Weekend w Poznaniu

Weekend w stolicy Wielkopolski oferuje mieszkańcom i mieszkankom miasta kulinarne doznania podczas Jedzielni, moc atrakcji na Letnim Świętym Marcinie czy możliwość poznania fantastycznego świata na Pyrkonie. Ponadto wrażeń dostarczą spektakle, imprezy na świeżym powietrzu, koncerty i wiele innych. 

Zdjęcie z poprzednich edycji #Na Falach - grafika artykułu
W piątek nad Maltą odbędą się pierwsze tegoroczne koncerty z cyklu #NaFalach

PIĄTEK 14.06

Pyrkon 

Poznań po raz kolejny będzie gościć Festiwal Fantastyki - Pyrkon. Na odwiedzających będą czekać dziesiątki sal wypełnionych warsztatami, wykładami, wystawami, konkursami i pokazami cosplay. Fani fantastyki będą mieć okazję kupić książki, komiksy, odzież, gadżety i wiele więcej. Wydarzenie odbywa się również w sobotę i niedzielę. Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie wydarzenia.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Godz.: od 12.00

Bilety: 99-219 zł (normalny), 50-110 zł (dziecięcy), 299 zł (karnet, normalny), 150 zł (karnet, dziecięcy) 

Więcej informacji na stronie organizatora

Koncert - Natalia Przybysz i Igo

W ramach inauguracji cyklu #NaFalach oraz otwarcia Pucharu Świata w wioślarstwie muzycznych emocji dostarczy Natalia Przybysz i Igo. Artystka powróci na maltańską scenę po 5 latach. Od tego czasu wydała 3 albumy, a jej ostatnia płyta "Tan" ukazała się jesienią zeszłego roku. Igo jest artystą dobrze znanym poznańskiej publiczności, a kojarzyć jego postać można z udziału w utworach Męskiego Grania.

Polana Harcerza, ul. Wiankowa 3

Godz.: 20.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie organizatora

Solo na Szelągu 

Podczas kolejnej odsłony Solo na Szelągu zagra formacja Mona Polaski. Bazując na podwalinach zespołu Bruno Schulz (z którego muzycy się wywodzą), artyści zadebiutowali w 2019 roku albumem "Folklor", wnosząc w polską scenę muzyczną powiew nostalgii i nowoczesne podejście do brzemienia. W skład grupy wchodzą: Karol Stolarek (wokal i syntezatory), Wit Zarębski (bas i moog), Michał Gibki (gitara i syntezatory) oraz Szymon Kasprolewicz (perkusja).

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Godz.: 20.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Koncert w Filharmonii 

Filharmonia Poznańska zaprasza na zwieńczenie 77. sezonu artystycznego. W Auli Uniwersyteckiej zabrzmi: I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa oraz IV Symfonia Es-dur Romantyczna Antona Brucknera. Przy fortepianie zasiądzie Jonathan Plowright, a Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi jej dyrygent-szef - Łukasz Borowicz.

Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Godz.: 19.00-21.00

Bilety: od 20 zł

Więcej informacji na Facebooku

Dni Łazarza

Rozpoczęła się 34. edycja Dni Łazarza. Świętowanie na fyrtlu potrwa do 18 czerwca. W piątkowym programie wydarzenia są m.in.: warsztaty ekologiczne, spektakl Teatru Mozaika "Wygibasy", koncert Dominiki Dobrosielskiej i zespołów Niesamowita Sprawa i GoodStaff oraz wiele więcej.

Godz.: od 10.00

Bilety: wstęp wolny

Więcej informacji na Facebooku

Puchar świata w wioślarstwie

Na Torze Regatowym Malta odbędą się zmagania o Puchar Świata w wioślarstwie. Dla zawodników będzie to decydujący sprawdzian formy przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. W poznańskiej edycji Pucharu Świata weźmie udział 863 uczestników z 40 krajów. Wyścigi obejmą 14 konkurencji olimpijskich i wybrane konkurencje nieolimpijskie. Wydarzenie trwa także w sobotę i niedzielę. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie UMP.

Tor Regatowy Malta

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie organizatorów

Wieczór Premier STW 2024

Szkoła Tańca Współczesnego w Poznaniu organizuje wieczór premier. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć aż 3 spektakle. W repertuarze jest "Body and soul" według choreografii i konceptu Andrzeja Adamczyka, projekt "Mini Seria Choreo", zrealizowany przez Patryka Jarczoka oraz spektakl "Przesilenie", czyli najnowsza premiera Anny Szklarek.

Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1 

Godz.: 18.00-20.30

Bilety: 60 zł (upoważnia do wejścia na wszystkie spektakle)

Więcej informacji na Facebooku

O punku w Muzeum

Autorski wykład przedstawi historię wpływu punka na modę. Poprowadzi go Edward Kanarecki - historyk sztuki, modowy krytyk, obserwator, dziennikarz, obecnie doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UAM. Wykład ma na celu zachęcenie do krytycznej refleksji: czy punk w modzie naprawdę nim jest?

Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinowskiego 9

Godz.: 18.00-19.00

Bilety: 20 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), 1 zł (uczniowie i studenci do 26 r.ż.), bezpłatnie (dzieci do lat 7)

Więcej informacji na stronie muzeum

Wernisaż Wystawy 

Galeria Sztuki Szokart zaprasza na wernisaż wystawy Krzysztofa Gliszczyńskiego "Tkanka malarstwa". Artysta pokazuje zarówno prace starsze, pochodzące jeszcze z lat 90., powstałe po 2000 roku oraz najnowsze, z okresu po 2020 r. Obejrzeć wystawę będzie można do 31 czerwca.

Galeria Sztuki Szokart, plac Cyryla Ratajskiego 1

Godz.: 19.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie galerii

"Z maluchem w muzeum"

Najmłodsi poznaniacy i poznanianki mogą wziąć udział w spotkaniu ze światem kultury i sztuki, podczas zajęć z cyklu "Z maluchem w muzeum". Na rodziców z dziećmi w wieku 1,5 - 5 lat czeka kreatywne spotkanie ze sztuką współczesną. Zajęcia odbędą się przy eksponatach na wystawie "Ultraawangarda. Koło Klipsa i poznański underground lat 80. XX wieku." Spotkanie poprowadzi Katarzyna Drozdowska-Sawińska.

Muzeum Narodowe, al. Marcinkowskiego 9 

Godz.: 10.30

Bilety: 20 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), 1 zł (uczniowie i studenci do 26 r.ż.)

Więcej informacji na stronie muzeum

SOBOTA 15.06

Letni Święty Marcin 

Letni Święty Marcin powraca do serca miasta. Wydarzenie jest okazją do usłyszenia opowieści o historii ulicy i planach na jej przyszłość. Ponadto w programie są koncerty, targ rzemieślniczy, animacje dla dzieci i rodziców oraz festiwal smaku w ogródkach gastronomicznych. Wydarzenie trwać będzie także w niedzielę. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie UMP.

Ul. Święty Marcin (od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka)

Godz.: 12.00-22.00 (sobota), 12.00-18.00 (niedziela)

Bilety: wstęp wolny

Więcej informacji na Facebooku

Jedzielnia na Łazarskim

Poznaniacy i poznanianki szukający kulinarnych wrażeń powinni wpaść na Rynek Łazarski. To tam Jedzielnia zadba o kubki smakowe odwiedzających. Będzie to już druga odsłona wydarzenia w tym sezonie. Cena dania wynosi maksymalnie 20 zł, jednak w ofercie są również pozycje premium za 25 zł.

Rynek Łazarski

Godz.: 12.00-17.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Spacery z rzeźbami 

Seniorzy z wnukami mogą spędzić wspólnie czas podczas międzypokoleniowych warsztatów w ramach spacerów w Poznań Visual Park. Spotkanie jest okazją do porozmawiania o rzeźbach i ich interpretacji. Podczas warsztatów zaplanowane są muzyczne zabawy i tworzenie prac artystycznych.

Poznań Visual Park, ul. Koszalińska 15 

Godz.: 11.00-15.00

Bilety: wstęp wolny (obowiązują zapisy)

Więcej informacji na stronie organizatora

Koncert Iwony Skv

Iwona Skv to piosenkarka, tekściarka, producentka muzyczna i dj'ka. Artystka debiutuje ze swoim solowym albumem "1986". Premierowa płyta składa się z 9 utworów w języku polskich, skupiających się na różnych odmianach muzyki elektronicznej.

Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1

Godz.: 20.00

Bilety: 60 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)

Więcej informacji na Facebooku

Spacer śladami rodziny Borejków

Poznańska Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spacer śladami Borejków. Uczestnicy wycieczki przejdą śladami słynnej rodziny, ich przyjaciół i znajomych. Spacer poprowadzi Anna Basińska. Wyprawa potrwa około 3 godzin.

Start na placu Adama Mickiewicza pod pomnikiem 

Godz.: 11.00

Bilety: wstęp wolny

Więcej informacji na stronie biblioteki

Spacer przyrodniczy

Wydział Klimatu i Środowiska  zaprasza na spacer przyrodniczy na terenie użytku ekologicznego "Dębina II", którego główną atrakcją będzie odłów raka. Wyprawa, którą poprowadzi przewodnik Artur Golis, będzie doskonałą okazją do nauki rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, obserwacji wiekowych drzew i krzewów, poznania siedlisk zwierząt zamieszkujących ten obszar oraz obserwacji naturalnego piękna tego miejsca.

Start przy placu zabaw na ul. Ku Dębinie

Godz.: 11.00

Bilety: wstęp wolny (obowiązują zapisy)

Więcej informacji na stronie UMP.

Bajka od Tęczowych Seniorek 

Tęczowe Seniorki przeczytają równie kolorową bajkę. Najmłodsi będą mieć okazję posłuchać opowieści o tolerancji, akceptacji i otwartości na świat. Tęczowe Seniorki to "Poznanianki 2022 roku" i stałe rezydentki Fundacji Barak Kultury, dla których głos każdej mniejszości ma ogromną wartość.

Biblioteka dla dzieci (Biblioteka Raczyńskich), Al. Marcinkowskiego 23

Godz.: 13.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na stronie biblioteki

Koncert - Szklane Oczy & Lunatycy Martwej Dyskoteki

Pan Gar zaprasza na podwójny koncert. Wystąpi zespół Szklane Oczy, grający rocka inspirowanego między innymi polskim punkiem i poezją romantyczną. W 2020 ukazała się debiutancka płyta grupy "rzeczywistość", a w 2022 roku wydano ich nowy album "antyrzeczywistość". Uczestnicy spotkania posłuchają także zespołu Lunatycy Martwej Dyskoteki, w którego skład wchodzą: Igor Stobiecki, Tomasz Sojka, Kacper Kot i Jakub Walczak. Grupę można było zobaczyć na jednej scenie wraz ze Świetlikami, Elektrycznymi Gitarami oraz Fisz Emade Tworzywo.

Pan Gar, ul. Słowackiego 19-21

Godz.: 20.00

Bilety: 30 zł (online), 40 zł (w dniu koncertu)

Więcej informacji na Facebooku

Pokaz z okazji 20-lecia premiery 

Kino Rialto zaprasza na pokaz specjalny z okazji 20-lecia premiery. Mowa o filmie "Shrek 2". Seans odbędzie się w ramach nowego cyklu Kultowe Kino. W tej części znanej serii Shrek i Fiona ruszają do królestwa Zasiedmiogórogrodu. Problem polega na tym, że rodzice bohaterki nie zdają sobie sprawy z ciążącej na niej klątwy.

Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38

Godz.: 19.00

Bilety: 23,50 zł (normalny), 19 zł (seniorski i studencki), 16 zł (Filmowy Klub Rialto)

Więcej informacji nastronie kina

Polskie kino w Pałacowym 

Fanów i fanki filmowego świata może zainteresować seans z cyklu "Krótka historia polskiego kina wPałacowym". Tym razem odwiedzający będą mieć okazję zobaczyć produkcję w reżyserii Andrzeja Żuławskiego "Trzecia część nocy". Jak podają organizatorzy, Żuławski wypracował wyrazisty, konwulsyjny język opowieści o szaleństwie moralnym wojny, jak gdyby był to czas nie tylko walki o przetrwanie, ale też wiary w sens istnienia, w możliwość porozumienia z Bogiem.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz.: 18.00

Bilety: 20 zł (normalny), 18 zł (osoba z niepełnosprawnością)

Więcej informacji na stronie kina

Frajda w Muzie

Kino Muza wraz z Wydawnictwem Frajda zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu poranków rodzinnych, których celem jest wzbogacenie dziecięcych doświadczeń poprzez spotkanie z książką. Tym razem najmłodsi poznają "Upalne lato Myszonka". Po seansie odbędą się warsztaty związane z lekturą. Cykl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30

Godz.: 11.00-13.00

Bilety: 12 zł (seans), 15 zł (warsztaty)

Więcej informacji na stronie kina

Piknik rodzinny 

W ramach Dni Łazarza odbędzie się piknik rodzinny. W programie między innymi: malowanie twarzy, grill, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa i wiele więcej. Istnieje możliwość wynajęcia stoiska.

Boisko 37 Liceum Ogólnokształcącego, ul. Klaudyny Potockiej 38

Godz.: 10.00-15.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Koncert - The Banjo Rag 

Podczas koncertu The Banjo Rag zaprezentuje swój nowy program "Happy Serenades". Zespół swoim stylem nawiązuje do wczesnych form jazzu tradycyjnego. W programie koncertu zawarte są m.in. niezapomniane przeboje Louisa Armstronga, Glenna Millera, Duke Ellingtona czy Franka Sinatry. The Banjo Rag tworzą: Robert Gawron (banjo), Waldemar Rakowski (klarnet) i Tomasz Wilczyński (kontrabas).

Osiedlowy Dom Kultury "Pod Lipami", os. Pod Lipami 108a

Godz.: 17.00

Bilety: 35 zł

Więcej informacji na Facebooku

Spektakl "Kim jest pan Schmitt?

Bohater sztuki autorstwa Sébastiena Thiéry'ego odkrywa nagle, że nie jest sobą. Wykonuje nie swój zawód, ma inne ubrania i książki w mieszkaniu, on i żona inaczej się nazywają, a nawet mają dorosłe już dziecko. Czy istnieją granice kompromisu, na jaki człowiek zdolny jest pójść dla świętego spokoju? Odpowiedź na to pytanie i wiele innych poznają widzowie spektaklu "Kim jest pan Schmitt?" Wystąpią: Andrzej Zieliński, Monika Krzywkowska, Michał Piela, Antoni Pawlicki i Alma Asuai.

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18 

Godz.: 16.00/18.30

Bilety: 94,86 zł 

Więcej informacji na stronie kina

Koncert - Dynasonic

Longplay zaprasza na koncert zespołu Dynasonic. W skład grupy wchodzi Mateusz Rychlicki (perkusja, elektronika), Adam Sołtysiak (bas) oraz Mateusz Rosiński (elektronika). Mikrofon przejmie także Łukasz Rychlicki.

Longplay, ul. Polna 22

Godz.: 18.00

Bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu koncertu)

Więcej informacji na Facebooku

NIEDZIELA 16.06

Lato na Wildzie

Atrakcje festiwalu Lato na Wildzie powracają w ramach już drugiej edycji. Na scenie wystąpi Filip Wyrwa, czyli perkusja i perkusjonalista. Artysta zagra na zestawie składającym się z instrumentów dobrze znanych i  tych znanych nieco mniej takich jak: talking drum, didgeridoo, flet pasterski czy tank drum.

Plac Marii Skłodowskiej-Curie

Godz.: 16.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Enea Poznań Open 2024

Poznań będzie gościć międzynarodowy turniej tenisowy ATP Challenger Enea Poznań Open 2024. W dniach 16 - 22 czerwca na kortach Parku Tenisowego Olimpia odbędzie się kolejna edycja znanego wydarzenia. Tenisiści będą walczyć o tytuł zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej. 

Park Tenisowy Olimpia, ul. Warmińska 1

Godz.: 10.00

Bilety: bezpłatna wejściówka w dniach 16-19 czerwca

Więcej informacji na stronie organizatora

Piknik rodzinny 

Piknik "Rodzinnie na Orła Białego" oferuje odwiedzającym atrakcje, doznania muzyczne i kulinarne. W programie wydarzenia są m.in.: pokazy cheerleaderek i mażoretek, zabawy i animacje dla dzieci, koncert Jakuba Herfota i Kamili Górnej w znanych i lubianych przebojach, konkursy rekreacyjno-sportowe, loteria fantowa i wiele innych.

Boiska sportowe przy Klubie "Azyl", os. Orła Białego 68 

Godz.: 15.00-21.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Turniej żaczek i orliczek 

Sparks Cup to turniej piłki nożnej drużyn dziewczęcych w kategoriach żak oraz orlik. Zmagania najmłodszych adeptek futbolu to jednak nie wszystko, co czeka uczestników wydarzenia. W programie towarzyszącego turniejowi pikniku rodzinnego są m.in.: konkurencje piłkarskie, animacje dla dzieci, mecz z udziałem mam, trening pokazowy, zabawy plastyczne czy quiz wiedzy piłce nożnej kobiet.

Sparks Academy, ul. Zagajnikowa 9

Godz.: 10.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

"Potańcówka na wsi Winiary"

Noiseband - Rodzinna Kapela Hałasów zagra podczas "Potańcówki na wsi Winiary". W skład grupy wchodzą: Jacek Hałas (wokal, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec), Alicja Choromańska-Hałas (baraban, gordon), Jonasz Hałas (trąbka) oraz Jakub Hałas (akordeon guzikowy). Tańce poprowadzą Aleksandra i Rafał Zabel.

Winiarskie Centrum Sportu i Rekreacji, ul. Winiarska 50

Godz.: 17.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Koncert Kicińskiego Chóru Kameralnego 

Kiciński Chór Kameralny zaprezentuje znane i lubiane utwory muzyki światowej, między innymi Bohemian Rhapsody. Na fortepianie będzie akompaniował Jarosław Kostka. Chór prowadzi dyrygentka Antonina Pedrycz.

Galeria MM, ul. Święty Marcin 24

Godz.: 16.00

Bilety: od 29 zł

Więcej informacji na Facebooku

Spotkanie w ramach Poznań Pride 2024

W ramach Poznań Pride 2024 odbędzie się spotkanie "Duma bez uprzedzeń. O wsparciu osób LGBTQ+ w rodzinach". Spotkanie poprowadzą: Izabela Kowalczyk - wykładowczyni akademicka, współorganizatorka pierwszych Marszy Równości w Poznaniu i osoba sojusznicza oraz Agata Misiorna - aktywistka na rzecz rodziców osób transpłciowych oraz sojuszniczka tych osób.

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz.: 15.00

Bilety: wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

"Poznańskie rymowanki"

Ratusz - Muzeum Poznania zaprasza na zajęcia, podczas których najmłodsi oraz ich opiekunowie będą mieć okazję m.in. poznać wybrane słowa z gwary stolicy Wielkopolski, dowiedzieć się, jak są tworzone rymy i co musi posiadać wiersz. Spotkanie poprowadzi Justyna Żarczyńska. Sugerowany wiek biorących udział to 8-12 lat. Obowiązują zapisy.

Ratusz - Muzeum Poznania, Stary Rynek 1

Godz.: 13.30-14.45

Bilety: 20 zł (dziecko), 0 zł (opiekun)

Więcej informacji na stronie muzeum

AG