Weekend w Poznaniu

Wiosenna aura w Poznaniu zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, a okazji do tego w ten weekend nie zabraknie. Do wyboru są festyny, rajdy, kibicowanie podczas 16. PKO Poznań Półmaratonu i nie tylko. Fani innych rozrywek również znajdą coś dla siebie. Emocje kulturowe, muzyczne i sportowe gwarantowane.

Zdjęcie biegaczy w hali przed startem - grafika artykułu
Na terenie MTP przez cały weekend odbywać się będą Poznań Run Expo fot. MTP

PIĄTEK

Poznań Run Expo 

Wydarzenie, którego celem m.in. jest propagowanie aktywności fizycznej, skupia się przede wszystkim na potrzebach początkujących i profesjonalnych biegaczy i biegaczek. W ekspozycji nie brakuje odzieży, obuwia i akcesoriów dla miłośników innych sportowych dyscyplin. Ponadto, przygotowano wydarzenia towarzyszące ekspozycji, w tym spotkania ze sportowcami, trenerami, ekspertami z zakresu dietetyki. Wydarzenie trwać będzie także w sobotę (13.04.) oraz w niedzielę (14.04).

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Godz. 10.00-20.00 (piątek, sobota), 7.15-14.00 (niedziela)

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie internetowej

Pokaz z muzyką na żywo 

Eiko Ishibashi, autorka muzyki do filmu "Drive My Car", nagrodzonego za scenariusz w Cannes oraz Oscarem za najlepszy film międzynarodowy, zaproponowała Ryûsuke Hamaguchiemu kolejny projekt. Tym razem reżyser dał się poprowadzić niejednorodnej, eterycznej i niepokojącej muzyce Ishibashi, stanowiącej źródło opowieści. Efektem ich pracy jest "GIFT" - "współczesny film niemy", który przypomina o sugestywnej sile dźwięków zdolnych do odkrywania nowych pokładów wrażeń i emocji. Wyjątkowość projektu GIFT podkreśla fakt, że jest on prezentowany wyłącznie z muzyką na żywo, wykonywaną przez jej twórczynię, Eiko Ishibashi.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 20.00

Bilety: od 100 zł

Więcej informacji na stronie CK Zamek

Wernisaż - "Co potrafi Lądolód?"

Równiny, niewielkie wzgórza, liczne jeziora, doliny rzek. Taki jest krajobraz Poznania i najbliższych okolic. Siły natury kształtowały go przez dziesiątki tysięcy lat. Swój ślad odcisnęli na nim także ludzie. Organizatorzy wystawy proponują zapoznanie się z wystawą pokazującą, jak przebiegała ta historia. Zaproszą na arenę jej głównych bohaterów: Lądolód i rzeki z Drużyny Warty. Efekty ich zmagań możemy podziwiać do dziś. Projekt graficzny wykonała Agata Kulczyk.

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2

Godz. 18.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie internetowej

Prapremiera filmu krótkometrażowego

"No cześć" to kameralna historia dwojga ludzi, którzy spotykają się po latach i próbują zainicjować porozumienie, jednak będzie ono uzależnione od ich aktualnego stanu emocjonalnego. Akcja filmu rozgrywa się w większości w jednym miejscu - na balkonie. W rolach głównych wystąpili Mariusz Adamski - absolwent PWST w Krakowiei Anna Szpaczyńska - absolwentka AST w Krakowie. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest Arek Ratajczak, a zdjęcia zrealizował Norbert Wojciechowski. Pokaz połączony będzie z dyskusją z twórcami.

Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21

Godz. 20.30 - 22.30

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Więcej informacji na Facebooku

Salon muzyczny 

Sezon artystyczny na Śródce 2024 rozpoczną Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski. 

Jeden z najistotniejszych głosów polskiego jazzu i gitara ze szczytów rankingów jazzowych. Jak podają organizatorzy, to niezwykle intrygujące połączenie artystycznych światów gwarantuje koncert nietuzinkowy i prawdziwe muzyczne święto. Wykonawcy zaprezentują się w utworach z solowych płyt wokalistki, w znakomitych piosenkach Wasowskiego i Przybory oraz standardach jazzowych w nowych interpretacjach. Wejściówki rezerwowane są w sekretariacie szkoły muzycznej - osobiście lub telefonicznie 61 877 33 95 od 3 kwietnia 2024.

Katedralna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. w Poznaniu, ul. Filipińska 4

Godz. 19.00

Bilety: wymagana rezerwacja wejściówek 

Więcej informacji na Facebooku

Targi mody i designu 

Jedna z dróg odejścia od fast fashion to zwrot ku lokalnym markom, działającym w stylu "slow". 12 i 13 kwietnia na Szachownicy w Starym Browarze odbędą się targi TUTU z ciekawą selekcją marek z odzieżą, biżuterią i akcesoriami "made in Poland".  Na stoiskach firm zaproszonych przez organizatorów, które na co dzień działają głównie w sieci, będzie można obejrzeć, przymierzyć i kupić odzież i akcesoria polskich projektantów. Wydarzenie trwać będzie również w sobotę - 13.04.2024 r.

Stary Browar, ul. Półwiejska 42

Godz. 9.00-21.00

Wstęp wolny

Więcej informacji na Facebooku

Spotkanie z trenerką i behawiorystką 

Spotkanie z Joanną Korbal oraz jej psem przeznaczone jest dla dzieci z rodzicami. Tematem spotkania będzie bezpieczeństwo w kontaktach z czworonogami, ze szczególnym zwróceniem uwagi dobro dzieci i zwierząt. Joanna Korbal jest instruktorem szkolenia psów, behawiorystą, zoopsychologiem. Poza tym jest Mistrzynią Europy, Polski i Czech w Dogfrisbee, zawodniczką agility, obedience i nosework. Prowadzi szkolenia, kursy i seminaria w całej Polsce oraz online. Założyła platformę edukacyjną DogEdu.pl oraz działającą w Poznaniu, psią szkołę Dragons.

Filia 35 Biblioteki Raczyńskich, ul. Druskienicka 32

Godz. 17.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Quiz o klasyce polskich komedii

Bar Pomysł zaprasza na wieczór pełen emocji podczas quizu o Polskich Klasykach Komedii. Zakres tematyczny quizu obejmuje filmy: "Chłopaki nie płaczą", "Kiler", "Kiler-ów 2-óch", "Poranek Kojota", "E=mc2", "Czas surferów", "Pieniądze to nie wszystko" oraz "Job, czyli ostatnia szara komórka". Dla trzech zespołów z największą liczbą punktów przewidziane są nagrody. Obowiązują zapisy.

Bar Pomysł, ul. Długa 10

Godz. 19.00

Bilety: 10 zł / os. + 10 zł (tax do wykorzystania na barze)

Więcej informacji na Facebooku

Enej zagra w Poznaniu 

Zespół Enej wyruszył w trasę z nową płytą pod tytułem "Vesna". Grupa zapewnia, że podczas koncertów oprócz nowych utworów fani usłyszą także numery, które dobrze znają. Zespół ostatnim razem w takiej trasie był 9 lat temu przy okazji premiery płyty "Paparanoja". Enej odwiedzi aż 12 polskich miast.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 20.00

Bilety: od 85.35 zł

Więcej informacji na Facebooku

Gedz w trasie z nowym materiałem

Najbliższy koncert Gedza to okazja, aby zapoznać się z jego nową twórczością. "Anatema" to muzyczny manifest, w którym Gedz wciela się w rolę buntownika przeciwko obowiązującym normom i wartościom mainstreamu.To introspektywna podróż, która prowadzi przez labirynt ludzkich emocji i rozważa, co naprawdę ma znaczenie w naszym życiu. Album jest odzwierciedleniem artystycznej odwagi, stanowiąc wyzwanie dla utartych schematów, którym Gedz i tak niekiedy sam ulega.

2progi, al. Niepodległości 36

Godz. 19.00

Bilety: od 94.59 zł

Więcej informacji na Facebooku

Koncert Nicole Kuleszy

Słuchacze będą mogli usłyszeć kilka utworów z wydanej w połowie 2023 roku, debiutanckiej płyty pt. "Freski". Prym będą jednak wiodły nowe, niepublikowane wcześniej kompozycje z tak zwanej "szuflady". Minimalistyczne, klimatyczne aranżacje pozwolą uczestnikom koncertu udać się w podróż wgłąb siebie i oddać lirycznej podróży po emocjach. Nicole towarzyszyć będą: Paweł Kosicki na gitarze basowej i akustycznej oraz Agata Szpalik na instrumentach klawiszowych.

w_sercu, al. Niepodległości 30

Godz. 19.00

Bilety: 45 zł 

Więcej informacji na Facebooku

Stand-up Pawła Chałupki 

Paweł Chałupka powraca z nowym programem "Widzę to inaczej". Zdobył serca widzów prawdziwymi historiami z życia z czasów pracy w gastronomii, jednak pod maską frustrata skrywa skrzydlatą duszę i pięknie pokręcony umysł. Nie zdziwcie się, jeśli jego występ nagle zacznie wykraczać znacznie poza ramy tradycyjnego stand-upu. Wystąpi również support.

TROPS Akademickie Centrum Kultury, ul. św. Rocha 9 

Godz. 19.00

Bilety: 60 zł 

Więcej informacji na Facebooku

"Stan podgorączkowy" po raz ostatni 

Pełna energii mieszanka gatunków muzycznych od jazzu do hip-hopu po raz ostatni opanuje Dużą Scenę. Zapraszamy na szalony eksperyment z twórczością Agnieszki Osieckiej, który zafundują eksperci od nietypowych dźwiękowych połączeń - poznański zespół BIBOBIT. Wybuchowość tej mieszanki gwarantuje też obecność Jacka Piskorza, kwartetu smyczkowego oraz aktorek Teatru Nowego. Usłyszycie największe hity Agnieszki Osieckiej w zupełnie nietypowych aranżacjach, przeplatanych archiwalnymi wypowiedziami artystki. Pożegnalne koncerty odbędą się także w sobotę (13.04) oraz w niedzielę (14.04).

Teatr Nowy Im. T. Łomnickiego, ul. Dąbrowskiego 5

Godz. 20.00 (piątek, sobota), 19.00 (niedziela)

Bilety: 90 zł (normalny), 75 zł (ulgowy)

Więcej informacji na stronie teatru

SOBOTA 13 04

Poznań w formie

To rodzinny piknik, którego ważną częścią jest edukacja ekologiczna, m.in. dotycząca segregacji odpadów, czystego powietrza czy ciekawostek o miejskich parkach. Podczas spotkań z mieszkańcami będą poruszane tematy dotyczące bezpieczeństwa zarówno w sieci, jak i w przestrzeni miejskiej. To okazja do skorzystania z porad policjantów czy strażników miejskich. W programie nie zabraknie badań profilaktycznych i porad specjalistów w zakresie zdrowia. Na odwiedzających czeka dużo aktywności sportowej, dawka kultury, a także atrakcje zapewnione przez animatorów.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

11.00-16.00

Wstępny wolny 

Więcej informacji na stronie internetowej

Wielka Szama na Stadionie

Największy i najsmaczniejszy zlot food trucków w Wielkopolsce powraca z pysznym jedzeniem i napojami. Poza strefą gastronomiczną odwiedzający znajdą również wiele atrakcji dla uczestników w każdym wieku takich jak: kącik artystyczny i strefa z dmuchańcami dla dzieci, strefa chilloutu, zawody jedzenia na czas, wybory najsmaczniejszego food trucka, gra terenowa z nagrodami, ciężarówka Kenworth W900L. Nie zabraknie również konkursów, w których do wygrania będą bony do wykorzystania w food truckach. Organizatorzy zapraszają również w niedzielę (14.04).

Enea Stadion, ul. Bułgarska 17

Godz. 12.00-21.00 (sobota), 12.00-20.00 (niedziela)

Wstęp wolny

Więcej informacji na Facebooku

Targi dla Zwierzaków

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich miłośników zwierzaków, ale skupia się na asortymencie dla psów i kotów. Odwiedzający znajdą niszowe marki, polskie produkty i zagraniczne perełki. Nie zabraknie: najlepszej karmy i smakołyków, zabawek, szelek, smyczy, ubranek, legowisk, akcesoriów, suplementów oraz porad. Można przyjść z pupilami.

Pawilon, ul. Ewangelicka 1

Godz. 11.00-17.00

Wstęp wolny

Więcej informacji na Facebooku

Wiosenny festyn

"Spotkajmy się na Mostowej" to inicjatywa lokalna, która na stałe wpisała się w kalendarz miejskich imprez. W programie zabawy i animacje, występy artystyczne, kiermasz rękodzieła, warsztaty, koło fortuny z nagrodami i wiele innych rozrywek. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się wewnątrz budynków WSCKiZ nr 2 Poznaniu.

Dziedziniec Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, ul. Mostowa 6 

11.00-14.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Pokaz specjalny filmu

Z okazji 2. Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych Kino Pałacowe i Lambda Polska zaprasza na pokaz specjalny filmu "Kobieta z..." oraz spotkanie z twórcami: Małgorzatą Szumowską, Michałem Englertem oraz gośćmi takimi jak: Anu Czerwiński, Angela Getler, Zenobia Żaczek. Rozmowę poprowadzi red. Daniel Oklesiński. Film "Kobieta z..." Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta premierę światową miał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie brał udział w Konkursie Głównym.

Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82 

Godz. 16.00

Bilety: 25 zł (normalny), 23 zł (ulgowy)

Więcej informacji na stronie internetowej

Spotkanie z Anną Nehebrecką

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza zaprasza na spotkanie z wybitną aktorką, odtwórczynią roli Maryni w serialu "Rodzina Połanieckich" i filmie "Marynia", która opowie o swoich wspomnieniach z planu, tajnikach warsztatu aktorskiego oraz przeczyta fragmenty powieści Sienkiewicza. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wojtaszak. Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II: "Rodzina Połanieckich".

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84

Godz. 12.30

Wstęp wolny (z koniecznością zapisu)

Więcej informacji na Facebooku

Kabaret Skeczów Męczących

Poznaniacy mają okazję zobaczyć program Kabaretu Skeczów Męczących, powstały specjalnie z okazji jubileuszu 20-lecia. Jak podają organizatorzy, będzie to jedyna okazja zasmakowania kwintesencji wszystkiego, co od dwóch dekad urzeka publiczność zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak twierdzi sam kabaret, "jeszcze nigdy nie było tak dobrze".

Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14

Godz. 19.00-20.30

Bilety: od 110 zł

Więcej informacji na Facebooku

Impreza otwarta - Happy Days

Fabryka Dobrej Zabawy zaprasza na imprezę przeznaczoną dla rodzinom z dziećmi. Organizatorzy zapowiadają atrakcje takie jak: strefa dmuchańców, quady elektryczne (dla dzieci od 3 do 8 lat), animacje dla najmłodszych, bańki mydlane, strefa gastronomiczna. Wydarzenie trwać będzie również w niedzielę.

Fabryka Dobrej Zabawy, ul. Podbiałowa 11

Godz. 11.00- 15.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Koncert - The Cuts i After the Sin

Zespół The Cuts charakteryzują nowoczesne brzmienia syntezatorów połączone z vintage'owym graniem i magnetycznym głosem wokalisty. Do tego niebanalne teksty, wpadające w ucho melodie i sceniczna energia. The Cuts ma kontrakt płytowy z wytwórnia S.P. Records. Ta współpraca zaowocowała wydaniem trzech płyt: "Syreny nad miastem", "Czarny świat" i "Zimne słońce". Zespół wesprze grupa After the Sin.

CK Nowe Amore, ul. Mickiewicza 33

Godz. 20.00

Bilety: 40 zł (do nabycia na miejscu, w dniu koncertu)

Więcej informacji na Facebooku

XXII Ogólnopolski Przegląd Artystyczny

Ogólnopolski Przegląd Artystyczny to forma festynu muzycznego, na którym spotykają się ludzie kochający muzykę, taniec, pantomimę, iluzję, teatr i śpiew. Do obecnego Przeglądu zgłosiło się aż 160 uczestników z całej Polski. Wśród nich z m.in.: Wrocławia, Raciborza, Bydgoszczy, Kostrzyna, Swarzędza oraz wielu szkół specjalnych miasta Poznania. Goszczone będą również dzieci i młodzież z Ukrainy.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu, ul. Bydgoska 4a

Godz. 10.00-13.30

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

NIEDZIELA 14.04

16. PKO Poznań Półmaraton

Już po raz 16. biegacze przebiegną przez miasto pokonując 21,1 kilometrów. W tym roku na starcie ma stanąć 10500 osób. Uczestnicy wyruszą z ulicy Grunwaldzkiej, a wiwatować biegaczom, którzy ukończą bieg można przy mecie, która znajdzie się na placu Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Trasa przez miasto

Godz. 10.00-13.15

Więcej informacji na stronie półmaratonu

Koncert Tomasza Makowieckiego - "Bailando"

Tomasz Makowiecki to muzyk, wokalista, producent i autor tekstów obecny na polskiej scenie od 2001 roku. Artysta ma na koncie pięć albumów studyjnych, w tym dwa nagrane z Makowiecki Band i trzy solowe. Makowiecki był wielokrotnie nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk oraz Paszportu Polityki. Artyście na scenie towarzyszyć będą muzycy: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Blue Note Poznań, ul. Kościuszki 79

Godz. 19.00

Bilety: 89 zł

Więcej informacji na Facebooku

Ultraawangarda - wystawa z oprowadzaniem 

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w oprowadzaniu z artystami po najnowszej wystawie czasowej "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku." Ekspozycja ta stanowi hołd dla legendarnej poznańskiej grupy Koło Klipsa, która stanowi jedno z najciekawszych ugrupowań artystycznych lat 80. o charakterystycznej ekspresji, specyficznym podejściu do medium i dążeniu do dekonstrukcji malarstwa w kierunku instalacji. Założyciel grupy, prof. Mariusz Kruk wraz z prof. Krzysztofem Markowskim opowiedzą o swoich dziełach prezentowanych w przestrzeni wystawy. Do udziału w oprowadzaniu upoważnia zakup standardowego biletu do muzeum.

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9

Godz. 14.00

Bilety: 20 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), 1 zł (dla uczniów i studentów do 26 r.ż.)

Więcej informacji na stronie muzeum

Piąty poznański rajd terenowy

Skiking.pl Team zaprasza na piąty już rajd w Poznaniu, oficjalnie inaugurujący sezon rolkarzy terenowych w kraju. Na chętnych czeka średnio trudna trasa o długości około 50 kilometrów. Uczestnicy mogą mieć wsparcie osób na rowerach. 

Start - Stacja Kolejki Parkowej Maltanka

Godz. 10.00

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Spektakl "O co biega?"

Kino Teatr Apollo zaprasza na spektakl warszawskiego Teatru Capitol w Poznaniu. "O co biega?" to jedna z najzabawniejszych światowych fars autorstwa Philipa Kinga. To pełna zaskakujących zwrotów akcji historia, która z minuty na minutę, choć wydaje się to już niemożliwe, staje się jeszcze śmieszniejsza. W spektaklu wystąpią: Aleksandra Domańska, Olga Bończyk, Delfina Wilkońska, Tomasz Chudecki, Dariusz Wieteska, Stefan Pawłowski, Wojciech Majchrzak, Tomasz Gęsikowski i Piotr Miazga

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18 

Godz. 16.00/ 19.00

Bilety: od 139 zł

Więcej informacji na stronie internetowej

Mecz koszykówki Enea Basket Poznań

Enea Basket Poznań zaprasza na ostatnie spotkanie w sezonie 2023/2024. Poznański zespół, który zajmuje miejsce w środku tabeli zagra z przedostatnim MKS Międzychód. Dzieci i młodzież do 18 roku życia, po okazaniu legitymacji szkolnej, mogą wejść za darmo na ten mecz.

Klub Sportowy Cityzen Poznań, ul. Droga Dębińska 10c

Godz. 18.00-20.00

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

Więcej informacji na Facebooku

Era Jazzu - ostatni koncert 

Wiosenna, galowa Era Jazzu jest ostatnim koncertem tego prestiżowego festiwalu organizowanego od ponad 25 lat. Gwiazdami koncertu będą wybitni artyści skupieni wokół Międzynarodowej formacji Black Lives oraz projekt Czas Komedy.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godz. 19.00-22.00

Bilety: 100 zł 

Więcej informacji na Facebooku

AG