Weekend w Poznaniu

Koncerty plenerowe, spektakle teatralne, warsztaty dla dzieci i dorosłych czy spacery z przewodnikiem - najbliższy weekend zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Można będzie także posmakować wyśmienitych potraw w ramach Jedzielni oraz wziąć udział w wydarzeniach z cyklu Kulturalny Stary Rynek. Oczywiście przez cały czas należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. 

Na zdjęciu widać bramę wjazdową na dziedziniec Urzędu Miasta Poznania. Wiszą na niej plakaty z programem akcji Kulturalny Stary Rynek - grafika artykułu
W programie Kulturalnego Starego Rynku znalazł się szereg koncertów i spektakli

PIĄTEK

Pociąg do muzyki w KontenerArt

Chilloutowa zabawa na świeżym powietrzu - to wszystko czeka na mieszkańców i turystów w KontenerArt. W piątek nad Wartą zaprezentuje się Prezo. Artysta miksuje z winyli od ponad dwóch dekad. Odkąd wyemigrował do USA zaczął kolekcjonować płyty, szlifować techniki miksu oraz promować własne imprezy w klubach. W kraju i za granica udziela się jako DJ,  prezentując przekrój muzyczny od house'u po techno z elementami muzyki funkowej i elektro.

KontenerArt, ul. Ewangelicka

Godz. 19:00

Wstęp wolny

Bitamina w parku Starego Browaru

Drogi Amara Ziembińskiego i Mateusza Dopieralskiego skrzyżowały się w 2005 roku na obozie aktorskim. Niedługo potem dołączył do nich Piotr Sibiński. Od tamtej pory razem pracują nad muzyką. Eksperymentują z hip-hopem, zaskakują samplami i jazzowym klimatem, a temu wszystkiemu towarzyszą gry słowne. W piątek grupa Bitamina wystąpi w parku Starego Browaru w ramach cyklu Letnie Brzmienia.

Park Starego Browaru (wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej)

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 setami DJ-skimi. O godz. 20:00 zaczną się planowane występy artystów 

Bilety: 79 zł

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/stary-browar/letnie-brzmienia-w-parku-starego-browaru-bitamina/711589032966913/

Gwiazdy lat 90. na Nocnym

Osoby, które z sentymentem wspominają muzykę lat 90., mogą odwiedzić Nocny Targ Towarzyski. W piątek odbędzie się tam impreza pod hasłem Szkolna Dyskoteka. Rozbrzmią hity takich gwiazd jak Michael Jackson, Cher i wielu innych muzyków, którzy królowali na scenie 20-30 lat temu. 

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23

Godz. 16:00 - 4:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/637857983499633/

Nietypowy spektakl w CK Zamek

Są miejsca, które mają wiele do powiedzenia. Czy dawny Zamek Cesarski potrafi mówić? Odpowiedzi na takie oraz wiele innych pytań można będzie poznać już w piątek podczas nietypowego spektaklu. Przedstawienie pt. "Kamienne sny"w wykonaniu Teatru Usta Usta Republika to niecodzienna forma zwiedzania odnowionych wnętrz historycznego Zachodniego Skrzydła Zamku. Spektaklowi towarzyszy interaktywne słuchowisko. Z tego powodu widzowie proszeni są o przybycie z własnymi słuchawkami oraz telefonem z dostępem do internetu. Spotkanie jest przeznaczone dla widzów od 12 lat.

CK Zamek - Hol Kasetonowy (II piętro, zachodnie skrzydło) 

Godz. 19:00 i 21:00

Bilety: 30 zł

Więcej informacji na stronach:

https://ckzamek.pl/wydarzenia/6063-mowimy-otwarcie-kamienne-sny-teatr-usta-usta-repub/ oraz https://ckzamek.pl/wydarzenia/6064-mowimy-otwarcie-kamienne-sny-teatr-usta-usta-repub/

Solo na Szelągu

Osoby, które chcą zrelaksować się przy muzyce na świeżym powietrzu, mogą wybrać się na koncert do Ogrodu Szeląg. W piątek nad Wartą wystąpi Daniel Hertz. Artysta jako nastolatek grał na mandolinie i kontrabasie. W wieku 30 lat, po spotkaniu z kompozytorem Darrellem Scottem, połączył swoją miłość do muzyki oraz pisania i zajął się na poważnie songwritingiem. Od tego czasu pracował także z Boo Hewerdine, Markiem Freegardem i Tymonem Tymańskim.

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/269528710781524/

SOBOTA

Jedzielnia i Ekotargowisko

"Moja ekotorba" - to tytuł kolejnych ekowarsztatów, odbywających się na poznańskich targowiskach. Tym razem akcja zorganizowana zostanie na rynku Wildeckim. Na chętnych czekają zajęcia z tworzenia przyjaznych środowisku toreb. Uczestnicy będą mogli spersonalizować swoje dzieło za pomocą flamastrów i wzorników. Pracownicy ZM GOAP poprowadzą wykłady o segregacji odpadów, dzieci zobaczą jak funkcjonuje zgniatarka do butelek PET, a także poznają zabawy i quizy ekologiczne. To nie wszystko. Na miejscu będzie można także skosztować pysznych potraw. W ramach akcji Jedzielnia (będącej częścią projektu Ekotargowiska) szefowie kuchni serwują swoje dania poza restauracjami - w popularnych przestrzeniach, na poznańskich ryneczkach czy placach. Porcja nigdy nie jest droższa niż 10 zł. W sobotę na rynku Wildeckim chętni będą mogli spróbować potraw przyrządzonych przez kucharzy z Nie śpimy, lepimy, Syunik Restauracja & Kawiarnia, U Myśliwych oraz Zadyma.

rynek Wildecki

Godz. 10:00-15:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/714299855809627/?active_tab=about

Letnie Brzmienia w parku Starego Browaru

Karaś i Rogucki to duet, który pojawił się na polskim rynku po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów Coma i The Dumplings. Panowie dali się już poznać dzięki coverowi T.Love "1996". Następnie pokazali światu próbkę autorskiego materiału w singlu "Bolesne strzały w serce". W sobotę muzycy wystąpią w ramach Letniego Brzmienia w parku Starego Browaru. 

Park Starego Browaru (wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej)

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 setami DJ-skimi. O godz. 20:00 zaczną się planowe występy artystów 

Bilety: 59 zł

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/312214530170427/

Lato na Trakcie - zielone wyspy Poznania

W sierpniowe i wrześniowe weekendy w ramach akcji "Lato na trakcie" przewodnik lub przewodniczka Traktu Królewsko - Cesarskiego oprowadza chętnych po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu miasta. Najbliższy spacer będzie poświęcony poznańskim rzekom. Trasa sobotniej przechadzki powiedzie z Ostrowa Tumskiego przez Chwaliszewo i Groblę, na dawne Stare Miasto.

Zbiórka: most biskupa Jordana 

Godz. 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/327859015063957/.

Czytaty w Bibliotece Raczyńskich

Tworzenie brył, warsztaty fotograficzne, opowieści o zwierzętach, spotkania z muzyką i historią - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników  Czytatów. Wakacyjne spotkania dzieci i rodziców z książką, organizowane przez Bibliotekę Raczyńskich, wracają po przerwie. W tegorocznej edycji akcji uczestnicy skupią się na tym, co jest fascynujące w naukach ścisłych i przyrodniczych. Podczas pierwszych warsztatów pt. "4 kąty: trójkąty, kwadraty na okrągło", które odbędą się w najbliższą sobotę, najmłodsi będą poszukiwać figur geometrycznych i rozwiązywać matematyczne zagadki. Spotkania są przeznaczone dla dzieci w wieku 4-10 lat wraz z opiekunami. 

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

Godz. 12:00

Wstęp wolny - obowiązują zapisy (adres e-mail: zapisy@bracz.edu.pl)

Więcej informacji na stronie: http://www.bracz.edu.pl/event/category/dla-wszystkich/ oraz https://www.facebook.com/events/328949621593558/.

Malikowska i Brożek w KontenerArt

Wpadli na siebie u schyłku 2018 roku i porwani swoją energią natychmiast założyli zespół i napisali pierwszy utwór. Malikowska (aktorka i reżyserka, szerokiej publiczności znana z roli Paziny w "Ślepnąc od świateł") i Brożek (lider zespołu Żółte Kalendarze) we wrześniu 2019 r. wydali debiutancki album pt. "Nasza Miłość". Obecnie pracują nad drugą płytą zatytułowaną "Przyroda". W sobotę zespół wystąpi w KontenerArt.

KontenerArt, ul. Ewangelicka

Godz. 20:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/kontenerart/malikowska-i-bro%C5%BCek-graj%C4%85-w-kontenerart-0808/311750973194785/.

NIEDZIELA

Enea Edison Festival w Twoim samochodzie

Ze względu na pandemię koronawirusa Enea Edison Festival - Taste The Music 2020, który dotychczas odbywał się nad jeziorem Kierskim, został przeniesiony na przyszły rok. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby fani nie byli zbyt mocno zawiedzeni. Alternatywą dla festiwalu jest cykl koncertów samochodowych (drive-in). Oznacza to, że nadal będzie można posłuchać dobrej muzyki, ale z wnętrza własnego auta. Zmieniło się też miejsce. Artyści, których widzowie mieli zobaczyć podczas tegorocznej edycji festiwalu, wystąpią na parkingu przy Stadionie Poznań. W niedzielę odbędzie się koncert Ralpha Kaminskiego - wokalisty, autora tekstów oraz kompozytora, tworzącego autorską muzykę, nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. 

Parking E przy Stadionie Poznań, Bułgarska 17 (wjazd od ul. Węgorka)

Godz. 20:00

Bilety: 99 zł (jeden bilet uprawnia 2 osoby do wjazdu w jednym samochodzie)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://www.facebook.com/events/parking-e-stadionu-pozna%C5%84-bu%C5%82garska-17-wjazd-od-ul-w%C4%99gorka/enea-edison-festival-w-twoim-samochodzie-ralph-kaminski/660643291156743/.

Śladami poznańskich Żydów

"Noach, Hans i Izi, czyli dwudziestolecie między światami" - to tytuł kolejnej już w tym sezonie wycieczki z cyklu "Śladami poznańskich Żydów". Cykliczne spotkania organizuje Fundacja Tu żyli Żydzi. Po mieście oprowadza dziennikarz Andrzej Niziołek. Spacery odbywają się w ramach Staromiejskich Inicjatyw Osiedlowych.

Zbiórka pod pomnikiem Klemensa Janickiego na rogu ul. Masztalarskiej i Kramarskiej

Godz. 17

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/1466021436938308/

Raport z przesłuchania - koncert w CK Zamek

Na zamkowym dziedzińcu odbędzie się koncert, będący efektem spotkania wyjątkowych osobowości polskiej sceny muzycznej. Na scenie wystąpią wspólnie tekściarz, wokalista i radiowiec - Piotr Bukartyk oraz muzycy grupy Ajagore - instrumentaliści grający różną muzykę - od jazzu, rhythm'n'blues przez amerykański folk, country i utwory nawiązujące do naszej tradycji ludowej. Tytuł programu to "Raport z przesłuchania".

Dziedziniec CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 18:00

Bilety: 60 zł, 70 zł (w dniu koncertu)

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: https://ckzamek.pl/wydarzenia/5989-projekt-bukartykajagore-raport-z-przesuchania/.

Koncert Mrozu

W ramach cyklu Letnie Brzmienia w parku Starego Browaru wystąpi Mrozu - zdobywca wielu muzycznych nagród, autor takich przebojów jak "Jak nie my to kto", czy "Nic do stracenia". Artysta to nie tylko wykonawca, ale też producent muzyczny i kompozytor, który łączy blues, soul i rock'and'rolla.  

Park Starego Browaru (wejście od skrzyżowania ulic Ratajczaka i Ogrodowej)

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 setami DJ-skimi. O godz. 20:00 zaczną się planowe występy artystów 

Bilety: 59 zł

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/stary-browar/letnie-brzmienia-w-parku-starego-browaru-mrozu/310634496733020/.

Spacer Wildecki

Poznaniacy mogą wybrać się w niedzielę na wycieczkę wildeckimi szlakami. Hasło przechadzki z przewodnikiem to "W sercu Wildy". Z uwagi na sytuację epidemiczną na tegorocznych spacerach nie przewidziano poczęstunku na zakończenie. Organizatorzy proszą o zaopatrzenie się w wodę. 

Zbiórka przy "Chłopcu z wierzbą", czyli u zbiegu ulic: Górnej Wildy, Wierzbięcic, Czajczej i 28. Czerwca

Godz. 11

Udział w wycieczce jest bezpłatny

Więcej informacji na: https://www.poznan.pl/mim/events/2020-08-09/niedzielny-spacer-wildecki-vol-2-w-sercu-wildy,119055.html.

Koncerty i spektakle  w centrum miasta

Kulturalny Stary Rynek to cykl spotkań, które w ciągu letnich miesięcy odbywają się na płycie Starego Rynku i sąsiadujących ulicach. W programie znalazł się szereg koncertów i spektakli. W niedzielę w Dragon Social Club w ramach Salonu Sąsiedzkiego wystąpi Paweł Swiernalis - jeden z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów polskiej sceny alternatywnej. Na dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, z programem "Muzyka przy podwieczorku", wystąpi Happy Jazz Band. Można będzie posłuchać stare i dobre utwory muzyczne, zarówno polskie, jak i amerykańskie - wszystko we współczesnych aranżacjach. Na dziedzińcu urzędu miasta, w ramach inicjatywy Swingująca Starówka, wystąpi natomiast Patrycjusz Gruszecki & Band - jazzowy wykonawca, zdobywca wielu nagród. Na urzędowym dziedzińcumożna będzie także zobaczyć spektakl pt. "Odkrywcy" w wykonaniu Teatru Fuzja (w sobotę wystawione zostanie natomiast przedstawienie pt. "Szabadabada"). 

Koncert Pawła Swiernalisa - godz. 15:00, Dragon Social Club, ul. Zamkowa 3 (ilość miejsc ograniczona, rezerwacja wejściówek tel. 662 309 775)

Koncert Happy Jazz Band - godz. 17:00, dziedziniec Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, ul.Gołębia 8

Koncert Gruszecki & Band - godz. 20.30, dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17

Spektakl "Odkrywcy" - godz. 10:00, dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronach: https://www.facebook.com/events/587256541941122/ i https://www.facebook.com/kulturalnystaryrynek.

AJ

sieci społecznościowe