Weź udział w konkursie "Zielony Poznań"

Masz ukwiecony balkon, piękny taras, ogródek z wyjątkowymi roślinami? Pochwal się nim i zdobądź atrakcyjne nagrody w 28. edycji konkursu "Zielony Poznań". Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca.

Galeria zdjęć przedstawia realizacje, które wzięły udział w poprzedniej edycji konkursu "Zielony Poznań". - grafika artykułu
Jedna z realizacji, która wzięła udział w poprzedniej edycji konkursu.

Celem konkursu jest kształtowanie u poznaniaków postaw proekologicznych, zachęcenie ich do dbania o tereny zielone w miejscu zamieszkania i pracy. Konkurs jest skierowany do mieszkańców, ukwiecających swoje przydomowe ogrody, działki i balkony, ale też firm i instytucji, które zielonymi aranżacjami upiększają miasto. 

- Co roku jurorzy stają przed trudnym zadaniem nagrodzenia i wyróżnienia kilkunastu spośród kilku tysięcy oryginalnych obiektów zgłaszanych w każdej edycji. A pomysłowość poznanianek i poznaniaków jest ogromna. Kreatywne kompozycje kwiatowe, ciekawe elementy małej architektury, ogrody odporne na suszę czy zamiłowanie do ekologicznej uprawy kwiatów i warzyw świadczą o wielkiej trosce mieszkańców Poznania o przyrodę i swoje miasto - mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. -  Gorąco zachęcam do udziału w 28. odsłonie konkursu. Pokażmy, że pomimo trudności związanych z pandemią COVID-19 dbamy o otaczającą nas zieleń. 

Rywalizacja składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego. W pierwszym z nich zgłoszone obiekty ocenią (do 20 lipca) przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców. Najwyżej ocenione przechodzą do etapu drugiego - miejskiego. Tam Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta wybierze (do 30 sierpnia) najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w sześciu kategoriach konkursu. Są to: 

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne,
  • balkony, tarasy, loggie i okna,
  • ogrody przydomowe, 
  • działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców,
  • pasy zieleni,
  • zielone dachy, jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych.

W konkursie przyznane zostaną dwa wyróżnienia: Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu. Mogą się o nie ubiegać instytucje, organizacje społeczne, spółdzielcze, podmioty gospodarcze wszystkich sektorów, wspólnoty mieszkaniowe (w tym budynki komunalne).

Ponadto przyznane zostaną również wyróżnienia Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za "Ogród sprzyjający hortiterapii czynnej i biernej".

Jak się zgłosić? 

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 2 maja do 20 czerwca w biurze konkursu - Wydział Działal­ności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956r. nr 404, 61-441 Poznań). Wypełnione karty zgłoszeń można wrzucić do skrzynki podawczej w holu budynku lub przesyłać pocztą. Można je również składać w swojej radzie osiedla bądź, w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych, w wybranym ROD, po uprzednim kontakcie z biurem konkursu pod numerem telefonu 61 878 50 49.

Regulamin oraz karty zgłoszeń można pobrać na stronie internetowej konkursu www.poznan.pl/zielonypoznan, w załączniku pod artykułem oraz w holu budynku Urzędu Miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404.           

W dotychczasowych 27. edycjach konkursu "Zielony Poznań" wzięło udział blisko 90 tys. uczestników. W ubiegłym roku do rywalizacji stanęło 3 270 obiektów, najwięcej w kategorii działki na terenach Rodzinny Ogrodów Działkowych. 

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, w trosce o zdrowie mieszkańców, nie odbędzie się inauguracyjny kiermasz w parku Wilsona.

Nagrody dla uczestników konkursu "Zielony Poznań" ufundował Prezydent Miasta Poznania oraz partnerzy wydarzenia: Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców.

JZ

Załączniki

sieci społecznościowe