W Poznaniu dokument można odebrać w Urzędomacie

Przy Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych na ul. Gronowej uruchomiony został Urzędomat. Pierwsi mieszkańcy odebrali już z niego zamówione wcześniej dowody rejestracyjne.

Urzędomat przy Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych - grafika artykułu
W Poznaniu dokument można odebrać w Urzędomacie. Takie urządzenie stanęło przy ul. Gronowej

Poznański Urzędomat jest pierwszym w Polsce, który powstał niezależnie od firm posiadających urządzenia paczkowe. Urządzenie działa jednak na podobnej zasadzie jak te, z których można odbierać zamówione przesyłki. 

Klient podczas składania wniosku ma możliwość wyboru, czy chce odebrać dowód rejestracyjny w okienku, czy z Urzędomatu. Ta druga forma ma tę przewagę, że odbioru można dokonać poza godzinami pracy wydziału i nie trzeba umawiać się na wizytę, a Urzędomat działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Kiedy gotowy dokument dotrze do urzędu, pracownicy włożą go do Urzędomatu. Mieszkaniec na podany numer telefonu otrzyma SMS z kodem PIN do otwarcia skrytki. Dowód będzie oczekiwał na odbiór 48 godzin. 

Uruchomienie Urzędomatu wprowadzono pilotażowo. Jeżeli ta formuła doręczania dokumentów się sprawdzi, wówczas rozważane będzie, które dokumenty urzędowe mogą być również dostarczane do mieszkańców w podobnej formule. 

WSPiUK, RB