym Krzyżem Zasługi, wyróżniony tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu oraz Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Profesor Roman Słowiński, założyciel i kierownik Zakładu inteligentnych Systemów Wspomagania Decji w Instytucie informatyki Politechniki Poznańskiej. Jest twórcą szkoły naukowej "inteligentnego wspomagania decyzji", która łączy badania operacyjne, inteligencję obliczeniową i nowe technologie informatyczne. Jest też autorem oryginalnej metodyki wspomagania decyzji, za która otrzymał Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, nazywaną polskim Noblem.

Profesor Józef Stasiński, artysta specjalizujący się w medalierstwie, autor plakiet, rzeź, płaskorzeźb i pomników monumentalnych. Do jego najbardziej znanych dzieł należy Wielki Pomnik Ofiar Faszyzmu, który znajduje się w miejscu byłego obozu hitlerowskiego w Chełmnie nad Nerem. Jego dzieła wystawiane były we wszystkich większych miastach Polski, a także za granicą.

Zenon Wechman, zaangażowany patriota, wieloletni wiceprezes i prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz przewodniczący Wojewódzkiej Rady kombatantów i Osób Represjonowanych. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Tytuł przyznano również Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Organizacja skupia ponad 2,5 tysiąca członków w 84 kołach, a siedziba jej zarządu głównego znajduje się w Poznaniu. Towarzystwo kultywuje pamięć i krzewi wiedzę o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim i popularyzuje wartości, które przyświecały bohaterskim czynom i życiu powstańców.

Laureatem XXVIII Nagrody Naukowej Miasta Poznania został prof. Edward Balcerzan, literaturoznawca, poeta, prozaik, tłumacz i eseista. Jego dorobek naukowy niewiele ma sobie równych pod względem doniosłości w polskiej powojennej nauce o literaturze.  Dzięki swoim studiom teoretycznym badacz ten stał się współtwórcą zrodzonej w latach 60. XX wieku szkoły strukturalno-semiotycznej, która rozsławiła Poznań jako ośrodek badań humanistycznych.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymał Lech Raczak, reżyser teatralny. Zdecydowała o tym kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Romana Kubickiego, która doceniła wybitne osiągnięcia  laureata w dziedzinie teatru oraz jego "przywracanie wiary w to, że sztuka ma zdolność przenoszenia nas z doraźnej rzeczywistości do świata uniwersalnego".

Nagrodą Sportową Miasta Poznania zostali uhonorowani: Monika Michalik, zapaśniczka i zawodniczka WKS Grunwald Poznań oraz Jerzy Wybieralski, trener hokeja na trawie - również z WKS Grunwald Poznań.

Monika Michalik sześć razy stawała na podium Mistrzostw Świata. Ma w swoim dorobku 11 medali Mistrzostw Europy, w tym cztery złote. Jej największym sukcesem jest brązowy medal wywalczony w kategorii do 63 kg podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. W decydującej walce o medal Polka pokonała reprezentantkę Rosji Innę Trażukową 6:3.

Jerzy Wybieralski zdobył z drużyną sześciokrotnie tytuł mistrza Polski na boiskach trawiastych i tyle samo razy tytuł mistrza Polski w halowym hokeju na trawie. Prowadzona przez niego drużyna WKS Grunwald Poznań w rozgrywkach ligowych nie przegrała żadnego meczu ligowego na boiskach trawiastych.

AW