WAŻNE DLA PLANUJĄCYH BUDOWĘ - MODYFIKACJA KATALOGU OPISUJĄCEGO MOŻLIWOŚCI ZABUDOWY

Nowe przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 r.stworzyły zupełnie nową sytuację prawną w procesie inwestycyjnym. Miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania stracił ważność i na obszarze ok. 93% miasta nie obowiązuje żaden plan będący podstawą do bezpośredniego uzyskania pozwoleń na budowę. Brak planu, a także ograniczone możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na zasadzie tzw."dobrego sąsiedztwa" zahamowały inwestycje w mieście.
Rozwiązanie tej niekorzystnej dla rozwoju miasta sytuacji wymaga od Wydziału Urbanistyki i Architektury podjęcia dwóch sprzecznych działań. Z jednej strony elastycznej, zgodnej ze zdrowym rozsądkiem interpretacji przepisów ustawy, zgodnej z wnioskami inwestorów i właścicieli nieruchomości. Z drugiej strony eliminowania z procesu decyzyjnego uznaniowości i możliwości własnej interpretacji, nierównego traktowania inwestorów. Stosunkowo niedawny termin wejścia w życie przepisów ust a wy powoduje, iż brak jest wykładni wielu przepisów.
Po około 2 miesiącach stosowania zasad Katalogu w oparciu o zasady "dobrego sąsiedztwa" nadszedł czas jego korekty. Wpłynęły na to następujące okoliczności:
- palące oczekiwania realizacji inwestycji na obszarach zurbanizowanych, a więc również wyposażonych w infrastrukturę podziemną,
- potrzeba wyjścia naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i właścicieli nieruchomości,
- wyniki ankiety w sprawie opublikowanego w internecie Katalogu.
Ponadto dodatkowym czynnikiem stymulującym te zmiany były pierwsze orzecznictwa w tej sprawie.
Tak więc publikujemy poniżej Katalog, zmodyfikowany o rozszerzone, mniej restrykcyjne stosowanie pojęcia "sąsiedztwa", i w związku z tym oczekujemy, tak jak poprzednio, krytycznej oceny w kontekście celu, dla którego został stworzony.
Wydaje nam się, że obecna rozszerzona interpretacja działki sąsiedniej spełni zarówno oczekiwania jak i nie będzie stanowiła zagrożenia dla ładu przestrzennego.
Nowy KATALOG spowoduje:
- możliwość inwestowania w większym zakresie, niż na podstawie zasady sąsiedztwa opartej o warunek wspólnej granicy,
- transparentność działań administracji,
- zwiększenie poczucia pewności zarówno inwestorów jak i samych urzędników sporządzających projekty decyzji,
- powstanie dodatkowego czynnika mobilizującego uczestników procesu planistycznego do podjęcia działań w kierunku zwiększenia ilości sporządzanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- ograniczenie zjawisk mogących powodować sytuacje korupcyjne.
Wydział Urbanistyki i Architektury nadal prowadzi działania w kierunku stworzenia struktur i procedur zdolnych do szybkiego sporządzania i uchwalania, nawet dla małych, ograniczonych do jednej działki obszarów inwestycyjnych, planów zagospodarowania przestrzennego. Do czasu wdrożenia tych procedur gwarantem pewności inwestorów, strażnikiem ładu przestrzennego, a także transparentności działań urzędników będzie załączony: KATALOG.
Nowa definicja sąsiedztwa:
Działka sąsiednia to działka leżąca w obszarze analizowanym, wyznaczonym wokół działki budowlanej w odległości trzykrotnej szerokości frontu działki, nie mniej jednak niż 50 m i jest dostępna z tej samej drogi publicznej.
Skrzyżowanie dróg należy do drogi.

Poprzednia definicja sąsiedztwa:
Działka sąsiednia to działka mająca wspólną granicę i jest dostępna z tej samej drogi publicznej.
UWAGA: w zalączniku z katalogiem pojawił się błąd techniczny w definicji sąsiedztwa, która powinna brzmieć tak jak w powyższym tekście. Przepraszamy

Załączniki