Weekend w Poznaniu

W ostatni przedświąteczny weekend nie zabraknie w stolicy Wielkopolski atrakcji zarówno dla małych, jak i dużych. Nadchodzące dni obfitować będą w świąteczne wydarzenia: koncerty, zbiórki, akcje charytatywne czy targi. Będzie coś dla ducha, jak spektakle teatralne, ale też dla ciała - np. biegi przełajowe. No i oczywiście jeździectwo na najwyższym poziomie.

Zdjęcie przedstawia jeźdźca na koniu. W tle widać ludzi oglądających zawody na widowni. - grafika artykułu
Wielkie święto jeździectwa ponownie zawitało do Poznania/ materiały prasowe - cavaliada.pl

PIĄTEK 17.12 

Cavaliada 

Wielkie święto jeździectwa ponownie zawitało do Poznania. W ten weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Cavaliady. Od czwartku do niedzieli uczestnicy będa mieli możliwość kibicowania zawodnikom w czterech konkurencjach jeździeckich: skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu i WKKW (Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego). Dodatkowo widzowie będą mogli podziwiać prezentacje różnych ras czy pokazy oraz występy z udziałem koni. Podczas wydarzenia odbędą się także targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich.

MTP, ul. Głogowska 14

Godz. 7:30-21 (piątek), 7:45-20:45 (sobota), 7:30-18:30 (niedziela)

Bilety od 99 zł

Szczegóły wydarzenia na stronie

Prezenty na Targach

Weekend przed świętami Bożego Narodzenia to ostatni dzwonek na zakup prezentów świątecznych. Niezwykła okazja ku temu pojawi się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie odbywać będzie się Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych. To nie tylko okazja do zakupu oryginalnych upominków, ale także do ich własnoręcznego wykonania. 

MTP, Pawilon 6 

Godz. 12-19 (piątek), 10-19 (sobota), 10-18 (niedziela)

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie MTP

Kim jest "K."?

"Było mi bardzo w osiemdziesiątym dziewiątym przykro" - tak zapowiada swój spektakl Paweł Demirski. Jest to opowieść o polskiej polityce. Satyrystyczne ukazanie świata elity rządzącej i tajemniczo brzmiący tytuł. "K." w ten weekend zagości w Teatrze Polskim. Spektakl w reżyserii Moniki Strzępki to nie tylko humorystyczne przedstawienie świata obecnej polityki, ale także próba zrozumienia mechanizmów, które kierowały rządzącymi na przestrzeni lat. Przedstawienie nie nawiązuje w sposób bezpośredni do konkretnych aktorów polskiej sceny politycznej, ale ogólnego konceptu. 

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Godz. 19:00 (piątek), 19:00 (sobota), 18:00 (niedziela)

Wejściówki od 35 zł

Bilety oraz dodatkowe informacje na stronie Teatru

Historie zaginionych 

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami spektakl "Chciałbym nie być" zagości na deskach Teatru Nowego. Przedstawienie podnosi temat zaginionych ludzi w Polsce, skali, jakiej dotyczy to zjawisko, a także drugiej strony tych historii - rodzin tych osób. 

Teatr Nowy, Jana Henryka Dąbrowskiego 5

Godz. 19:30 (piątek, sobota, niedziela) 

Bilety 35/55 zł

Więcej informacji o spektaklu znaleźć można na stronie Teatru Nowego

"Goło i wesoło" na deskach poznańskiego teatru

Coś dla pełnoletnich widzów przygotowało Kino Teatr WojArt. Spektakl "Goło i wesoło" w znakomitej obsadzie (m.in. Piotr Zelt, Marek Kaliszuk, Michał Meyer) opowiada o kilku bezrobotnych mężczyznach, którzy postanawiają zarabiać na życie striptizem. Przedstawienie pokochane przez widzów zapewni świetną rozrywkę oraz mnóstwo śmiechu. 

Kino Teatr WojArt, ul. Franciszka Ratajczaka 18

Godz. 18:00, 21:00 

Bilety 130 zł 

Wejściówki oraz szczegóły na stronie

(Nie)widzialne kobiety

Problem nierówności między płciami jest coraz częściej podnoszony w dyskursie publicznym. Tego tematu dotyczy także książka Caroline Criado Perez "Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn". Jej fragmenty będą performatywnie czytane w akompaniamencie muzyki. W wydarzeniu będą brały udział osoby pracujące w Teatrze Ósmego Dnia, które na co dzień nie są widoczne, ale tym razem będą w centrum uwagi. 

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00 

Bilety od 30 zł

Szczegóły wydarzenia znaleźć można na stronie Teatru Ósmego Dnia

SOBOTA 18.12 

Świąteczne SKOWRONKI

W sobotę i niedzielę w CK Zamek będzie można posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu polskiego chóru dziewczęcego SKOWRONKI. Jest to zespół należący do czołówki chórów dziewczęcych w Polsce i działający od ponad 70 lat przy CK Zamek. W ramach koncertu wystąpi zarówno główny chór SKOWRONKI, jak i młodsi adepci - SKOWRONECZKI oraz MAŁE SKOWRONKI. Koncert odbędzie się pod batutą Alicji Szeluga oraz Julii Łynszy.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82; Sala Wielka

Godz. 18:00 (sobota), 17:00 (niedziela)

Bilety 15-30 zł (w kasie biletowej)

Więcej o zespole oraz koncercie znajdziecie na stronie CK Zamek

Kino dla dzieci, ale nie tylko

Młodsi miłośnicy kina znajdą coś dla siebie w najbliższą sobotę i niedzielę w CK Zamek. W sali kinowej odbędzie się seans filmu animowanego "Jak ocalić smoka". Jest to opowieść o mocy przyjaźni, która w połączeniu z odwagą i poświęceniem, pokona wszystkie przeszkody, nawet różnice światów. Film jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82; Kino Pałacowe 

Godz. 12 (sobota i niedziela)

Bilety: 12 zł

Wejściówki oraz informacje dostępne tutaj

Świąteczny chór

Ignis Cantores to chór łączący studentów i absolwentów różnych poznańskich uczelni. W  sobotę odbędzie się ich koncert adwentowy "Ero cras - jutro przybędę". Chór pod dyrekcją Edyty Muchowieckiej-Kominek zaprezentuje świąteczne utwory. 

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium MB Różańcowej; ul. Szewska 8

Godz. 18:30 

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje na stronie wydarzenia

Mikołaje na motorach

Święty Mikołaj nie zawsze musi poruszać się na saniach. Czasem może jeździć... motorem. Wszyscy motocykliści mogą w najbliższą sobotę poczuć się jak Mikołaje. Tego dnia odbędzie się przejazd motogwiazdorów ulicami Poznania. Wydarzenie, oprócz rozrywki, ma także wymiar charytatywny. Każdy motocyklista proszony jest o przygotowanie paczki dla Hospicjum Domowego. 

Rynek Łazarski, Arena, Plac Wolności 

Od godz. 12 

Szczegóły na Facebooku

Zimowy Sinatra

"Winter Songs of Frank Sinatra" to coś dla prawdziwych koneserów amerykańskiego artysty. Piosenki Franka Sinatry w kobiecym wokalu będzie można usłyszeć w sobotę w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Natalia Świerczyńska wykona największe przeboje artysty, a także tradycyjne zimowo-świąteczne utwory. Artystce podczas występu towarzyszyć będzie jej zespół. 

Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14

Bilety od 79 zł

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie wydarzenia

Kultowa "Evita" w Poznaniu

Na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu zagości obsada "Evity". Spektakl jest muzyczną biografią Evy Perón-Duarte - drugiej żony prezydenta Argentyny, Juana Peróna. Musical "Evita" odniosła ogromny sukces nie tylko na deskach teatru, ale także na ekranie, gdzie w tytułową bohaterkę wcieliła się Madonna. Polska wersja słynnego spektaklu została wyreżyserowana przez Sebastiana Gonciarza. 

Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1E

Godz. 15:00, 19:00 

Bilety od 70 zł 

Wejściówki oraz szczegóły na stronie

W Salonie Poezji z Tamarą Arciuch

Kolejna, 69. edycja Salonu Poezji odbędzie się w najbliższą sobotę. Tym razem gościem będzie Tamara Arciuch, aktorka teatralna i filmowa. Artystka przeczyta teksty świąteczne różnych autorów w akompaniamencie oprawy muzycznej. Będzie to niesamowita okazja do wysłuchania aktorskiej interpretacji bardziej lub mniej znanych tekstów. 

Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1E

Godz. 12:00

Bilety 11 zł

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Teatru Muzycznego.

Zimowy bieg nad Rusałką

Dla miłośników biegania żadna pogoda nie jest przeszkodą, nawet ta zimowa. Kolejny bieg w ramach przełajowego cyklu CITY TRAIL odbędzie się w najbliższą sobotę nad Rusałką. W programie są biegi najmłodszych (300m), starszych (600m, 1km, 2km) oraz główny bieg na 5km. 

Teren nad jeziorem Rusałka 

Godz. 8:30 

Szczegółowy plan biegów oraz harmonogram na stronie.

Wspólne kolędowanie 

Na schodach Arkadii na placu Wolności odbędzie się "Silent Night". Przybyli będa mieli okazję zaśpiewać słynną na cały świat kolędę "Cicha noc" w kilku językach. Po kolędowaniu plac Wolności zmieni się w "cichą dyskotekę". Uczestnicy otrzymają słuchawki i będą mogli wspólnie bawić się do lecącej z nich muzyki. 

plac Wolności 

Godz. 18:00 

Wejście jest bezpłatne 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Betlejem Poznańskiego oraz na stronie Poznan.pl.

NIEDZIELA 19.12

Starcie Lecha z Górnikiem

Stadion na Bułgarskiej będzie gościł w najbliższą niedzielę Górnika Zabrze. To właśnie z nim zmierzy się Kolejorz w ostatnim w tym roku spotkaniu ligowym. Zawodnicy Lecha Poznań w tym sezonie byli w szczytowej formie, znajdują się na pierwszym miejscu w tabeli, a ewentualna wygrana w tym meczu umocniłaby ich pozycję jako liderów.

Stadion Miejski, ul. Bułgarska 17 

Godz. 15:00 

Wejściówki od 28 zł

Bilety na stronie Lecha

Muzyczna satyra na scenie

W niedzielę na scenie poznańskiego Teatru Muzycznego pojawi się Krzysztof Daukszewicz. Satyryk, gitarzysta i autor tekstów zapewni niebanalną rozrywkę poznańskiej publiczności. Recital będzie obejmował przeboje artysty, humorystyczną analizę polityczną oraz mnóstwo zabawy. Daukszewiczowi na scenie towarzyszyć będzie Mieczysław Grochowski, który będzie akompaniował grą na fortepianie. 

Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1E

Godz. 20:15 

Bilety: 85 zł

Zakup wejściówek oraz szczegóły koncertu na stronie

Koncertowe Trio

Mariusz Ruta, Mirosław Niewiadomski i Bartosz Kuczyk wraz z zespołem instrumentalnym zapraszają na "Koncert Trzech Tenorów". W programie znajdą się zarówno polskie szlagiery, jak i ponadczasowe zagraniczne utwory czy piosenki Franka Sinatry i Elvisa Presleya. Słuchacze będą mogli zatracić się w muzycznej przygodzie, a nawet zanucić wraz z artystami bardziej znane numery. 

Teatr Muzyczny w Poznaniu, ul. Niezłomnych 1E

Godz. 17:00 

Bilety 95 zł

Bilety oraz szczegóły dostępne na stronie Teatru Muzycznego

Magiczny, świąteczny koncert

W Auli UAM odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd, pieśni, pastorałek i piosenek świątecznych w wykonaniu światowej klasy muzyków. Artyści przeniosą słuchaczy do zimowej krainy, unosząc ich znanymi mniej lub bardziej melodiami towarzyszącymi świątecznemu klimatowi. Wydarzenie przeznaczone jest dla wszystkich - to zatem świetna okazja, by spędzić wspólnie rodzinny, przedświąteczny czas.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godz. 16:00

Bilety od 60 zł

Dodatkowe informacje o koncercie oraz bilety na stronie internetowej

Dwóch na scenie 

Duet Karaś/Rogucki pojawi się w niedzielę w klubie muzycznym Tama. Formacja powstała po ogłoszeniu zakończenia działalności przez zespoły The Dumplings oraz Coma, których artyści byli członkami. Na początku 2020 roku ukazał się ich pierwszy album. Muzycy specjalizują się w alternatywnym popie. 

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 20:00

Wejściówki 79 zł 

Szczegóły koncertu na Facebooku.

PD